Arabové se stále bouří. V Jemenu létaly vzduchem lahve, nože i kameny

  • 9
Duch egyptské a tuniské revoluce se stále přelévá do dalších arabských zemí. Po víkendových protestech v Alžírsku vyšli do ulic opět obyvatelé Jemenu a nově také Bahrajnu. V obou zemích se s demonstranty střetla policie. Alžírsko mezitím slibuje, že zruší devatenáct let starý výjimečný stav.

V jemenské metropoli Saná požadovaly tisíce studentů a právníků demisi prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Stoupenci jemenské vlády je však zahnali na útěk lahvemi, dýkami a kameny.

"Po Mubarakovi Alí," provolávali demonstranti. Srovnávali jemenského prezidenta s Husním Mubarakem, který v pátek po téměř třítýdenních protestech odstoupil. Alí Abdalláh Sálih je u moci 32 let, Mubarak vládl v Egyptě 30 let. "Lid si přeje pád režimu," opakovali demonstranti hlavní slogan protestního hnutí v Egyptě.

Demonstranti se shromáždili před univerzitou v Saná a snažili se postupovat směrem na náměstí Tahrír (Osvobození), které se jmenuje stejně jako srdce egyptských nepokojů v Káhiře.

Protesty v Jemenu (13. února 2011)

Pořádkové síly v Saná instalovaly ostnaté dráty, aby protestujícím v přístupu na náměstí zabránily. Minulý týden se tam také utábořili stoupenci prezidenta Alího a postavili si tam stany. Právě s nimi se v pondělí protestující střetli.

Policie se snažila obě skupiny oddělit střelbou do vzduchu. Změnu režimu požadovalo také několik tisíc lidí v Táizzu jižně od metropole. Policie demonstraci rozehnala. Na obou místech bylo zraněno nejméně třináct lidí.

Jemen je jedním z nejchudších arabských států a baštou bojovníků teroristické sítě al-Káida. Sálihova vláda je podle AP prolezlá korupcí a mimo metropoli má prý jen malou moc. Desetitisíce stoupenců jemenské opozice proti prezidentovi manifestovaly už na začátku měsíce. Sálih se ještě před zahájením demonstrací pokusil uspokojit opozici řadou ústupků, mimo jiné oznámil, že už nebude kandidovat na nejvyšší úřad po vypršení svého mandátu v roce 2013 a že nepředá moc svému synovi.

Revoluční pochodeň dorazila i do Perského zálivu

Protesty zažili v pondělí také v Perském zálivu, konkrétně v Bahrajnu, kde se s demonstranty chystajícími se na plánovaný protestní pochod střetla pořádková policie. Policie použila slzný plyn a gumové projektily, aby rozehnala demonstranty.

Protesty v Bahrajnu (14. února 2011)

Protestující vyrazili do ulic v převážně šíitské lokalitě Navidrat na jihozápadě ostrovního království, které je klíčovým spojencem Západu a kde je rozmístěna americká 5. námořní flotila. Dle svědků i tam bylo zraněno několik lidí.

Opoziční skupiny na dnešek vyzvaly k protestním shromážděním. V Bahrajnu tvoří většinu šíitští muslimové, kteří si stěžují na soustavnou diskriminaci ze strany většinových sunnitů.

Zrušíme výjimečný stav, slibuje demonstrantům Alžírsko

V Alžírsku, kde protestovali nespokojení obyvatelé země hlavně o víkendu, mezitím vláda slíbila, že zruší devatenáct let starý výjimečný stav. Informoval o tom alžírský ministr zahraničí Murad Medelsí. Jeho oznámení pramení patrně z obav vlády, že by nynější demonstrace v zemi mohly přerůst do podobných nepokojů jako v Egyptě a v Tunisku, uvedla agentura Reuters.

Po Egyptě bublá hněv v Alžírsku

Pochod proti vládě rozehnala policie

Alžírsku se v posledních dnech stejně jako řadě dalších arabských zemí nevyhnuly masové protesty, které vyvolalo zvýšení cen potravin. "V následujících dnech o tom (o zákonu o výjimečném stavu) budeme mluvit už v minulém čase," prohlásil Medelsí v interview pro francouzskou rozhlasovou stanici Europe 1.

Dále uvedl, že protestní demonstrace uspořádané v minulých dnech v Alžírsku s cílem změny režimu jsou menšinovou záležitostí. "Alžírsko není Tunisko ani Egypt," konstatoval ministr.

Protesty v Alžírsku (12. února 2011)

Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika slíbil zároveň vládní kroky k vytváření nových pracovních míst, vysílací čas pro všechny politické strany ve státních médiích a povolení demonstrací, pokud se budou konat jinde než v hlavním městě Alžíru.

Vláda tvrdí, že potřebuje zvláštní pravomoci vyplývající ze stavu nouze, aby mohla bojovat proti islamistům napojeným na al-Káidu. Islamistické násilí v posledních letech ale trochu opadlo, což okamžitě vyvolalo debaty, zda jsou výjimečné pravomoci vlády stále na místě.

V sobotu tisíce lidí přes oficiální zákaz vyrazily k protestnímu pochodu ulicemi alžírského hlavního města, aby vyzvaly vládu k reformám a demokratizaci. Policie jejich protestu za použití násilí zabránila a zatkla asi 400 účastníků pochodu.

Modrá značka - Alžírsko, červená - Jemen, zelená - Bahrajn

Modrá značka - Alžírsko, červená - Jemen, zelená - Bahrajn

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video