Grammy překvapily, Lady Gaga dostala na frak od Lady Antebellum

  • 123
Není Lady jako Lady. Favorizovaná Lady Gaga, jejíž deska The Fame Monster loni bořila hitparády, se neprosadila. Pět Grammy neboli "hudebních Oscarů" totiž získala country kapela Lady Antebellum. Deskou roku se pyšní Arcade Fire.

Třiapadesáté Ceny Grammy se letos udělovaly ve 108 kategoriích. Hlasovali v nich odborníci působící v hudebním průmyslu sdružení v Národní akademii nahrávacích umění a věd (NARAS). K nejsledovanějším kategoriím, pomineme-li i žánrové desky a skladby roku, patří tyto čtyři: album roku, nahrávka roku, píseň roku a objev.

Grammy za rok 2010 - Esperanza Spaldingová (Los Angeles, 13. února 2011)

Porota dokáže skutečně překvapit. Naposledy před dvěma lety, kdy pěti cenami vypíchla jména bývalého člena Led Zeppelin Roberta Planta a americké bluegrassové zpěvačky a houslistky Alison Kraussové. Letos se příjemně "utrhla" u objevu, když vyznamenala šestadvacetiletou basistku a zpěvačku Esperanzu Spaldingovou.

Skladbou roku se taktéž nečekaně stala píseň Need You Now ze stejnojmenného alba nashvillské country kapely Lady Antebellum. Ta za sebou nechala z nominací favorizovaného Eminema s Rihannou (Love The Way You Lie) i přisprostlý popěvěk Fuck You zpěváka Cee Lo Greena.

Na pódiu se skupina objevila i v závěru show, když přebírala Grammy za nejlepší nahrávku roku. Překvapení ve tvářích usazených v prvních řadách bylo čitelné. Ostrouhal totiž opět Eminem i Cee Lo Green, ale i raper Jay-Z a Alicia Keysová s jejich hymnou pro New York (Empire State Of Mind). Byla to pátá cena skupiny toho večera, předtím se dostala na špičku v kategoriích Nejlepší vystoupení dua či vokální skupiny, Nejlepší country skladba a Nejlepší country album.

Grammy za rok 2010 - Win Butler z Arcade Fire (Los Angeles, 13. února 2011)

PŘEKVAPENÍ VEČERA. Win Butler z Arcade Fire přijímá Grammy za Desku roku (Los Angeles, 13. února 2011)

Brady všem přítomným spadly i v posledních minutách hudebního maratonu, a to když se albem roku stala deska The Suburbs od Kanaďanů Arcade Fire.

"Arcade Fire, kteří se na nové desce zabývají spíše stinnými stránkami života v předměstí, jsou hlavně dobrými písničkáři. Jejich hudba má nahořklou chuť a zvláštní, smutnou éteričnost," napsal v recenzi věnované The Suburbs Vladimír Vlasák z MF DNES.

Kdo vyhrál letošní Grammy

Výsledky tipoval Honza Vedral, MF DNES

Nahrávka roku
Tip na vítěze: Jay-Z a Alicia Keysová,  Empire State Of Mind
(Složit neoficiální hymnu New Yorku se nikomu jinému z nominovaných nepodařilo.)
B.o.B a Bruno Mars: Nothin’ On You
Eminem a Rihanna: Love The Way You Lie
Cee Lo Green: Fuck You
VÍTĚZ: Lady Antebellum, Need You Now

Album roku
Tip na vítěze: Eminem, Recovery
(V raperův návrat na výsluní loni věřil málokdo. Tímhle si ho ale zaslouženě vydřel.)
Lady Antebellum: Need You Now
Lady Gaga: The Fame Monster
Katy Perry: Teenage Dream
VÍTĚZ: Arcade Fire, The Suburbs

Píseň roku
Tip na vítěze: Cee Lo Green, Fuck You
(Tak lehce a příjemně vás "někam" dlouho nikdo neposlal.)
Ray LaMontagne a The Pariah Dogs: Beg Steal Or Borrow
Miranda Lambertová: The House That Built Me
Eminem a Rihanna: Love The Way You Lie
VÍTĚZ: Lady Antebellum,  Need You Now

Objev roku
Tip na vítěze: Justin Bieber
(z nominovaných není zdaleka nejlepší, ale -náctiletý kluk loni Ameriku uhranul.)
Drake
Florence & The Machine
Mumford & Sons
VÍTĚZ: Esperanza Spalding

Favorizovaný raper Eminem nakonec proměnil pouze dvě z deseti nominací a stal se tak poraženým večera. Lady Gaga, která dosud kralovala všem žebříčkům a soutěžím měla po třech a půl hodinách programu nakonec tři gramofonky.

Grammy za rok 2010 - Christina Aguilera (Los Angeles, 13. února 2011)

Ještě předtím, než se svět dozvěděl jména prvních letošních vítězů, patřilo pódium legendární zpěvačce Arethě Franklinové. Soulová královna letos získala ocenění za své celoživotní dílo.

Umělkyni, která nyní bojuje s rakovinou slinivky, se poklonily ve společném medley zpěvačky Yolanda Adamsová, Christina Aguilera, country hvězda Martina McBrideová, Florence Welchová z britské kapely Florence and the Machine a Jennifer Hudsonová, která v krátkém sólu zazářila.

Pětice předvedla úryvky z hitů Respect nebo (You Make Me Feel Like) A Natural Woman, se kterými Franklinová sklízela úspěchy v 60. a 70. letech minulého století. "Přála bych si tu s vámi být celý večer, ale nemůžu. Takže se uvidíme příští rok," vzkázala držitelka 18 cen Grammy Franklinová z předtočeného videa.

Grammy za rok 2010 - Lady Gaga představila píseň Born This Way (Los Angeles, 13. února 2011)

Mezi první hudební čísla se vešla i již výše zmíněná Lady Gaga. Její netrpělivě očekávané vystoupení s novým singlem Born This Way sklidilo nadšený aplaus.

Zpěvačka se na scéně "vyklubala" ze speciálního vajíčka a kromě líbivé melodie nabídla i působivou choreografii.

Zajímavosti z Grammy

Z živých vystoupení

Největší očekávání
V unikátní kukle či vajíčku se Lady Gaga mihla i na červeném koberci. O jejím vystoupením, v němž zazněla i hudební citace z Bachovy Toccaty a fugy d moll, lze říct následující: přímočarý pop s neskutečně chytlavou melodií a choreografií opřenou o házení dlouhým copem. Rádia se mají na co těšit a fanoušci začnou shánět příčesky.

Nejroztančenější pocta
Tu vystřihl Mick Jagger zesnulému králi "rock'n'soulu" Solomonu Burkeovi. Lídr Rolling Stones právem sklidil bouřlivé ovace.

Největší kýč
Blyštivé kameny, obří výstřih a blikající srdce. Šestadvacetiletá Katy Perry do písní Not Like The Movie a Teenage Dream vpašovala i přání pro zamilované, kteří dopočítávali minuty do svatého Valentýna.

Největší nasazení
Eminem s Rihannou připomněli hit Love The Way You Lie. Raper se do svého projevu položil tak intenzivně, až mu na spáncích naběhly žíly do nečekaných rozměrů.

Největší úlet
Cee Lo Green sice elegantně poslal hudební svět "kamsi" v písni Fuck You. Původní název ale nahradila měkčí verze Forget You. Tu se členem dua Gnarls Barkley, oděným do pestrobarevného peří a třpytivé čepice, předvedla herečka a partnerka frontmana Coldplay Chrise Martina Gwyneth Paltrowová. Její výkon měl ale jistá omezení. Blondýnka vrávorala nejen v intonaci, ale především na vysokých podpatcích. Máme se na co těšit, v příštích týdnech dorazí do kin film Country Strong, kde Paltrowová ztvárnila vyhasínající country hvězdu.

A to už s cenou za vystoupení k písni Bad Romance v kapse. Tu další, za popové album The Fame Monster, přivítala ostřeji. "Do pr..," řekla do mikrofonu a v děkovné řeči nezapomněla ani na kolegyni Whitney Houstonovou. (Nakonec přidala ještě sošku za nejlepší popový výkon mezi zpěvačkami.)

Gramofonek pro Toy Story i "rockera" McCartneyho

Barbra Streisandová, jež před udílením Grammy získala od společnosti MusiCares titul Osobnost roku, v kategorii Nejlepší tradičně popové album neuspěla, předběhl ji Michael Bublé a jeho počin Crazy Love. Přesto se na jevišti smála a zazpívala Oscarem a Grammy ověnčenou píseň Evergreen z filmu Zrodila se hvězda. Zpěvačce dojatě tleskala sedmapadesátiletá kolegyně Cyndi Lauperová i "zoufalá manželka" Eva Longoria.

Grammy za rok 2010 - Barbra Streisandová (Los Angeles, 13. února 2011)

S CENOU I BEZ. Barbra Streisandová se stala Osobností roku podle MusiCares, na Grammy letos ale nedosáhla (Los Angeles, 13. února 2011)

V dalších kategoriích byl například historicky poprvé za mluvené slovo nominován režisér a nadšený klarinetista Woody Allen. Neuspěl on, ani herec Michael J. Fox ve stejné kategorii. Paul McCartney naopak proměnil šanci, když získal gramofonek za rockový zpěv v Helter Skelter z alba Good Evening New York City.

Nejlepším hudebním filmem se stal dokument Toma DiCilla When You're Strange: A Film About The Doors. Snímek věnovaný legendárním The Doors osahuje dosud nezveřejněné záběry skupiny a komentář k němu namluvil Johnny Depp.

Grammy za rok 2010 - Herbie Hancock (Los Angeles, 13. února 2011)

Za nejpůsobivější píseň použitou ve filmu či televizi označili akademici skladbu The Weary Kind ze snímku Crazy Heart. V hlavní roli country zpěváka se zde představil Jeff Bridges, který za svůj výkon dostal Oscara. Soundtrackem roku je hudba k filmu Toy Story 3.

Uspěl i Béla Fleck, Herbie Hancock (jazzové sólo a nejlepší popová spolupráce s vokálem), Neil Young (nejlepší rocková píseň) a Jeff Beck (nejlepší rockové i popové instrumentální vystoupení). Sošky si odnášejí i John Legend, Sade, Muse, Iron Maiden, Rihanna i La Roux.