Grebeníček přirovnal odboj k terorismu. Na stole je opět zákaz KSČM

  • 2999
Výroky komunisty Miroslava Grebeníčka ve Sněmovně na adresu účastníků protikomunistického odboje přiměly vládní poslance k odchodu ze sálu. Grebeníček řekl, že chystaný zákon o protikomunistickém odboji je "adorací teroristických aktů minulosti". Zákon komunisté zarazit nedokázali, vláda navíc projedná návrh na zastavení činnosti KSČM.

"U toho jsme fakt být nemohli," řekl iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Zákon o protikomunistickém odboji, který prosazuje vládní koalice, má zajistit, aby 21 let po pádu komunistického režimu získali morální satisfakci lidé, kteří proti režimu aktivně vystupovali.

Podle zákona, který v pátek prošel prvním čtením, by získali postavení válečných veteránů, což by jim přineslo výhody například ve zdravotní péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.

Ve hře je i to, že dostanou peníze. Vládní koalice totiž uvažuje o tom, že každý měsíc sebere část peněz z důchodu bývalým funkcionářům KSČ a zaměstnancům Státní bezpečnosti a peníze dá aktivním odpůrcům komunismu.

"Je to pokus splatit náš dluh vůči bojovníkům proti komunismu," řekl při projednávání zákona poslanec ODS Jan Vidím. Šéf poslanců občanských demokratů Petr Tluchoř ve své obhajobě návrhu mluvil o tom, že každý stát se udržuje idejemi. Proto je podle něj třeba, aby zákon o uznání protikomunistického odboje byl přijat.

Pak si vzal na dlouho slovo bývalý předseda KSČM Grebeníček a vládní poslanci se zvedli k odchodu. "Adorace teroristických útoků minulosti nemá oporu v realitě, v právu ani v mezinárodních závazcích," říkal Grebeníček poloprázdnému sálu. "Nekritickou ideologickou adorací a obhajobou teroru a vražd a přehlížením obětí a společenských důsledků individuálního a skupinového teroru působí návodným a podněcujícím způsobem," tvrdil bývalý předseda komunistické strany.

Distancujte se od Grebeníčka, vyslechli si komunisté. Vláda projedná návrh na pozastavení činnosti KSČM

"Byla to snůška demagogie a manipulace," reagoval později rozzlobeně na jeho vystoupení poslanec TOP 09 Jan Husák. Vyzval komunisty, aby se od Grebeníčkova vystoupení veřejně distancovali. "Jaký trest by asi stihl v padesátých letech někoho, kdo by vystoupil v 50. letech s podobným projevem?" zlobil se Husák.

Místo omluvy se ke Grebeníčkovi přidali další komunisté, kteří ho podpořili - Stanislav Grospič či Marta Semelová. "Má být oceňováno násilí?" ptala se komunistická poslankyně. "Obsahem zákona legalizujete terorismus," řekla Semelová. Poslanci vládních stran na chvíli přerušili její projev boucháním do lavic.

Stanislav Polčák (30 let), TOP09, Praha

Poslanec klubu TOP 09 Stanislav Polčák vyzval v reakci na slova komunistických poslanců vládu, aby urychleně projednala návrh na pozastavení činnosti KSČM, který v Senátu prosadil senátor Jaromír Štětina. Na návrh vlády by se rozpuštěním komunistické strany zabýval Nejvyšší správní soud. To, že se tím bude vláda urychleně zabývat, potvrdili po skončení schůze Sněmovny zástupci vládních klubů.

Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák v reakci na vystupování komunistů veřejně prohlásil: "Velmi dlouho jsem zvažoval, jestli pro ten zákon zvednu ruku. Teď to určitě udělám," řekl Jandák a sklidil velký potlesk.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek naopak v parlamentní rozpravě řekl, že kdykoli se pravice dostane do úzkých, vytáhne náhradní téma, jakým je podle něj i zákon o protikomunistickém odboji. "Nastolování protikomunistické problematiky je zpozdilé a je to jen zástěrkou pro neschopnost řešit skutečné problémy," řekl Paroubek.

Zákon o účastnících protikomunistického odboje prošel prvním čtením, komunistům se nepodařilo prosadit jeho zamítnutí. Návrhem se teď budou zabývat parlamentní výbory a ještě letos bude téměř jistě přijat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue