V ulicích Káhiry nadešel den odchodu, Mubarakovi vyprší ultimátum

  • 159
Káhirské náměstí Tahrír se z bojiště změnilo v místo poklidné masové demonstrace. Protestující dnešní den přejmenovali na "den odchodu", protože vyprší ultimátum, které opozice dala prezidentovi Husnímu Mubarakovi k opuštění úřadu. Proreformní politik Muhammed Baradej dnes nevyloučil kandidaturu na prezidenta.

Centrum Káhiry, kde se před dvěma dny odehrávaly krvavé potyčky mezi příznivci a odpůrci prezidenta Mubaraka, se jedenáctý den protivládních nepokojů proměnilo na místo masových modliteb.

Na náměstí Tahrír se shromáždilo přibližně 100 tisíc lidí. Pomodlili se za oběti krvavých střetů s policií a Mubarakovými příznivci a požadovali okamžitý odchod prezidenta. "Odejdi, odejdi, odejdi!" skandovali poté, co islámský klerik vyzval hlavu režimu k odchodu a vychválil "revoluci mladých".

Po konci modliteb začali manifestující skandovat hesla proti autokratickému vládci země na Nilu a zpívat vlastenecké písně. Aktivní roli převzala také armáda. Kolem náměstí vytvořila bezpečnostní kordon a vojáci u dvanácti vchodů obehnaných ostnatým drátem kontrolovali všechny příchozí.

Egypťané míří na káhirské náměstí Tahrír (4. února 2011)

Demonstrace proti egyptskému prezidentu Husnímu Mubarakovi na káhirském náměstí Tahrír (4. února 2011)

Armáda kolem náměstí rozmístila tanky a transportéry, demonstrantům nad hlavami přelétávali armádní helikoptéry. Po Mubarakových příznivcích, kteří jsou podle protestujících často příslušníky tajné policie nebo najatými výtržníky, nebylo v centru Káhiry ani vidu.

Baradej: Egyptský lid nezklamu

Na manifestaci se podle svědků objevil také proreformní politik a bývalý šéf mezinárodních jaderných inspektorů Muhammed Baradej. Ten později nevyloučil, že se v zářijových volbách bude ucházet o funkci prezidenta.

V rozhovoru pro televizi Al-Džazíra tak popřel původní informaci rakouského deníku Der Standard, že kandidovat nehodlá.  "Pokud po mně bude egyptský lid chtít, abych pokračoval v (politických) změnách, egyptský lid nezklamu," prohlásil Baradej.

Kandidaturu zvažuje i předseda Ligy arabských států Amr Músá, který se v pátek také objevil mezi manifestujícími Káhiřany.

Demonstrace proti egyptskému prezidentu Husnímu Mubarakovi na káhirském náměstí Tahrír (4. února 2011)

Přes zákaz vycházení a střety s Mubarakovými přívrženci v předchozích dnech strávily tisíce protestujících noc v provizorním táboře na náměstí Tahrír. Na místo, které se stalo symbolem odporu proti třicetileté Mubarakově vládě, od rána proudily další tisíce protestujících.

Summit EU

O nepokojích v Egyptě dnes jednali v Bruselu státníci ze zemí Evropské unie. Odsoudili násilí a vyzvali všechny zainteresované strany k okamžitému zahájení rozhovorů o přechodu k demokracii. "Pokud dnes uvidíme v ulicích Káhiry státem podporované násilí nebo najímání rváčů k bití protestujících, pak by Egypt a jeho režim ztratily jakoukoli zbývající důvěryhodnost či podporu v očích západního světa," prohlásil britský premiér David Cameron.

zdroj: ČTK

Bylo jich tolik, že se u některých vstupů na náměstí tvořily dlouhé fronty, které sahaly až k jednomu z mostů přes Nil. Tisíce lidí se podle ČTK sešly i v dalších egyptských městech - Alexandrii, Suezu, Port Saidu, Mansúře, Ismajlíje a Aríši.

Sám Mubarak poskytl rozhovor americké televizi ABC. Prohlásil v něm, že je po dvaašedesáti letech služby své vlasti unavený a má všeho dost. Nemůže prý však okamžitě rezignovat, protože zemi by zachvátil chaos a moci by se chopilo islamistické Muslimské bratrstvo.

Demonstranti nadšeně přijali ministra obrany

Organizátoři vyzvali Egypťany, aby z celé země pochodovali směrem k náměstí Tahrír, parlamentu a budově státní televize. Náměstí také poprvé navštívil ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví a několik vysokých činitelů armády.

Když se demonstranti dozvěděli, že na náměstí je hlava armády, začali skandovat: "Armáda a lidi jsou jednotní." Armáda je v současné situaci v Egyptě klíčovým hráčem a především na ní záleží, jestli se Mubarak udrží do zářijových voleb u moci, nebo okamžitě odstoupí. O této možnosti nyní jedná i Washington, pro kterého představuje Mubarak jednoho z nejvěrnějších spojenců v regionu.

Do egyptské krize se vložily USA

Jednají o okamžité rezignaci prezidenta Mubaraka

Podle jednoho ze svědků Mubarakovi stoupenci hlídkovali na dálnici vedoucí do hlavního města z Alexandrie a snažili se zabránit příjezdu demonstrantů. Přesto pořadatelé věří, že se dnešního protestu zúčastní ještě více lidí než v úterý, kdy se jich v egyptském hlavním městě podle odhadů sešlo na půl milionu.

Egypťané míří na káhirské náměstí Tahrír (4. února 2011)

Demonstrace proti egyptskému prezidentu Husnímu Mubarakovi na káhirském náměstí Tahrír (4. února 2011)

Při srážkách mezi Mubarakovými stoupenci a odpůrci zemřelo podle úřadů nejméně osm lidí a téměř 900 bylo zraněno. Celkem si jedenáctidenní nepokoje vyžádaly asi 300 mrtvých a tisíce zraněných.

Během čtvrtečních nepokojů se do problémů dostala řada novinářů, které zadržela tajná policie. Reportér a fotograf Mladé fronty Dnes a štáb České televize se do problémů dostali i dnes.

Cestou na káhirské letiště byli podle České televize opakovaně zadrženi domobranou a asi dvě hodiny strávili také v rukou tajné policie, než byli propuštěni. Během zadržování přišli o část svého technického vybavení.

Televize al-Džazíra uvedla, že její kanceláře v Káhiře byly vyrabovány a neznámí hackeři na její stránky umístil nápis "Společně pro kolaps Egypta". Mubarakův režim minulou neděli začal rušit signál nepohodlné katarské stanice.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video