Husní Mubarak na snímku z 8. února 2011

Husní Mubarak na snímku z 8. února 2011 | foto: Profimedia.cz

Egyptský prezident Mubarak rezignoval, zemi povede armáda

  • 885
Egyptský prezident Husní Mubarak rezignoval. Ve státní televizi to oznámil viceprezident Umar Sulajmán. Mubarak tak po osmnácti dnech protestů vyslyšel přání demonstrantů v ulicích egyptských měst. Moc v zemi převzala armáda, v centru Káhiry zavládlo nadšení.

Sulajmán Mubarakovu rezignaci oznámil v krátkém televizním prohlášení. Podle něj prezident odstupuje pro dobro republiky.

"Ve jménu milosrdného a soucitného Boha, občané, během těchto velmi složitých okolností, kterými Egypt prochází, prezident Husní Mubarak se rozhodl odstoupit z úřadu prezidenta republiky a pověřil výbor ozbrojených sil, aby řídil záležitosti země. Bůh všem pomáhej," prohlásil ve státní televizi Sulajmán.

Viceprezident Sulajmán ve svém prohlášení neřekl, zda zůstane na svém postu, když zemi povede armáda.

Ministr obrany Muhammad Tantáví

Viceprezident Umar Sulajmán v egyptské státní televizi oznamuje rezignaci Husního Mubaraka (11. února 2011)

Výbor ozbrojených sil později prohlásil, že připravuje kroky, které by měly naplnit legitimní požadavky lidu, a brzy prý oznámí opatření pro přechodnou fázi. Generálové ve svém prohlášení pochválili Mubaraka za odstoupení "v zájmu státu" a vzdali poctu mučedníkům, kteří zahynuli při nepokojích.

Podle televize al-Arabíja generálové rozpustí vládu, pozastaví činnost parlamentu a dále chtějí vládnout ve spolupráci s hlavou ústavního soudu. V čele výboru ozbrojených sil je podle agentury Reuters ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví.

Veterán tří válek proti Izraeli stanul v čele armády 29. ledna, když Mubarak v reakci na sílící protesty obměnil kabinet. Tantáví večer před prezidentským palácem pozdravil nadšené davy, podle západních médií ale egyptská mocenská rošáda ze všeho nejvíce připomíná vojenský převrat.

Dekády čekání

Rezignaci dvaaosmdesátiletého Mubaraka, který se v čele země držel třicet let, předcházelo osmnáct dní nepokojů. V centru Káhiry po viceprezidentově projevu zavládlo nadšení. "Egypt je svobodný!" jásají lidé v centru metropole. "Lid sesadil režim," skandují na káhirském náměstí Tahrír, které je od 25. ledna, kdy protesty začaly, jejich symbolickým středem.

Egypťané v Káhiře slaví rezignaci Husního Mubaraka (11. února 2011)
Egypťan se raduje z rezignace Husního Mubaraka (11. února 2011)

Egypťané v Káhiře slaví rezignaci Husního Mubaraka (11. února 2011)

Významný představitel opozice a nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Baradej dnešní den označil za nejlepší ve svém životě.

"Země byla osvobozena. Na tento okamžik jsme čekali po desetiletí. Všichni se těšíme na spolupráci s armádou při přípravě svobodných a spravedlivých voleb," prohlásil bývalý šéf mezinárodních jaderných inspektorů.

"Jsem optimistický, že se dáme správnou cestou pro Egypt a egyptský lid," prohlásil generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá.

Mubarakovo rozhodnutí rezignovat přivítala i nejsilnější opoziční organizace Muslimské bratrstvo. Představitelé islamistického hnutí, které bylo za Mubaraka pronásledováno, poděkovali armádě, která podle nich dodržela slovo.

Nepokoje v Egyptě

"Protestující nosí vojáky na ramenou, vlají tady vlajky. Na Tahríru se pořádá největší egyptský večírek za poslední dekády," popisuje atmosféru v metropoli reportér BBC.

Ne všude se ale dnešek nesl v mírumilovné atmosféře. Ještě před ohlášením Mubarakovy rezignace zahynulo při střetech demonstrantů a policie v egyptském městě Aríš na severu Sinajského poloostrova pět lidí, tři z nich policisté.

Útěk z Káhiry

Mubarak několik hodin před Sulajmánovým vystoupením ve státní televizi opustil hlavní město a zřejmě s celou rodinou odletěl do svého sídla v Šarm aš-Šajchu na břehu Rudého moře.

Téměř okamžitě po oznámení jeho rezignace oznámilo Švýcarsko, že ve svých bankách zmrazilo všechny účty, které by dlouholetému hegemonovi mohly patřit. Kolik peněz si Mubarak za desetiletí u moci ulil do zahraničí, nikdo neví.

Mubarakovo odstoupení požadovali demonstranti od začátku protestů. Egyptský prezident učinil postupně několik ústupků. Slíbil, že již nebude kandidovat v zářijových volbách, přislíbil ústavní reformy a ve čtvrtek předal část pravomocí viceprezidentovi. Hlavní požadavek demonstrantů ale splnil teprve dnes, když rezignoval.

Egypťané v Káhiře slaví rezignaci Husního Mubaraka (11. února 2011)

Egypťané v Káhiře slaví rezignaci Husního Mubaraka (11. února 2011)

Americký prezident Barack Obama vyzval egyptskou armádu, aby zajistila poklidný přechod k zářijovým svobodným volbám a chránila práva lidí. V projevu z Bílého domu zároveň upozornil na to, že předání moci v zemi z daleka neskončilo a že ji nyní čeká mnoho obtížných dní.

Obama prý byl o posledním zvratu v egyptském dramatu informován předem. Mubarak představoval pro Washington nejspolehlivějšího spojence v arabském světě a americká diplomacie ho dlouhodobě podporovala.

Obavy vládnou v Izraeli, který v osobě Mubaraka viděl garanta mírové smlouvy z roku 1978. "Je důležité, aby příští vláda mírovou dohodu ctila," řekl podle ČTK mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Na dnešní den shodou náhod připadá 32. výročí íránské revoluce. Ta také byla na začátku plná euforie, ale posléze skončila autoritářským islamistickým režimem, který v Teheránu vládne dodnes.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue