Milan Štěch (ČSSD) byl dlouhá léta šéfem Českomoravské komory odborových svazů. Teď je předsedou Senátu. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Stáhněte výpovědi, nabádá lékaře bývalý šéf odborů Štěch

  • 789
Bývalý odborářský předák Milan Štěch vyzval nespokojené lékaře, aby stáhli výpovědi. Současný šéf odborářů Jaroslav Zavadil naopak zdůraznil ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi, aby neprodleně ve vládě prosadil dvě miliardy na platy nemocničních lékařů.

"Vyzývám představitele lékařských organizací, ČLK a LOK, aby vládní návrhy zvážili a využili. Jsem přesvědčen, že by lékaři nyní měli změnit formu protestu, a to tak, aby nadále prosazovali své požadavky na strukturální změny v systému zdravotnictví, avšak své výpovědi stáhli a své pacienty neopouštěli," uvedl Štěch.

Návrh Hegera na zvýšení tarifní složky odměňování lékařů lze podle Štěcha považovat za vstřícný krok k nalezení konsenzu, pokud se s tím ztotožní vláda. Kabinet podle informací iDNES.cz ve středu souhlasil s tím, aby protestující lékaři dostali 1,5 miliardy korun v rámci tarifních platů. Lékařské odbory žádají částku o půl miliardy vyšší.

Vláda přitom v programovém prohlášení plánovala zrušení platových tabulek. Ústupek se zvýšením tarifní mzdy by podle Hegera mohl přispět k dohodě. Slíbené navýšení by dostal každý lékař placený tarifní mzdou.

Ministr původně lékařům nabízel, že by 5 000 až 8 000 korun měsíčně získali jako součást osobních ohodnocení, pro lékaře byla ale tato nabídka nedostatečná. Požadují 8 000 až 12 000 korun do tarifů.

Odbory trvají na dvou miliardách. Prý je to levnější řešení než krizové plány

Požadavky lékařských odborů opět hlasitě podpořila Českomoravská konfederace odborových svazů. "Dvě miliardy by stačily na pokrytí požadavků Lékařského odborového klubu, moc vás žádám, abyste to na vládě prosadil," vzkázal Hegerovi šéf odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Heger to ale rovnou odmítl s tím, že na případné přidání peněz mají rezervy hledat nemocnice. "Není pravděpodobné, že budeme částku zvyšovat. Pokud by k tomu byl prostor v nemocnicích, je to možné. Některé nemocnice to udělaly, lékaři ale nabídku odmítli," uvedl Heger příklad z Fakultní nemocnice v Plzni.

Zavadil kritizoval vládu za to, že místo dohody s lékaři hledá náhradní, krizová řešení. "Všechny ty vrtulníky a vojenská technika mi připadají jako opičárna," řekl. Podle odborů by jen navýšení kapacit záchranky stálo státní kasu miliardu a půl. Například hodina provozu záchranářského vrtulníků vyjde podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové na 90 tisíc korun.

Odbory také tvrdí, že si nechaly vypracovat regionální průzkum a podle něj by systém akutní péče v krizové situaci zkolaboval během dvou dnů. Záchranáři a fakultní nemocnice uvádějí, že by krizové scénáře dokázaly udržet týdny, Heger mluví o dvou měsících "prázdninového provozu".

Podle odborů také hrozí, že i když lékaři výpovědi stáhnou, zhruba třetina z nich už se na původní místa nevrátí. "Mohla by tak nastat situace, že by došlo k rušení lůžek a nemocnic," varovala Žitníková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video