Statisíce Egypťanů vyrazily do ulic. Mubarakovi dávají čas do pátku

  • 230
Ulice Káhiry a dalších egyptských měst zaplavily statisíce nespokojených obyvatel, kteří nesouhlasí s dlouholetou vládou Husního Mubaraka. Rozhodující slovo v zemi má nyní armáda. Generálové v pondělí slíbili, že proti demonstrantům nezasáhnou, což dále oslabuje prezidentovu pozici.

Na hlavní káhirské náměstí Tahrír od rána proudí tisíce lidí. "Protest působí dojmem organizované události. Před vojenskými patrolami čekají na průchod na náměstí fronty mužů a žen, po prohlídce pokračují dále. Na náměstí se kreslí plakáty, zpívá, skandují hesla. Již nyní je dav větší než kdykoliv předtím," hlásil z místa zpravodaj BBC.

PROTESTY V EGYPTĚ

Krátce po poledni SEČ zpravodajové odhadli, že na náměstí je přibližně 200 tisíc lidí. "Mubaraku, odjeď do Saúdské Arábie nebo Bahrajnu!" ozývá se podle agentury Reuters z moře lidí.

Protest má údajně charakter poklidného happeningu, a výrazně se tak liší od pátečních akcí, které policie rozháněla slzným plynem a vodními děly.

K odchodu vyzval dlouholetého hegemona i opoziční vůdce Muhammad Baradej. "Dialog je možný, ale nejdřív musí být splněny požadavky lidu. A prvním požadavkem je odchod prezidenta Mubaraka," řekl bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii televizi al-Arabíja. Demonstranti dávají Mubarakovi čas k odchodu do pátku.

Organizátoři protivládních protestů doufají, že se jim podaří svolat dosud největší demonstraci. Věří, že do ulic Káhiry a dalších měst vyrazí nejméně milion demonstrantů a dnešní manifestaci nazvali "milionový pochod". Velký počet protestujících se sešel i v druhém největším městě Egypta Alexandrii. Manifestaci zde organizují dobrovolníci označení páskami na rukávech.

Protivládní demonstrace v egyptské Káhiře (1. února 2011)

Protivládní demonstrace v egyptské Káhiře (1. února 2011)

Organizátoři protestů plánují také uspořádat generální stávku, i když podle zpravodaje MF DNES Pavla Novotného v Káhiře už nyní funguje jen máloco. Vládní úřady nepracují, obchody a kanceláře jsou zavřené. Podobně banky, školy i burza.

Egyptské úřady blokují silnice vedoucí do hlavního města. V celé zemi zastavily veškerou meziměstskou autobusovou a železniční dopravu.

Na káhirském letišti panuje chaos

Protesty způsobují podle ČTK zmatek na káhirském letišti, kde se tisíce cizinců snaží dostat na paluby leteckých speciálů, aby mohly Egypt opustit. Cestující na přeplněném terminálu bojují o místo a ne vždy udrží nervy na uzdě. Situaci komplikuje i nedostatek obslužného personálu aerolinek Egypt Air, jejíž zaměstnanci se často nedostanou do práce.

Nabídka ČSA

Podle českého ministerstva zahraničí nabízí ČSA volná místa v linkách z Káhiry do Prahy. Bližší informace lze získat na telefonním čísle call centra ČSA +420 239007007. Cestující by se měli na letiště dostavit včas (o den dříve) a vybavit se dostatečným množstvím tekutin a potravin.

Češi v Egyptě se mohou obrátit na 24-hodinovou diplomatickou službu MZV na čísle 002012 7427 513.

Egyptská armáda v pondělí slíbila, že proti demonstrantům nepoužije sílu. Generálové prohlásili, že nedají příkaz ke střelbě do lidí, kteří prý mají právo na klidný protest. Podle pozorovatelů postoj vojáků přesvědčil mnohé váhající lidi, aby se také připojili k dnešní manifestaci.

Největší armáda na africkém kontinentě se v zemi těší velkému respektu a závisí v podstatě už jen na ní, jestli se dvaaosmdesátiletý Mubarak udrží u moci.

Vládní represe však neustávají. V zemi je odpojený internet, televize al-Džazíra nesmí vysílat a platí zákaz nočního vycházení.

Účastníci "milionového pochodu" využívají technické novinky, se kterou přispěchala o víkendu společnost Google a která umí převést nahranou hlasovou zprávu z mobilního telefonu na tzv. tweet čili krátký vzkaz na sociální síti Twitter. Podle agentury DPA se ale režim opět chystá vypnout na vybraných místech i mobilní sítě.

Nepokoje zmítají Egyptem už osmý den a zatím si vyžádaly na 150 obětí. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová má však podle svých slov informace, že počet obětí je dvojnásobný.

Bitva o budoucnost Egypta

K demokratizaci vlády vyzvaly egyptský režim Spojené státy, pro které je Mubarak nejvýznamnějším arabským spojencem.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan Mubaraka vybídl, aby naslouchal požadavkům lidu. Všechny problémy by se podle něj měly řešit skrze volební urny. Turecko je často zmiňováno jako příklad úspěšné islámské demokratické země a v posledních letech se snaží na Blízkém východě hrát zprostředkující roli regionální mocnosti.

Protivládní demonstrace v egyptské Káhiře (1. února 2011)

Protivládní demonstrace v egyptské Káhiře (1. února 2011)

Mubarak, který je u moci dlouhých třicet let, se demonstrace pokusil uklidnit dvěma zásahy do složení vlády. V pondělí dokonce vyměnil premiéra a nový viceprezident Umar Sulejmán nabídl opozici dialog.

Dosavadní šéf egyptské zpravodajské služby je považován za šedou eminenci země. Mubarak ho podle analytiků jmenoval, aby si upevnil vztahy s armádou a prokázal ochotu provést požadované reformy. Protesty ale neskončí, dokud se Mubarak nevzdá moci, píšou agentury. (více o nové vládě v Egyptě zde)

Podle zpravodaje BBC v Egyptě je stále více cítit, že "přichází změna". "Tolik se toho stalo tak rychle, že už nelze vrátit věci do starých kolejí," napsal na web své domovské stanice.

Otřesy v Jordánsku

Tuniská revoluční pochodeň, která zažehla současné nepokoje v Egyptě, působí neklidné spaní i dalším arabským autokratům. Jordánský král Abdalláh II. rozpustil vládu a pověřil sestavením nového kabinetu někdejšího premiéra Maarúfa Bachita. Panovníka k tomu očividně vedla vlna pouličních protestů v zemi z posledních týdnů.
Tisíce Jordánců inspirovaných protivládními protesty v Tunisku a Egyptě demonstrují již 14 dní v ulicích Ammánu proti vysokým cenám paliva a potravin a zdržování politických reforem. Přestože Jordánci mohou volit poslance parlamentu, o složení kabinetu rozhoduje výhradně král.

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue