Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | foto: AP

Přijdou islamisté, varoval Mubarak. Svět jeho konec vítá, ropa zlevnila

  • 238
Světové mocnosti a organizace mluví až na různé pořadí vět prakticky stejně: je dobře, že egyptský prezident Husní Mubarak odstoupil. Zmiňují šanci na demokracii na Nilu, radost jim ale dělá i zlevnění ropy. Opatrnější státy varují, že před Egypťany je hodně práce. Velmi zdrženlivý je Izrael.

Egypt se probudil do prvního dne bez prezidenta Husního Mubaraka od 14. října 1981. Večerní a noční oslavy (více o nich čtěte zde) se odehrály dle dostupných informací bez výtržností. Zemí se rozléhalo radostné skandování, klaksony aut a vybuchující rachejtle.

A zněla také otázka, co s důležitou osmdesátimilionovou republikou bude dál. Zatím totiž vše jde podle očekávaného scénáře: údajně rezignoval i viceprezident Umar Sulajmán a jedinou autoritou tak zůstala armáda v čele s ministrem obrany Tantávím ve spojení s předsedou Ústavního soudu. Vojsko v Káhiře odstraňuje zátarasy.

Svět jásá, Mubarak to vidí černě

Svět - lhostejno, zda Amerika, Rusko, EU, Liga arabských států či Írán - Mubarakův odchod vítá. Reakce, které sumarizovala agentura Reuters - zejména ty ze západních zemí - přitom jsou téměř "jako přes kopírák".

"Egyptský lid promluvil. Egypťané ukázali, že nic menšího než skutečná demokracie není možné," prohlásil například americký prezident Barack Obama. "Armáda se zachovala vlastenecky a zodpovědně a nyní musí zajistit změny, které budou v očích Egypťanů důvěryhodné," dodal.

"Francie srdečně doufá, že nová egyptská administrativa podnikne kroky ke zřízení demokratických institucí skrze svobodné a transparentní volby," prohlásil prezident Nicolas Sarkozy. Mubarakovo rozhodnutí odstoupit označil za odvážné a nezbytné.

CENZURA V ÍRÁNU?

Stanice BBC oznámila, že její vysílání v perštině je zablokované. Íránci se tak z vysílání nedozvěděli reakce na pád Mubaraka.

Blokování zpráv o Egyptě v Íránu odsoudil Bílý dům. "V regionu jsme svědky toho, že Írán se zcela jasně děsí vůle svého lidu," prohlásil mluvčí amerického prezidenta Robert Gibbs. V překladu - že se íránská administrativa bojí, že ji také smetou lidové protesty.

"Rád bych viděl svobodné, spravedlivé a věrohodné volby," přeje si generální tajemník OSN Pan Ki-Mun.

Podle samotného Husního Mubaraka nicméně Blízký východ čeká islamismus a otřesy.

Írán má radost, Izrael ne

"Gratuluji velkému egyptskému národu k tomuto vítězství. Sdílíme jejich štěstí," uvedl íránský ministr zahraničí Alí Akbar Salehí.

A neopomněl si rýpnout do Izraele, s nímž má Egypt mírovou smlouvu, poznámkou o tom, že tíha nyní padá na egyptskou armádu, která "má zářivé úspěchy v boji s útlakem a agresí sionistického režimu".

Židovský stát reagoval zdrženlivě. "Zatím je předčasné hodnotit vliv rezignace na běh věcí. Doufáme, že změna k demokracii proběhne bez násilí a mírová dohoda zůstane v platnosti," řekl nejmenovaný vysoký představitel Izraele.

11. února 2011

"Kdyby došlo k násilí, tak je možnou alternativou vojenská diktatura. Ale mám dojem, že právě toto armáda nechce. Teď můžeme jen doufat, že dojde k dohodě mezi stávající vládou a reformními silami, že se vytvoří dobrá reformní vláda do budoucnosti. Těžko si představit, že by se na tom armáda nepodílela," řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

MUBARAK VOLAL IZRAEL

Exprezident Mubarak v pátek v rozhovoru s izraelským exministrem Benjaminem ben Eliezerem tvrdě zkritizoval USA. "Vidíme tu demokracii, kterou USA razily v Íránu, vidíme ji s Hamasem v Gaze a je to zhouba Blízkého východu," řekl.

"Nebudu překvapen, jestliže v budoucnu uvidíte více extremismu a radikálního islámu a více nepokojů, dramatických změn a sociálních otřesů," citoval ben Eliezer Mubaraka.

Do exilu prý neodejde. "Sloužil jsem své zemi 61 let. Chtějí, abych utekl? Neuteču. Chtějí mě vyhodit? Nechci odjet. Bude-li to nezbytné, budu tady zabit," řekl.

"Doufáme, že poslední vývoj pomůže obnovit stabilitu a standardní práci výkonné moci. Doufáme, že ke stabilizaci budou mít vůli nejen vláda, ale také opozice," uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ropa a Suez

Za slovy o demokracii někdy zůstává trochu skryto druhé cenné přání světa - stabilita. To je výrazně upřímnější, všem totiž jde o ropu. Během pátku cena americké lehké ropy WTI spadla na nejnižší hodnotu od 30. listopadu (85,58 dolaru za barel). Za celý týden díky postupnému ústupu obav ze situace v Egyptě ztratila 3,45 dolaru, napsala ČTK.

Egypt sice na svém území významnou těžbu ropy nemá, protesty však vyvolaly obavy z možného narušení přepravy této suroviny Suezským průplavem a paralelním ropovodem na pobřeží Středozemního moře. A samozřejmě se hraje i o to, jestli se egyptské nepokoje přelijí do zemí, které jsou velkými těžaři a exportéry černého zlata.

Časovaná bomba: přírůstek populace

Časovanou bombou Egypta, kterou bude složitě a bolestně řešit i nová (a zprvu dost možná populární) vláda, je demografie: čtyři z deseti obyvatel země žijí za méně než dva dolary na den.

DĚNÍ V EGYPTĚ

Nejdůležitější události revoluce den po dni

"Pokud by v Egyptě přibyl za rok necelý milion lidí, tak kolik pracovních příležitostí musí přibýt, o kolik víc turistů potřebujete dostat do země, aby se ten milion Egypťanů uživil? Aspoň o deset milionů navíc," odhadl nedávno pro Český rozhlas geolog Václav Cílek.

"Když jste v Egyptě, vidíte ty ustarané tváře - zejména těch otců - protože ti cítí zodpovědnost za rodinu. Zoufalství, že nejsou schopní přinést domů dost peněz," dodal Cílek.

Jak skončí revoluce v Egyptě?

celkem hlasů: 3038

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 5. března 2011. Anketa je uzavřena.

vládou islamistů
vládou islamistů 2150
demokratickou vládou
demokratickou vládou 481
vládou armády
vládou armády 407

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue