Bezpečnostní rada státu nechce kvůli odchodům lékařů vyhlašovat krizi

Kvůli situaci ve zdravotnictví se ráno podruhé sešli členové Bezpečnostní rady státu. Shodli se, že vládě nenavrhnou, aby vyhlašovala kvůli hromadnému odchodu lékařů krizovou situaci. Hlavní manévry se budou řešit na úrovni krajů, dodal ministr zdravotnictví Leoš Heger.

"Bezpečnostní rada státu nenavrhne vládě vyhlášení krizového či nouzového stavu kvůli odchodům lékařů, To považujeme za neadekvátní krok," uvedl po jednání premiér Nečas. Odchod lékařů by podle Nečase znamenal komplikace, na druhou stranu to však podle něj není nezvládnutelná situace.

Premiér zopakoval, že vláda ani o píď neustoupí v tom, že by se ze státního rozpočtu nalily do zdravotnictví peníze. Vláda bude podle něj o zdravotnictví ještě jednat ve středu.

KRIZOVÝ STAV

Stav, který vyhlašuje hejtman kraje nebo primátor Prahy (stav nebezpečí), vláda, popřípadě premiér (nouzový stav) nebo Parlament České republiky (stav ohrožení státu a válečný stav). Vyhlašuje se v případě hrozby nebo vzniku krizové situace a v přímé závislosti na jejím charakteru a rozsahu. Za nouzového stavu je vláda oprávněna na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu mimo jiné nařídit
ukládání pracovní povinnosti, pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky.

Krizové situace upravuje Ústavní zákon o bezpečnosti České republiky č. 300/2000 Sb. a krizový zákon č. 240/2000 Sb.

Bezpečnostní rada státu se snaží přichystat zajištění zdravotní péče, která může po prvním březnu zkolabovat vinou hromadného odchodu lékařů. V nemocnicích by mohla chybět až pětina doktorů, v některých krajích je ohrožena i akutní péče a hrozí zavírání nemocnic.

"Hlavní aktéři jsou připraveni, jsou to ředitelé nemocnic nebo například dopravní zdravotnické služby, máme zajištěnou spolupráci s hejtmany i s ministerstvem obrany a vnitra," ujistil ministr Heger a dodal, že koordinaci krizových opatření bude mít na starosti jeho resort.

Případná krize se bude řešit hlavně na úrovni krajů

Ministr upozornil, že opatření státu pro případ krize musí být hotova tento týden. "V případě, že bude potřeba krizové řízení aktivizovat od prvního března, vznikne koordinační centrum, které bude sbírat informace z krajů, hlídat, kde jsou oslabeny služby a tam je operativně posilovat," doplnil ministr s tím, že hlavní spolupráce se bude řešit především na úrovni krajů a dispečinku krajských záchranných služeb.

"Znovu opakuji, že doufám, že k tomu nebude muset dojít. Doufáme, že jednání s odboráři budou probíhat ještě tento týden a že dojdeme k rozumnému řešení a nebude třeba tuto mašinérii postupovat," doplnil Heger.

Pomůže i armáda

Po prvním jednání členů bezpečnostní rady s hejtmany, které proběhlo minulý týden, premiér Petr Nečas oznámil, že při zajišťování péče může pomáhat armáda. Ta už nabídla své sanitky i dopravní letadla, ale i lékaře z polní nemocnice.

Podle ministra vnitra by její pomoc byla účinná, pokud by zasahovala jen v několika krajích. "Rozhodně to není celostátní řešení," řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce Radek John.

Jednání má na dnešek naplánováno i ministr zdravotnictví Leoš Heger. Odpoledne se sejde s krajskými zdravotními rady, poté s odbory.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue