Nemocnice přežijí šest týdnů krize, příští týden začnou propouštět pacienty

  • 1995
Fakultní nemocnice začnou příští týden ve větší míře uvolňovat lůžka akutní péče. Připraví se tím na případnou krizi po březnovém odchodu lékařů. Krizový stav jsme schopni udržet šest týdnů, řekli ředitelé po jednání s premiérem Nečasem a ministrem Hegerem.

"Fakultní nemocnice budou tvořit páteřní síť krizového řízení," uvedl ráno premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že budou na případnou březnovou krizi včas připraveny.

První kroky podnikají už nyní. Například lékaři, kteří si naplánovali na jarní prázdniny dovolenou s dětmi, ji nedostanou.

Špatně ošetření pacienti ostrouhají

Lékaře naopak právo v době zdravotnické krize ochrání

Ve větší míře se fakultní nemocnice začnou připravovat na odliv lékařů příští týden. Budou uvolňovat lůžka, která jsou potřeba pro neodkladnou zdravotní péči.

"K uvolňování kapacit přikročíme v posledních deseti únorových dnech," popsal ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman. Prioritou pro tuto pražskou nemocnici bude udržet neomezený chod traumacentra, které je podle Zemana největší v České republice.

hrozba odchodů

V březnu by z nemocnic mohlo odejít zhruba 3800 lékařů. Výpověď podali na konci prosince prostřednictvím odborů. Ministr Heger jim v lednu nabídl, že nemocnicím pošle navíc dvě miliardy korun. Lékaři ale výpovědi stahovat masivně nezačali. Odbory chtějí garance, že celá částka půjde jen na platy lékařů. Navíc chtějí, aby se všichni lékaři ve výpovědní lhůtě mohli vrátit zpět na svá původní místa.

Lůžka pro akutní péči budou uvolňovat postupně všechny fakultní nemocnice. Musí se připravit na to, že v případě krize přestane platit běžná spádovost pacientů. "Pokud budou mít volné kapacity, budou muset ošetřit každého pacienta," upřesnil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Například Fakultní nemocnice v Ostravě proto chce mít na některých odděleních až dvojnásobně více volných lůžek než má nyní. Výjimkou je porodnice. "U ní navýšíme kapacitu volných lůžek trojnásobně, tedy až na sto volných lůžek," nastínil ředitel nemocnice Svatopluk Němeček. Právě porodníků by v celém Česku mohlo v březnu chybět nejvíce. Výpověď podal každý čtvrtý nemocniční gynekolog.

Podle ředitelů jsou nemocnice krizový stav schopny v rámci přesčasů udržet šest týdnů. Ministr Heger již dříve hovořil o dvou měsících.

I přes tato opatření některé fakultní nemocnice varují před tím, že část oddělení v březnu nepokryje ani akutní, tedy nezbytnou péči. Například v Hradci Králové, kde je ve výpovědi 180 lékařů, bude mít fakultní nemocnice problémy s péčí o předčasně narozené děti. "Jenom silami bývalého východočeského kraje to nezvládneme, musíme spolupracovat s pražským regionem," řekl její ředitel Roman Prymula.

Hrozící krizí ve zdravotnictví se ve středu bude zabývat ještě vláda. Příští týden se sejde Bezpečnostní rada státu. Podle Hegera by se k jednacímu stolu měly vrátit i odbory.

"V případě, že nás nekontaktují odboráři, tak to učiníme my. Budu jednat o dalším mandátu ve vládě, případně v K9," prohlásil Heger. Premiér Nečas, který se setkání také účastnil, naznačil, že určitá jednání už se neoficiálně konají, v médiích se k nim však vyjadřovat nemíní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video