Běsnící dav ubil v neděli tři členy islámské sekty | foto: YouTube

Indonésané ukamenovali tři islámské sektáře. Zemi hrozí náboženská řež

  • 98
Více než 1 500 Indonésanů vtrhlo v neděli do svatyně islámské sekty Ahmadíja na západě ostrova Jáva a ukamenovali tři její členy. Brutální video z lynče se objevilo na internetu a probudilo náboženskou nevraživost. Dnes vzplály v zemi dva křesťanské kostely.

Dav se v neděli zničehonic přiřítil ke svatyni v provincii Banten a chtěl za každou cenu zabránit náboženskému obřadu asi dvaceti členů islámské sekty Ahmadíja. Dům vůdce sekty běsnící lidé zcela zničili, modlící obyvatele vytáhli násilím ven.

Rozlícení muslimové vyzbrojení mačetami, bambusovými holemi a kameny začali na členy sekty útočit. Vesničany se pokusil rozehnat policista, ale zfanatizovaná horda lidí stále křičela: "Bůh je veliký, spalte členy Ahmadíji."

Indonéská policie obhlíží auta, která stála poblíž vypáleného kostela (8.února 2011)

Dav vzal útokem sídlo sekty Ahmadiyah na Jávě a budovu zcela zničil

Přitom několik lidí bezhlavě bušilo do bezvládných těl, která těsně předtím zasypala kamenová smršť. Po řádění davu zůstaly na zemi tři mrtvoly, dalších šest lidí skončilo se zraněními v nemocnici.

V zemi vzplály kostely, vláda se bojí revolty

Policie už v souvislosti s krvavou rebélií obvinila dva lidi a podle generála Antona Bachrula Alama vyšetřuje i možnost, že místní úřady schválně přivřely oči, i když o chystané řeži věděly.

Surový útok vyděsil především vládu nejlidnatější muslimské země světa. Indonésie je podle ústavy sekulární a lpí na svobodě vyznání, ale tvrdě zasahuje proti jakýmkoli náboženským extremistům. Šíření víry zakázala sektě Ahmadíja už v roce 2008.

sekta Ahmadíja

Sekta Ahmadíja má v Indonésii asi 200 tisíc příznivců. V mnoha muslimských zemích je zakázána, protože hlásá, že Mohammad nebyl posledním prorokem.

Teď se obává, že konflikt rozpoutá v zemi náboženskou revoltu nedozírných rozměrů. A první kouř doutnajícího sporu byl cítit už dnes. Skupina muslimských extremistů před budovou soudu na Jávě provolávala smrt pro křesťana, který dostal pět let vězení za rozdávání letáků, jež urážely islám.

Asi 1 500 lidí pak vzalo útokem křesťanské kostely. Dva dav zapálil a třetí vyraboval. Na policisty létaly kameny a v plamenech skončil i vůz strážců pořádku. Klid se podařilo nastolit až po několika hodinách.

Analytici věří, že za útoky může také decentralizace ostrovního státu, která ponechala interpretaci a zavádění náboženských zákonů na místních vůdcích, jejichž pohled na náboženskou toleranci se často od pohledu centrální vlády značně liší.

"Brutální útok jen ukázal, že indonéská vláda selhává v ochraně náboženských menšin," uvedla Donna Guest z asijské pobočky Amnesty International. Její tvrzení dokazují i čísla. V roce 2008 se v zemi odehrálo 17 nábožensky laděných útoků, o rok později to bylo o dva více a loni zaútočili extremisté ve jménu víry už 64krát.

Útok na sektu se odehrál v provincii Banten na západě ostrova Jáva

Útok na sektu se odehrál v provincii Banten na západě ostrova Jáva


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue