Egyptem se šíří stávková vlna, generálové chtějí skřípnout odbory

  • 22
Egypt zaplavila vlna stávek a demonstrací za lepší mzdové podmínky. Armáda, která se ujala vedení země, zvažuje, jak rozšíření stávek předejít. Sotva vojáci z káhirského náměstí Tahrír vystrnadili poslední aktivisty, centrum metropole opět obsadily tisíce demonstrantů.

Egypt zasáhla čerstvá vlna stávek a protestů za lepší platové podmínky. Armáda, která se v Egyptě po rezignaci prezidenta Mubaraka chopila vlády, se snaží vrátit život do normálních kolejí a naléhá na Egypťany, aby se vrátili do práce.

Účty v cizině

Egyptské úřady žádají Británii o zmrazení účtů bývalých vysoce postavených činitelů Mubarakova režimu. V pátek potenciální Mubarakovy účty zmrazili Švýcaři.

"Vznešení Egypťané chápou, že stávky v tak citlivé době vedou k negativním výsledkům," řekl mluvčí armády ve státní televizi. Banky i burza nadále zůstávají zavřené.

V centru Káhiry požadovaly rezignaci svých manažerů stovky zaměstnanců Bank of Alexandria a před budovou státní televize a rozhlasu demonstrovali za lepší platy zaměstnanci ve veřejné dopravě. K protestům se přidali i řidiči sanitek, zaměstnanci v turistickém sektoru, ale i v textilním a ocelářském průmyslu.

Mnoho zaměstnanců státních firem viní své šéfy z nekalého hospodaření. "Lidé nahoře si nakradou a malý člověk nedostane nic," postěžoval si BBC jeden z nespokojenců.

Vojenská policie v rudých baretech na náměstí Tahrír obklíčila poslední demonstranty (14. února 2011)

Revoluce skončila, demonstranti balí deky a míří domů (14. února 2011)

Pro armádní vedení představuje rozšíření stávek a protestů za lepší platové podmínky největší hrozbu. Generálové se jim možná pokusí předejít tím, že zakážou schůzky odborů a profesních organizací a tím eliminují riziko dalších stávek.

Přetahovaná na Tahríru

V poledne egyptští vojáci vystrnadili z káhirského náměstí Tahrír posledních pár desítek demonstrantů. Na symbolickém centru egyptské revoluce, která minulý pátek svrhla dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka, začala volně proudit doprava.

O několik hodin později ale centrum metropole opět zaplavily tisíce Egypťanů, kteří přišli vyjádřit solidaritu s výsledky revoluce.

Mubarak je pryč, běžte domů. Na náměstí Tahrír v centru Káhiry opět proudí doprava (14. února 2011)

Na náměstí Tahrír dorazily i stovky policistů. "My a lid jsme jedno," skandovali muži v uniformách i civilu a mávali egyptskými vlajkami. Policisté prý chtěli uctít památku mučedníků revoluce. Někteří z demonstrantů se s policisty začali prát, protože se podle nich snaží ukrást lidovou revoluci.

Organizátoři protestů plánují na pátek velký "Pochod vítězství." Z náměstí Tahrír zmizela většina protimubarakovských sloganů, na lampách ale stále visí portréty Egypťanů, kteří zahynuli při nepokojích. Dobrovolníci na náměstí dopoledne sbírali odpadky a odklízeli deky a provizorní lůžka, na kterých protestující přespávali po dobu dvou týdnů.

EGYPT PO MUBARAKOVI

Ve středu náměstí, které bylo až do neděle zaplněno stany, vítá projíždějící motoristy velká egyptská vlajka s nápisem: "Krásný den na náměstí Tahrír. Milujeme tě, Egypte".

Cítíme respekt armády, tvrdí aktivisté

Mladí organizátoři protestů se v neděli setkali se zástupci armády. Podle aktivisty Vaíla Ghaníma chce prý výbor ozbrojených sil během dvou měsíců vyhlásit referendum o ústavních reformách, které jsou předpokladem demokratických voleb.

"Armáda slíbila, že bude vyšetřovat korupčníky bez ohledu na jejich bývalé či současné postavení," řekl BBC Ghaním po schůzce. "Cítíme upřímnou touhu ochránit výdobytky revoluce a bezprecedentní respektování práva mladých Egypťanů na vlastní názor," komentoval přístup vojáků Ghaním.

Husní Mubarak odstoupil po třiceti letech v čele Egypta v pátek večer po osmnácti dnech protestů. Vládu v zemi převzala výbor ozbrojených sil pod vedením ministra obrany, polního maršála Muhammeda Tantátvího. (profil Tantávího čtěte zde). Armáda v neděli pozastavila platnost ústavy a rozpustila parlament. Zemi chce řídit půl roku, nebo do předčasných prezidentských a parlamentních voleb.

Ukradené památky

Zaměstnanci káhirského muzea našli některé z památek, které se během nepokojů ztratily z jeho sbírek. Neznámí lupiči se 29. ledna vloupali do muzea a odnesli si osmnáct vzácných exponátů včetně zlacené sochy Tutanchamona nebo sochy stojícího faraona Achnatona. Personál na dvoře muzea objevil amulet v podobě skarabea a jednu z ukradených sošek. Zloději je zřejmě při útěku prostě zahodili, oznámil šéf Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue