Káhirské náměstí Tahrír zaplavily statisíce lidí (10. února 2011)

Káhirské náměstí Tahrír zaplavily statisíce lidí (10. února 2011) | foto: AP

Statisíce lidí čekaly v káhirských ulicích na odstoupení Mubaraka

  • 124
Egyptský režim odpoledne poprvé připustil možnost rezignace prezidenta Husního Mubaraka. V centru Káhiry a dalších měst se sešly statisíce lidí a napjatě čekaly na prezidentův projev. Ten však odstoupit odmítl a předal pouze část pravomocí viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi.

Indicie o Mubarakově odstoupení přicházely z několika zdrojů. Podle BBC nejvýše postavený muž ve vládní straně Husám Badráví zadoufal, že prezident předá moc viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi.

Generální tajemník vládní partaje nastínil, co by mělo být obsahem Mubarakova večerního vystoupení a tvrdil, že by byl překvapený, kdyby byl Mubarak v pátek ještě prezidentem.

Káhirské náměstí zaplavily statisíce lidí (10. února 2011)

Káhirské náměstí Tahrír zaplavily statisíce lidí (10. února 2011)

TOTO JE REVOLUCE 2.0!

V čele egyptských protestů stanul manažer Googlu

Spekulace o možném odstoupení dlouholetého hegemona kolovaly Egyptem už odpoledne. To, že se v nejužších kruzích egyptského režimu diskutuje o Mubarakově rezignaci, připustil i premiér Ahmed Šafík. O silné pravděpodobnosti Mubarakova odchodu hovořil v americké televizi CNN i šéf americké tajné služby Leon Panetta.

K odstoupení byla skeptická například televizní stanice Al-Arabíja. Podle ní měl Mubarak pouze říct, jaké ústavní kroky musejí předcházet předání pravomocí viceprezidentovi.

Armáda prý začne konat

Také egyptský ministr informací Anás el- Feky považoval odstoupení za nemožné. "Prezident rozhodně neodstoupí," uvedl podle Reuters. Mnozí soudili, že Mubarak předá pravomoci Sulajmánovi, ale zůstane čestným prezidentem.

O osudu Mubaraka jednal generální štáb v čele s ministrem obrany Muhammedem Tantávím (10. února 2011)

Demonstrace za Mubarakův odchod v centru Káhiry (10. února 2011)

Představitelé egyptské armády podle stanice Al-Arabíja prohlásili, že "začnou konat", pokud demonstranti odmítnou plán předání moci viceprezidentovi Sulajmánovi. Dosud se armáda vyhýbala jakémukoli zásahu. Armáda je v osmdesátimilionové zemi klíčovým hráčem a od začátku protestů záleží především na ní, jestli se Mubarak udrží u moci.

Představitelé nejsilnějšího opozičního hnutí vyjádřili obavy, že generálové připravují puč. "Vypadá to jako vojenský převrat...jsem nervózní a bojím se," řekl agentuře Reuters představitel ilegálního Muslimského bratrstva Essam el-Erian.

Demonstrace v Káhiře (10. února 2011)

Náměstí Tahrír zaplavily statisíce lidí

"Všechny vaše požadavky budou vyslyšeny," uklidňoval armádní důstojník protestující na centrálním náměstí Tahrír, které po prvních zprávách o Mubarakově možné rezignaci ovládla podle televize al-Džazíra nadšení.

Poté, co se objevily zprávy o možné rezignaci vládce, který v Egyptě třímá moc dlouhých třicet let, začalo se náměstí Tahrír (Osvobození) zaplňovat davy převážně mladých lidí. K večeru vystoupal jejich počet na několik set tisíc, na náměstí "údajně nebyla ani píď místa", napsal jeden z Egypťanů na svém blogu.

Všichni napjatě očekávali na projev, který mohl přinést změnu vlády. Mubarak soustavné výzvy opozice po okamžité demisi dosud odmítal. Hájil se tím, že by se země propadla do chaosu. Slíbil však, že už nebude na podzim kandidovat v příštích volbách.

"Pokud reformní proces vezmou do svých rukou dobrodruzi, armáda bude nucena bránit ústavu a národní bezpečnost... a my se ocitneme ve velmi těžké situaci," varoval dříve egyptský ministr zahraničních věcí Ahmad Abúl Ghajt. Zavedením stanného práva už v úterý hrozil egyptský viceprezident Umar Sulajmán.

Spekulace o Mubarakově odchodu zasáhly Egypt v okamžik, kdy se zemí rozlila vlna stávek. Ty už zasáhly železniční a autobusovou dopravu, textilky, ocelárny i nemocnice. Stávkovala také obsluha Suezského průplavu. Ulicemi Káhiry pochodovaly stovky lékařů v pláštích a dav právníků mávající egyptskými vlajkami. 

OBAMA: SLEDUJEME ZMĚNU

Na svého nejvýznamnějšího spojence na Blízkém východě tlačí čím dál silněji i Spojené státy. Americký prezident Barack Obama ještě před začátkem plánovaného projevu na univerzitě v Michiganu prohlásil, že "nastává historická změna".

"Chceme, aby všichni Egypťané věděli, že USA budou i nadále pokračovat v podpoře řízeného a přirozeného přechodu k demokracii v Egyptě. Šéf Bílého domu byl ve svém projevu opatrný a další možný vývoj nenastínil.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video