Srážka vlaků ve Vodňanech si vyžádala jeden lidský život. Nehodu pravděpodobně zavinil strojvedoucí Regionovy, který vyjel na trať, i když měl počkat na protijedoucí nákladní manipulační vlak. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pro trať smrti u Vodňan navrhla inspekce už před lety lepší zabezpečení

  • 9
Srážka vlaků ve Vodňanech, která si ve středu vyžádala jeden život, se podle Drážní inspekce možná nemusela stát. Stačilo, aby na trati bylo zařízení, které by maximálně snížilo možnost lidského selhání. Inspekce ho zde doporučila instalovat už v roce 2007. Správa železniční dopravní cesty se ale brání tím, že pořízení takového vybavení pro malé regionální tratě by bylo neúměrně nákladné.

Drážní inspekce bude v souvislosti s vyšetřováním příčin středeční tragické srážky vlaků u Vodňan zjišťovat i to, proč dosud na trati Volary-Číčenice není zařízení, které by maximálně snížilo pravděpodobnost selhání lidského faktoru. 

"Takové doporučení jsme totiž pro tratě, a zejména pro tuto, vydávali už v roce 2007. Tehdy se tam totiž stala srážka vlaků, která si vyžádala 13 zraněných a o tři roky dříve tam při srážce vlaků  zahynuli dva lidé a dalších 33 bylo zraněno," řekl mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Snímek z dřívější srážky vlaků na trati Volary - Číčenice.
Snímek z dřívější srážky vlaků na trati Volary - Číčenice.

Snímky z dřívějších srážek vlaků na trati Volary - Čičenice

Trať 197 z Volar do Číčenic lze bez nadsázky označit za trať smrti. Středeční srážka vlaků je tu už třetí za posledních sedm let. Za celou tuto dobu zemřelo na českých drahách při srážkách vlaků šest z cestujících, z toho celá polovina právě na této trati.  

Také příčinou středeční nehody bylo selhání lidského faktoru. "Strojvedoucí osobního vlaku nepočkal ve Vodňanech na příjezd manipulačního vlaku a vyjel na trať i bez telefonického svolení dispečera. Nedodržel tak své povinnosti," uvedl Drápal.

2. února 2011

Řízení telefonem je standardní postup na desítkách tratí

Správa železniční a dopravní cesty, která je provozovatelem této tratě, se ale brání nařčením, že kdyby zde bylo lepší zabezpečovací zařízení, nehoda se nemusela stát. 

Šest obětí za sedm let

Od roku 2004 se na českých železnicích stalo 226 srážek vlaků, při kterých zemřelo šest lidí.

Polovina z nich zahynula na trati Volary - Číčenice. Ze statistik Drážní inspekce vyplývá, že příčinou většiny srážek vlaků je selhání lidského faktoru, stejně jako u středeční srážky u Vodňan.

"Stejně jako trať Volary - Číčenice, tedy telefonicky, je řízen provoz na zhruba polovině všech regionálních tratí v České republice, kterých je celkem 140. Je to standardní postup na tratích s menším dopravním významem. Při nehodě u Vodňan strojvedoucí závažně porušil bezpečností předpisy," vysvětlil mluvčí SŽDC Pavel Halla.  

Dodal, že zabezpečovací zařízení, které by dokázalo podobným nehodám zabránit, stojí pro jednu trať několik desítek milionů korun. Takové náklady jsou podle jeho slov pro tratě, kde projede denně jen pár spojů, neúměrně vysoké.

Radioblok by zastavil vlaku motor

Nicméně SŽDS podle Hally pracuje alespoň na částečné změně k lepšímu. "V současné době testujeme právě i na trati Volary-Číčenice v pilotním systému zařízení Radioblok. To by mělo být součástí vlaku a má právě na regionálních tratích ohlídat, že proběhl telefonický hovor mezi strojvedoucím a dispečerem o tom, že vlak může na trať. V opačném případě by zařízení vlaku vypnulo motor," doplnil Halla.

Upozorňuje ale také na to, že pokud by se novinka osvědčila, bylo by ještě zapotřebí, aby Drážní úřad nařídil, že tímto zařízením musí být vybaveny všechny vlaky na telefonicky řízených tratích. Bez toho by dopravci nebyli povinni jej do svých vlaků instalovat.