Mubarak s rodinou odjel z Káhiry, centrum metropole vře protesty

  • 21
Egyptský prezident Husní Mubarak opustil Káhiru a odjel s celou rodinou do své rezidence v Šarm aš-Šajchu. Protesty proti dlouholetému vládci, který ve čtvrtek navzdory všeobecnému očekávání odmítl odstoupit, pokračují v centru metropole osmnáctým dnem.

"Mubarak opustil Káhiru s celou svojí rodinou," potvrdil prvotní spekulace agentuře AFP mluvčí vládní partaje Muhammed Abdalláh.

Mubarak podle televize al-Arabíja odletěl z nejmenované vojenské základny na předměstí metropole. Nejmenovaný svědek řekl agentuře Reuter, že viděl z prezidentského paláce odlétat dvě helikoptéry.

Mubarak se podle BBC uchýlil do své rezidence v Šarm aš-Šajchu na pobřeží Rudého moře. Odjezdem z města chce zřejmě přispět k uklidnění situace. O víkendu se objevily spekulace, že špičky režimu vyjednávají o odsunutí Mubaraka do jeho přímořského sídla či na léčení do Německa.

Odpůrci egyptského prezidenta Husního Mubaraka se modlí na káhirském náměstí Tahrír (11. února 2011)

Odpůrci egyptského prezidenta Husního Mubaraka se modlí na káhirském náměstí Tahrír (11. února 2011)

Před prezidentským palácem, na káhirském náměstí Tahrír a před budovou státní televize se od rána shromažďují tisíce Egypťanů. Budovu televize chrání armáda. Hodinu před polednem SEČ skončily modlitby, které se z větší části odehrávaly přímo na ulicích metropole.

Tisíce lidí vyšly do ulic i v přístavu Alexandrie na severu země. Ve městě Al-Aríš na Sinajském poloostrově přibližně tisícovka demonstrantů napadla policejní stanici. Protestující zapalovali automobily a házeli zápalné lahve. Nedaleko tohoto města o víkendu vybuchl plynovod zásobující Izrael a Jordánsko, režim explozi označil za útok teroristů.

Mubarakův palác

Protestující před prezidentským palácem na severovýchodním předměstí Káhiry zvaném Heliopolis manifestují vůbec poprvé od začátku nepokojů 25. ledna. Před takzvaným Palácem federace hlídkují za zátarasy z ostnatého drátu příslušníci elitní Republikánské gardy, která odpovídá za prezidentovu bezpečnost.

Mubarak ve čtvrtek večer zklamal statisíce slavících demonstrantů, kteří na náměstí Tahrír očekávali jeho rezignační projev. Dvaaosmdesátiletý prezident místo demise oznámil, že zůstane v úřadu do zářijových prezidentských voleb. Část pravomocí nicméně přesunul do rukou viceprezidenta Umara Sulajmána.

Odpůrci egyptského prezidenta Husního Mubaraka se modlí na káhirském náměstí Tahrír (11. února 2011)

Prezidentský palác na předměstí Káhiry střeží tanky (11. února 2011)

Generální tajemník vládní strany Husám Badráví, který ve čtvrtek jako první vypustil zprávu o blížící se Mubarakově demisi, na svá uspěchaná prohlášení zřejmě doplatí. "V následujících hodinách oznámím svůj odchod," řekl podle BBC muž, který se do druhé nejvlivnější funkce v partaji vyhoupl teprve před týdnem a je vnímán jako představitel liberálního proudu.

Armáda v pátek Mubarakův projev podpořila. Generálové slíbili, že splní jeden z požadavků opozice a zruší výjimečný stav, tento krok ale podmiňují odchodem demonstrantů z ulic. Zákon o výjimečném stavu Mubarak vyhlásil při svém nástupu do funkce před třiceti lety. Režimu dává značné pravomoci při potlačování opozice.

mapka - Protesty v centru Káhiry

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue