Protesty v Káhiře přerostly v krvavé nepokoje (2. února 2011) | foto: AP

Krveprolití v Káhiře si vyžádalo první oběť. Byla to čistá řežba, říká reportér

  • 347
V centru Káhiry eskalovala roztržka mezi příznivci a odpůrci prezidenta Mubaraka. Lidé po sobě házeli kamení i zápalné lahve a mlátili se tyčemi. Jeden člověk zemřel, na 600 dalších je raněných. Policie zmizela a panovalo tu naprosté bezvládí, popsal reportér MF DNES.

Egypťané se mezi sebou prali holemi, tyčemi i pěstmi. Desítky mužů vytrhávaly kamennou dlažbu a sbíraly tak "munici" na své protivníky. Neváhaly útočit ani zápalnými lahvemi. Mezi Mubarakovými příznivci může být mnoho tajných policistů.

Situace se pomalu uklidňuje, ulicemi ale stále zní střelba, někteří demonstranti si totiž na svou obranu vzali zbraně. "Na ulicích je večer doopravdy nebezpečno," uvedl z centra Káhiry reportér MF DNES Pavel Novotný. Potvrdil také, že se Egyptem šíří zprávy o útocích na zahraniční novináře, a to především ty s fotoaparáty a kamerami.

Policie podle něj během podvečerní bitky na náměstí Tahrír úplně zmizela z ulic. Na náměstí, kde demonstrovalo na deset tisíc odpůrců prezidenta Husnída Mubaraka, vtrhly tisíce jeho příznivců. "Nebyli tam žádní policisté. Byla to čistá řežba," popsal Novotný. Státní televize vyzvala lidi, aby nevycházeli z domů. 

Protesty v Káhiře přerostly v krvavé nepokoje (2. února 2011)

Protesty v Káhiře přerostly v krvavé nepokoje (2. února 2011)

Armáda během potyček téměř nezasáhla, zdá se, že stojí za příznivci Mubaraka. V nejkritičtějším úseku vjelo mezi znesvářené demonstranty několik obrněných vozů, aby obě skupiny rozdělily. Ráno armáda v televizi demonstranty vyzvala k opuštění ulic. Varovala, že pokud se život v Egyptě nevrátí do normálu, začne jednat. Zatímco v předchozích dnech kontrolovala každého, kdo na náměstí šel, dnes tam ale pouštěla i lidi s noži a holemi.

Po nepokojích zůstalo přes šest set raněných a nejméně jeden mrtvý. Podle státní televize to byl voják a zahynul nešťastnou náhodou, když zřejmě spadl z mostu. Opoziční předák Baradej poté prohlásil, že se bojí, aby se potyčky neproměnily v krvavou lázeň.

Západní země vyzvaly Egypt k urychlenému zahájení politických reforem. Bílý dům vydal prohlášení, ve kterém odsoudil násilí a vyjádřil znepokojení nad útoky proti zástupcům médií. Podle agentury Reuters se Spojené státy stále obezřetněji stavějí k Mubarakovu záměru zůstat u moci do prezidentských voleb v září.

Washington se také netají podezřením, že egyptská vláda podněcuje násilí v ulicích. Šéf egyptské diplomacie Husám Zakí to odmítl jako vměšování do vnitřních záležitostí země.

2. února 2011

Chaos na letišti

Navzdory tomu, že se mimo Káhiru situace zklidňuje, pokračovala evakuace cizinců ze země. Káhirské letiště ovládl chaos, protože kapacitně nezvládá úsilí několika tisíc lidí o odlet. Mimo jiné Čína, Japonsko, Kanada, Británie a Turecko oznámily, že vypraví do Egypta mimořádné lety, aby evakuovaly své občany. Aerolinky se snaží získat povolení k přistání a odletu.

Zvláštní letadlo ve čtvrtek pošle i Slovensko. Zájem o jeho využití projevilo i několik českých občanů. Z Káhiry má taky ve čtvrtek letět do Prahy letadlo Českých aerolinií na své pravidelné lince.

ŘEŠÍME DESET TELEFONÁTU ZA NOC

Český chargé d´affaires v Káhiře

Desítky tisíc lidí protestují v severoafrické zemi už devátým dnem. Dosud náměstí a ulice okupovali jen odpůrci egyptského prezidenta Husního Mubaraka, ve středu však do centra dění vpadli i jeho příznivci. Jejich entrée bylo velkolepé. Na zabarikádované náměstí Tahrír (Osvobození) jich pronikly zhruba tři tisícovky, někteří na velbloudech a koních. (více zde)

Stejně jako v minulých dnech i nyní se několik set protivládních odpůrců rozhodlo přenocovat na náměstí Tahrír. Nestačí jim prezidentovo úterní prohlášení, že v nadcházejících volbách, které se budou konat v září, nebude kandidovat. Demonstranti chtějí jeho okamžitý odchod.

Pořád panují obavy, že se autoritářský prezident Husní Mubarak pokusí předat moc svému synovi Gamálovi. Ačkoli v sobotu jmenoval nového viceprezidenta Umara Sulajmána, čím naznačil, kdo by ho mohl ve funkci vystřídat.

Protesty v Káhiře přerostly v krvavé nepokoje (2. února 2011)

Protesty v Káhiře přerostly v krvavé nepokoje (2. února 2011)

Někteří se domnívají, že mezi příznivci dvaaosmdesátiletého Mubaraka, který zemi vládne třicet let, byli převlečení policisté. Toto podezření vyslovil i opoziční předák Muhammad Baradej, který má podle Reuters i důkazy. Místní ministr vnitra to popřel. Baradej uvedl, že "Mubarak chce v zemi vyvolat chaos".

Mnozí Egypťané už jsou unaveni z nekonečných protestů. Mají pocit, že po slibu Mubaraka dosáhli demonstranti svého a teď by ho měli nechat. "Nechte Egypťany vrátit se domů k jejich rodinám," řekl BBC jeden z příznivců prezidenta Muhammad Šafík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video