Berlinale 2011 - Jeremy Irons

Berlinale 2011 - Jeremy Irons | foto: AP

Hvězdy na Berlinale: Bettany srovnával hraní a sex, Irons žehral na absenci morálky

  • 0
Na Berlinale se každoročně sjedou desítky tvůrců i herců, kteří až nezvykle ochotně a často hovoří s novináři. Letos už se takhle rozmluvily hvězdy jako Jeremy Irons, Kevin Spacey nebo na Oscara nominovaní (a spíš vzácně komunikující) bratři Ethan a Joel Coenovi.

Tak například Jeremy Irons, který společně s Kevinem Spaceyem v Berlíně představil Margin Call, thriller z nejvypjatějšího období světové krize, plamenně zafilozofoval na téma morálka versus byznys.

"V bankovnictví a byznysu obecně morálka neexistuje. A je to logické - každý obchodník dělá jen to, co je dobré pro jeho firmu. Problém je, že svět prostě bez morálky fungovat nemůže. Musí nás zajímat, že si lidé půjčují nad své možnosti a že ekonomika nemůže prosperovat za každou cenu. Musíme znát hranice a držet se jich. Zdroje, které máme k dispozici, nejsou bezedné a my s nimi musíme umět hospodařit. Každý má nárok na jídlo, střechu nad hlavou a pocit relativního štěstí," prohlásil herec, který ve filmu J.C. Chandora ztvárnil byznysmena bez skrupulí.

Berlinale 2011 - Paul Bettany
Berlinale 2011 - místo Jafara Panahiho zůstalo prázdné, byť měl zasednout v porotě
Berlinale 2011 - Kevin Spacey

Paul Bettany (vlevo) mluvil o herectví a sexu, Kevin Spacey o nepřítomném režisérovi Panahím.

Ironsův kolega Kevin Spacey zase pohovořil o krizi v Hollywoodu. "Filmy, za nimiž nestojí velká studia, nevydělávaly nikdy. Každý nezávislý filmař by vám o tom mohl vyprávět. Problém je, že teď už není těžké umělecké filmy jenom vyrobit, ale také distribuovat: v kinech se ohřejí dva týdny a mají utrum," postěžoval si Spacey a dodal, že s takovou nikdo na další nezávislý snímek finance nezíská. Skeptický však není.

"Bylo by fajn, kdyby velká studia zase roztáhla křídla a vzala nezávislé produkce pod svou ochranu. V minulosti se to osvědčilo, stačí se k tomu vrátit," vzkázal do Hollywoodu.

Margin Call

Z filmu Margin Call: Kevin Spacey jako byznysmen.

Další jeho vzkaz pak mířil k západním politickým špičkám, které podle něj nedělají dost v boji s nesvobodou. "Po celém světě najdeme lidi, kteří bojují za svobodu, za možnost za vyjádřit svůj názor, ať už je to v Bělorusku, v Egyptě, v Íránu. Takový boj není na pár týdnů, tím spíš musí lidé, kteří mají moc a vliv, vyjádřit těmhle hlasům v nouzi podporu," odpověděl, když se ho ptali, jaký je jeho postoj k nepřítomnosti íránského režiséra Džafara Panahího. "Je ostuda, že tu s námi není," dodal a sklidil aplaus.

Íránský režim Panahího pronásleduje už několik let a loni v prosinci jej odsoudil k pobytu za mřížemi (čtěte zde).

Hovor delegace filmu Margin Call se nicméně netočil jen kolem vážných témat. Například v rámci vzpomínání na spolupráci s Jackem Lemmonem promluvil Spacey na novináře s "lemmonovskou dikcí", čímž pobavil i Jeremyho Ironse. "Víš, že jsi doopravdy jako Lemmon?" smál se mu. 

Největší odezvu pak sklidila metafora třetího přítomného herce, Paula Bettanyho. Když měl popsat, jak pracuje na svých rolích, prohlásil: "Když já o herectví neumím mluvit teoreticky! To máte jako se sexem: je hrozně fajn ho provozovat, ale mluvte o něm, aby to neznělo divně!"   

Coenovi: Western ani Wayne nás nezajímají

Tvůrčí duo Joel a Ethan Coenovi, které za dva týdny čeká napínavý oscarový souboj s filmem Králova řeč, zase měli velký problém vysvětlit světu, že jejich Opravdová kuráž navzdory své estetice není western a už vůbec neodkazuje na stejnojmenný titul z roku 1969.

Plakát k filmu True Grit (Opravdová kuráž) - Jeff Bridges
Berlinale 2011 - Bratři Coenovi na zahájení
Berlinale 2011 - aktéři a autor úvodního snímku Opravdová kuráž zezadu

K filmu Opravdová kuráž dorazila na Berlinale hvězdná delegace: oba režiséři, bratři Coenovi, i Jeff Bridges s Hailee Steinfeldovou

"My ten starý western s Johnem Waynem samozřejmě známe. Jenže považte: když se promítal v kinech, byli jsme ještě děti, zůstala nám na něj jenom velmi mlhavá vzpomínka. Ani John Wayne pro nás nebyl žádná ikona. Tedy on ikona samozřejmě je, ale my to tak nevnímali, měli jsme jiné idoly," konstatoval hovornější Ethan. Mlčenlivější bratr Joel přikyvoval: "Nás zaujala předloha toho filmu, ne film sám. O ten jsme se opravdu nezajímali."

Stejně tak se oba dva bránili myšlence, že svým filmem "oživili mytologii Divokého západu", jak to formuloval jeden z přítomných reportérů.

"Opravdová kuráž vlastně není western, maximálně western v uvozovkách. Je to příběh, který se odehrává v době, kdy se v Arkansasu jezdilo na koni a hlavní slovo měli šerifové. Tím však veškerá podobnost s westernovým žánrem končí," pravili rozhodně.