ČESKÁ RADOST. Útočník Rostislav Olesz (vlevo) a brankář Tomáš Vokoun z Floridy Panthers slaví vítězný zápas. | foto: AP

Olesz rozhodl o vítězství Floridy, Ovečkin byl u čtyř gólů Washingtonu

• 14
Díky české spolupráci přihrávajícího Radka Dvořáka a zakončujícího Rostislava Olesze uspěli v pátečním zápase mezi New Jersey a Floridou hostující Panthers 4:3 po prodloužení. V brance vítězů si 28 zákroků připsal Tomáš Vokoun. Washington vyhrál v důležité divizní konfrontaci nad Tampou Bay 5:2 poté, co se čtyřmi body (1+3) blýskl jeho kapitán Alexandr Ovečkin.

Na ledě New Jersey vše odstartovalo a také skončilo. Hokejisté Floridy v pátek uzavřeli svou šestizápasovou sérii venkovních startů výhrou 4:3 nad týmem Devils poté, co se na konci druhé minuty prodloužení prosadil Rostislav Olesz.

Český útočník, později vyhlášený první hvězdou střetnutí, docílil své páté trefy sezony a asistence byla připsána jeho krajanovi Radku Dvořákovi.

Po sedmi bodově úspěšných duelech za sebou vyšel naopak naprázdno domácí Patrik Eliáš, jenž ve čtyřech případech prověřil pozornost Tomáše Vokouna. Jednička Panthers si v zápase připsala 28 úspěšných zákroků.

"Všechny čtyři góly byly vydřené, soupeř se pro změnu třikrát prosadil po náhodné akci. Když se na jejich góly podíváte, bude jasně vidět kolik smůly jsme si vybrali. Naštěstí jsme ovšem tvrdě bojovali," shrnul vítězný zápas Vokoun.

Rostislav Olesz z Floridy Panthers se raduje z gólu.

Ovečkin s Bäckströmem táhli Washington za výhrou

V konfrontaci dvou elitních týmů Jihovýchodní divize se na ledě Tampy Bay radovali z výhry 5:2 hokejisté Washingtonu. Hosté tak snížili ztrátu v tabulce na svého soupeře na pouhé tři body.

Shodně čtyřmi zápisy k tomu přispěli útočníci Capitals Nicklas Bäckström (2+2) a Alexandr Ovečkin (1+3). Pro druhého jmenovaného ruského reprezentanta to byl premiérový zápas sezony ozdobený čtyřbodovým ziskem, načež v produktivitě se zlepšil na 55 bodů (20+35) z 53 startů.

Fakt, že Ovečkin v letošní sezoně hlavně střelecky zaostává oproti svým předešlým ročníkům, jasně dokumentují čísla aktuálního lídra kanonýrů NHL Stevena Stamkose.

Kanadský forvard se sice v pátek proti Capitals neprosadil, na kontě nicméně má už 39 branek a 68 bodů. V bodování již ale při absenci zraněného Sidney Crosbyho z Pittsburghu dosud vedoucího Stamkose předehnal Daniel Sedin (69 bodů) z kádru ligového lídra z Vancouveru.

DVOJÍ RADOST. Daniel (vlevo) a Henrik Sedinové slaví gól Vancouveru.

Daniel Sedin trefil Canucks vedení v NHL a sobě první místo v produktivitě

Spolupráce švédských bratrů Daniela a Henrika Sedinových vedla v pátek k páté výhře Vancouveru za sebou. Kanadský celek uspěl 4:3 nad obhájci Stanley Cupu z Chicaga poté, co zmiňovaní Seveřané v přesilovce z 51. minuty díky Henrikovi Sedinovi vyrovnávali na 3:3 a v 56. minutě pro změnu zásluhou Daniela Sedina otočili výsledek.

Druhý jmenovaný útočník se vítěznou trefou zlepšil na celkových 69 bodů a v tabulce produktivity přeskočil dosavadního lídra Stevena Stamkose z Tampy Bay. Vancouver navíc triumf opět posadil do čela ligové tabulky, dva body před lídra Východní konference z Philadelphie.

Roberto Luongo z Vancouveru Canucks.

Pittsburgh bez Crosbyho opět zvítězil

Ve dvanáctém zápase bez zraněného kapitána Sidney Crosbyho, kterého v době jeho absence mezi střelci předehnal Steven Stamkos a v produktivitě pro změnu kromě Stamkose nově i Daniel Sedin, dokázali hokejisté Pittsburghu už poosmé zvítězit.

Penguins přitom v posledních zápasech postrádali i svou druhou ofenzivní hvězdu Jevgenije Malkina. Ruský útočník se v pátečním souboji proti Buffalu sice vrátil do sestavy, ze zdravotních důvodů však opět zamířil předčasně do kabin. Na nepříjemné situaci v podobě absence klíčových forvardů Pittsburghu se tak téměř nic nezměnilo.

Hostující Sabres sice po zahajovací třetině vedli 2:0, útočníci Dustin Jeffrey, Tyler Kennedy a Matt Cooke ovšem svými góly předvedli famózní nástup Penguins do druhé hrací části. Na skóre se pak již nic nezměnilo a Pens i díky jedné asistenci Zbyňka Michálka slavili pátý úspěch v řadě.

New Jersey - Florida 3:4 v prodl. (za hosty Dvořák a Frolík 0+1, Olesz 1+0, brankář Vokoun kryl 28 střel a třikrát inkasoval)
Pittsburgh - Buffalo 3:2 (za domácí Z. Michálek 0+1)
Vancouver - Chicago 4:3
Tampa Bay - Washington 2:5
St. Louis - Edmonton 5:3 (za hosty Šmíd 0+1)
Detroit - Columbus 0:3 (Hejda 0+1)