Martin Ulčák má do Sazky vložit až 3 miliardy. | foto: Koláž - iDNES.cz

Ulčák s Vítkem by mohli Sazku zachraňovat společně

  • 78
Představenstvo Sazky si v neděli vybralo variantu na záchranu. Zachráncem společnosti by se měl stát podnikatel Martin Ulčák, kterému by měl krýt záda další hráč: údajně Radovan Vítek.

Plány na záchranu zadlužené Sazky jdou pomalu do finále. Představenstvo má po neděli jasno: hlavním zachráncem bude Martin Ulčák, dlouholetý přítel a obchodní partner generálního ředitele Aleše Hušáka. Ten z něj také učinil hlavního vyjednavače s držiteli dluhopisů Sazky.

Navíc Ulčákovi a jeho variantě pomoci už dříve vyjádřilo podporu i nejužší vedení hlavního akcionáře, Českého svazu tělesné výchovy, který ve firmě ovládá 67 procent akcií.

Pomoc Sazce by měla proběhnout podle vybrané nabídky přes navýšení jmění společnosti. Sazka má podle účetní závěrky z roku 2009 vlastní jmění asi 2,8 miliardy korun. O kolik by mohl Ulčák jmění firmy navýšit a jaký podíl ve firmě by za to získal, není jasné. Otázkou také zůstává, jakým způsobem by se snížily podíly současným akcionářům. Jeden z účastníků jednání připustil, že pro malé akcionáře to bude obtížné, byť nevyhnutelné řešení.

Ulčák na záchranu Sazky sám nestačí

Někteří lidé z vedení ČSTV naznačili, že Martin Ulčák v tom nebude sám. Bude potřebovat peníze, hovoří se až o třech miliardách. Teoreticky by mohli pomoci průmyslníci Jan Světlík z Vítkovice Holding či František Štěpánek ze Sokolovské uhelné. S nimi Ulčák obchoduje a také jim spravuje peníze. Světlík však před časem angažmá v Sazce popřel.

Z původní sestavy zájemců o Sazku nepřichází v úvahu investiční společnost Penta. Proti její nabídce se nepřímo postavilo vedení ČSTV a pro nebylo pochopitelně ani současné vedení společnosti v čele s Alešem Hušákem. Další ve hře je sázková společnost Synot Group. Svou nabídku podala nejdřív sama, ale její platnost skončila 25. ledna.

Druhá verze nabídky zazněla podle mluvčí Synotu Magdy Pekařové od společnosti KKCG Karla Komárka, na které měl Synot také spolupracovat. Právě ta měla být druhou variantou, o které v neděli představenstvo Sazky jednalo. "S účastí Martina Ulčáka ani společnosti E-Invest naše nabídka nepočítá," dodala Pekařová. Mluvčí společnosti KKCG Dan Plovajko se k tomu v neděli nechtěl vyjadřovat s tím, že jsou to spekulace.

Ve hře je tak spojení, které se až do nedávna mohlo jevit jako nereálné. Ulčák totiž o společném postupu údajně jedná s realitním magnátem Radovanem Vítkem.

Vítek se chce dohodnout

Ten sice na Sazku podal insolvenční návrh, drží čtvrtinu firemních dluhopisů a veřejně se Sazkou vede boj. Ve skutečnosti by se však rád dohodl. V rozhovoru pro MF DNES přiznal, že s Martinem Ulčákem několikrát jednal. "Je to pragmatický člověk, o němž jsem přesvědčený, že dospějeme k dohodě," dodal Vítek na Ulčákovu adresu.

17. ledna 2011

Realitní magnát navíc tvrdí, že je pro akcionáře nejlevnějším řešením. Slibuje, že do dvou let zbaví Sazku největšího břemene, libeňské haly. "Když přestoupím na stranu Sazky, tak budu nejsilnější spojenec, kterého může mít. Jsem schopen zablokovat zesplatnění dluhopisů," tvrdí Vítek.

Ulčák se v pondělí odmítl k situaci vyjádřit. Učiní tak zřejmě až na tiskové konferenci, kterou Sazka svolala na úterý.

To, že si představenstvo vybralo své řešení, se nelíbí dalším akcionářům. "Jak může současné vedení vůbec rozhodovat o dalším osudu firmy. O tom přece musí jednat akcionáři, nikoliv management, který dostal firmu tam, kde je dnes," kroutí hlavou například Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.

,