V centru Káhiry demonstrují proti prezidentu Mubarakovi tisíce lidí (31. ledna 2011)

V centru Káhiry demonstrují proti prezidentu Mubarakovi tisíce lidí (31. ledna 2011) | foto: AP

Egypt má novou vládu, v ulicích Káhiry jsou desetitisíce lidí

  • 262
V Egyptě už sedmým dnem pokračují demonstrace za odstoupení prezidenta Husního Mubaraka. Centrum Káhiry okupuje padesát tisíc lidí a protestuje se i v dalších městech. Egyptský prezident, který minulý týden jako ústupek protestujícím rozpustil vládu, jmenoval novou.

V centru egyptského hlavního města na náměstí Tahrír se podle odhadů citovaných BBC i dnes shromáždilo přinejmenším padesát tisíc lidí. Armáda, která náměstí obklíčila tanky, zatím nechává lidi volně procházet.

Tisíce lidí se sešly také v Suezu nebo Mansúře. Podle agentury ITAR-TASS dochází k nepočetným protestním akcím i v turistické Hurghadě. Do letoviska Šarm aš-Šajch byla prý povolána armáda.

Mubarak, který zemi vládne již 30 let, také vyzval egyptského premiéra Ahmada Šafíka k uskutečnění reforem. Represe ale v zemi neustávají a televize al-Džazíra, které bylo o víkendu zakázáno vysílat, uvedla, že egyptští činitelé zatkli šest jejích zaměstnanců.

Egyptští vojáci střeží i pyramidy v Gíze (31. ledna 2010)

Egyptští vojáci střeží i pyramidy v Gíze (31. ledna 2010)

V centru Káhiry se při demonstracích modlí tisíce lidí (31. ledna 2011)

V centru Káhiry se při demonstracích modlí tisíce lidí (31. ledna 2011)

Opoziční strany, včetně zakázaného Muslimského bratrstva, se mají ještě v pondělí sejít, aby vytvořily společnou strategii s cílem sesadit Mubaraka. Budou také jednat o tom, zda se nositel Nobelovy ceny za mír a přední stoupenec reforem Muhammad Baradej stane jejich mluvčím.

Tlak přitom zvyšují i organizátoři protestů v ulicích. V noci na dnešek vyzvali Egypťany, aby se zapojili do generální stávky a na zítřek svolali pochod milionů, který by měl být největší manifestací od minulého úterý.

"Nechceme, aby se život vrátil do normálu, dokud Mubarak neodejde. Chceme, aby lidé nechodili do práce, dokud prezident neodstoupí," prohlásil jeden z organizátorů protestů.

Dopoledne se na náměstí osvobození ozývala střelba. Podle reportéra MF DNES Pavla Novotného jeden voják patrně zpanikařil a střílel do vzduchu. Střelba si ale nevyžádala žádné mrtvé.

Podle agentury AP se v Káhiře začaly objevovat známky běžného života. Do ulic se vrátili policisté i uklízeči, provoz obnovilo metro.

Banky, školy a burza ovšem už druhý pracovní den zůstávají uzavřené. Před obchody, které nezabednily výlohy, se tvoří dlouhé fronty lidí, kteří si chtějí dokoupit základní potraviny a balenou vodu, a připravit se tak na příští dny, kdy budou protesty zřejmě pokračovat.

Situaci vyřeší až odstoupení Mubaraka

Protivládní protesty si dosud vyžádaly nejméně 150 životů a situace zůstává napjatá. Jmenování nové vlády prý lidi v ulicích neukonejší. Nejdůležitější změnu v kabinetu představuje nový ministr vnitra, kterým se stal Mahmúd Vagdí, dříve zaměstnaný v policii.

Zahraniční zpravodajové v zemi hlásí, že podle všech známek se protestující nespokojí s ničím jiným než s Mubarakovým odstoupením.

LET ČSA DO KÁHIRY ODLETĚL

V osm hodin ráno odletělo do Káhiry letadlo ČSA, které mělo původně vzlétnout včera ve 21:40. Odlet zdržely protivládní nepokoje. Návrat stroje bude podle mluvčí ČSA Hany Hejskové záviset na situaci v Egyptě. "V Praze spoj očekáváme v odpoledních hodinách, přesný čas příletu nyní nelze předpovědět," upozornila mluvčí. V zimním období létají České aerolinie do Káhiry třikrát týdně, a to ve středu, pátek a v neděli, vždy ve 21:40 hodin.

Množí se však zprávy o rabování a to i z turistických středisek, a proto v neděli ministr vnitra Habíb Ibráhím Adlí oznámil, že vrátí policisty do ulic, aby obnovili pořádek.

Svět je k situaci v Egyptě zdrženlivý. Izrael podle deníku Haaretz koncem minulého týdne zaslal Spojeným státům a evropským zemím důvěrnou žádost, aby podpořily stabilitu egyptského režimu Husního Mubaraka. Izrael přitom svým ministrům nařídil, aby se k egyptskému dění nevyjadřovali.

Nepokoje si vybírají svou daň na egyptské ekonomice, a to nejen v podobě zavřených obchodů a podniků či hrozbě generální stávky.

Ze země houfně odlétají turisté, některé země, včetně USA, Japonska a Číny, chystají jejich evakuaci. Na seznam států, které vydaly varování pro své obyvatele, aby se vyhnuli cestám do Egypta, dnes přibylo například Slovensko nebo Nový Zéland.

Češi evakuaci nechystají

"V této chvíli nevidíme situaci tak kriticky, aby bylo nutné evakuovat naše občany. Nedaleko od naší ambasády začala hlídkovat egyptská armáda, zaměstnanci i rodinní příslušníci v zemi zůstali. V případě potřeby budeme koordinovat kroky s ostatními evropskými zeměmi, zejména Německem a Rakouskem," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Dodal, že pokud jde o chystanou stávku, je těžké předvídat její dopad. "Zatím není zřejmé, jak je stávka koordinována a jakou má podporu, zda ochromí Egypt," dodal Kolář.

Turistický ruch je pro egyptské hospodářství životně důležitý, k hrubému domácímu produktu přispívá zhruba pěti až šesti procenty. Japonský výrobce automobilů Nissan oznámil, že na týden zastavil provoz své egyptské továrny a vyzval všechny zahraniční zaměstnance, aby opustili zemi.

UNIE CHCE V EGYPTĚ SVOBODNÉ VOLBY

Šéfové diplomacií EU vyzvali Egypt k demokratickým reformám a k vytvoření podmínek pro svobodné a spravedlivé volby. Unie je ochotná s demokratizací pomoci. Zatím ale přesně neví jak.

"Co to můžeme ovlivnit? Sotva známe lidi, kteří se v novém hnutí budou drát (k moci), nebo se chopí vedení," podotkl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Pondělní jednání ministrů v Bruselu podle něj ale ukázalo, že Unie bude v Egyptě pomáhat silám bojujícím za vládu práva a za demokracii.

Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová vyzvala egyptského prezidenta Husního Mubaraka k bezodkladnému zahájení rozhovorů s protestující opozicí. "Ten dialog by měl Egypt posunout dál," řekla Ashtonová  "Měli bychom pomoci poklidnému přechodu (moci)," konstatoval šéf italské diplomacie Franco Frattini. Demonstranti, kteří protestují nenásilně, by podle něj měli cítit, že Evropa stojí za nimi.
"Je to na Egypťanech," zdůraznil s tím, že EU se musí vystříhat toho, aby zvenčí nějak zasahovala. Důležité prý je, aby situace nevedla k radikalizaci či k posilovaní různých islamistických hnutí.

Protesty demonstrantů se odehrávají především v Káhiře (červená šipka), tedy poměrně daleko od turistických středisek Hurghada (modrá šipka) a Šarm aš-Šajch (zelená šipka)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video