Sedm otázek a odpovědí k tunelu Blanka: investici hlídal kontroverzní úředník

  • 21
Budování pražského tunelu Blanka provází od počátku spousta otázek. MF DNES se pokusila zmapovat informace k projektu, jehož cena se zvýšila o neuvěřitelných 10 miliard korun. Pro srovnání: za tuto sumu mohla Praha postavit tři Kaplického chobotnice.

Hlavní město zaplatí za komplex staveb Blanka o šest a půl miliardy korun více, než se původně předpokládalo. S inflací to bude dokonce deset miliard. Kdo za co zodpovídal? Kdo měl peníze hlídat? Věděli o tom politici ještě před volbami?

1. Jaká je role Pavla Béma v projektu tunelu Blanka?
Bývalý primátor nese politickou zodpovědnost. Především on by měl odpovědět na dotazy, zda o zdražení projektu věděl a zda o této situaci informoval nové vedení radnice. Měl by objasnit, proč se stavba prodražila i kvůli nadbytečným akcím. Bém zatím hovoří hlavně o tom, že nynější rada selhala, když nemá peníze na dostavbu, a argumentuje neschopností náměstka Karla Březiny.

2. Kdo měl na starosti stavbu Blanky?                                      
Fakticky měl projekt na starosti odbor městského investora, jemuž do ledna šéfoval Bémův blízký známý Jiří Toman. On měl sledovat, jak se pohybují náklady na Blanku. Tento muž teď musí z magistrátu odejít, protože jej na postu šéfa odboru nechce nový primátor Bohuslav Svoboda. Toman patří mezi kontroverzní úředníky, bývá například spojován s podnikatelem a Bémovým přítelem Romanem Janouškem.

Tunel Blanka - v pozadí je vidět pojízdné bednění pro betonáž sekundární...

3. Kdo platí za propady tunelu Blanka?
Stavbu nejvíc prodražily její propady. Kvůli tomu, že Praha musela změnit technologii ražby, stoupla cena o 1,3 miliardy korun. Další peníze šly na zpevňování půdy. První dva propady nikdo podle odborníků nezavinil, platit za ně proto musí město.

4. Jak kontrolovali financování?
Magistrát posílal Metrostavu, který Blanku buduje, platby každý měsíc. Faktury procházely dvojí kontrolou. "Posíláme je firmě IDS. Ta kontroluje, zda jsou práce na nich uvedené hotové," říká Dana Machová z odboru městského investora. Odbor zkontroluje, zda ve schváleném rozpočtu na stavbu jsou peníze a zda částky odpovídají smlouvě. Pokud je vše v pořádku, platí.

5. Kdo mohl vědět o růstu ceny?
Odbor městského investora, Metrostav a IDS. "Podáváme investorovi pravidelně informace," uvádí Josef Vacek z IDS. Bývalí zastupitelé včetně Březiny věděli minimálně o tom, že akce bude dražší o inflaci (3,5 miliardy). Svoboda se o růstu ceny údajně doslechl od Metrostavu. Bém mohl něco tušit, protože před vypuknutím kauzy řekl, že určité změny přinese dražší ražba. Právě tato suma je přitom nejvyšší.

Tunel Blanka - stavební jáma na Letné. Část tunelu která vede na Letnou.

6. Je ve smlouvě uvedena konečná cena?
Cena ve smlouvě podle dostupných informací je. Nicméně není nepřekročitelná a kontrakt mezi magistrátem a Metrostavem umožňuje zdražení. Podle primátora je tento druh smluv v případě stavby tunelů obvyklý.

7. K čemu bude Blanka dobrá?
Tunel Blanka bezesporu pomůže pražské dopravě. Přestože odborníci z ČVUT vždy říkali, že nejdůležitější je výstavba obchvatu Prahy, komplex Blanka, který má být součástí městského okruhu, má podle nich rovněž význam. Svede desítky tisíc aut pod zem a minimálně Praha 6 a 7 si oddychnou. Lze očekávat, že spuštění provozu v tunelu také "pročistí" ulice na severozápadě Prahy.

,