Libor Kozák slaví branku proti Fiorentině.

Libor Kozák slaví branku proti Fiorentině. | foto: AP

Inter otočil zápas s Palermem, Kozák vystřílel Laziu výhru dvěma góly

• 120
Fotbalisté mistrovského Interu Milán porazili v italské lize Palermo 3:2, přestože s ním po prvním poločase doma prohrávali o dvě branky. Český útočník Libor Kozák rozhodl dvěma góly o výhře jeho Lazia Řím nad Fiorentinou 2:0. Čtyřbodový náskok na druhou Neapol si v tabulce drží vedoucí AC Milán.

Výraznou zásluhu na obratu Interu Milán měl náhradník Giampaolo Pazzini, který vstřelil při své premiéře za Inter dva góly.

Šestadvacetiletý útočník přestoupil do milánského klubu teprve v pátek ze Sampdorie Janov a do zápasu naskočil jako střídající hráč ve druhém poločase. V tom prvním získali hostům náskok Fabio Miccoli a Antonio Nocerino.

Na gól v novém působišti čekal italský reprezentant pouze dvanáct minut, než po přihrávce další čerstvé posily Husíniho Chardži snížil. Po hodině hry mohl vrátit Palermu dvoubrankové vedení Javier Pastore, ale neproměnil penaltu.

V 73. minutě pak nejprve Pazzini hlavičkou ze standardní situace vyrovnal a za tři minuty zařídil další pokutový kop, ze kterého otočil výsledek nejlepší střelec "Nerazzurri" Samuel Eto'o.

Domácí tak napravili prohru proti Udine z minulého ligového kola a pod trenérem Leonardem vyhráli sedmé z osmi soutěžních utkání. Sicilské mužstvo čeká na venkovní výhru v Serii A od 21. listopadu.

OTOČIL ZÁPAS. Útočník Interu Milán Giampaolo Pazzini má důvod k radosti - dvěma brankami pomohl svému týmu otočit zápas s Palermem.

Druhá Neapol doma deklasovala Sampdorii Janov 4:0 a snížila náskok vedoucího AC Milán na čtyři body. Třemi brankami se blýskl útočník Edinson Cavani, jenž zaznamenal druhý ligový hattrick během měsíce.

Třiadvacetiletý Uruguayec podobně exceloval 9. ledna proti Juventusu. Cavani se tak se sedmnácti ligovými góly vyšvihl do čela tabulky střelců, kterou vede o dva zásahy před Antoniem Di Natalem z Udine. Neapol počtvrté za sebou v domácí soutěži neprohrála a neinkasovala.

Janovská Sampdoria naopak v posledních čtyřech ligových duelech nebodovala a neskórovala.

Juventus proti Udine neudržel vedení a na svém hřišti nakonec prohrál 1:2. Turínský celek, v jehož dresu znovu odehrál celý zápas krajní bek Zdeněk Grygera, z posledních šesti ligových zápasů vyhrál jen jednou a propadl se na sedmou příčku za své poslední přemožitele.

Udine prodloužilo sérii bez porážky v novém roce na pět zápasů, ze kterých čtyřikrát naplno bodovalo. Na jeho lavičce znovu nebyl talentovaný útočník Matěj Vydra.

"Starou dámu" poslal do vedení po hodině hry akrobatickým volejem záložník Claudio Marchisio, ale kolumbijský obránce Cristián Zapata za sedm minut vyrovnal. Utkání rozhodl ve prospěch hostů pět minut před koncem chilský útočník Alexis Sánchez. Ten však utkání nedohrál, stejně jako domácí stoper Leonardo Bonucci dostal červenou kartu.

Český mladík Libor Kozák v tomto kole nastoupil v Serii A poprvé v základní sestavě římského celku a zdvojnásobil svou gólovou bilanci v soutěži. V předchozích osmi utkáních se jako střídající žolík trefil dvakrát. Každý jeho zásah byl navíc vítězný.

Bývalý fotbalista Opavy poslal domácí do vedení v 69. minutě, kdy jistě proměněnou penaltou potrestal zákrok Pera Kröldrupa, který ho fauloval. Druhý gól přidal Kozák o čtyři minuty později, když zakončil protiútok přesnou hlavičkou.

Lazio vyhrálo teprve podruhé z posledních pěti ligových utkání a v neúplné tabulce poskočilo na třetí příčku před městského rivala AS. Fiorentina ani v jedenáctém venkovním utkání v sezoně nevyhrála.

Podívejte se na oba góly útočníka Libora Kozáka do sítě Fiorentiny

První místo v tabulce si upevnili fotbalisté AC Milán, kteří i bez vyloučeného záložníka Marka van Bommela vyhráli na půdě Catanie 2:0. Ta prohrála stejným výsledkem i ve druhém zápase pod novým trenérem Diegem Simeonem.

Třiatřicetiletý Van Bommel, který musel ze hřiště po druhé žluté kartě už v 54. minutě, tak nedohrál svůj premiérový ligový zápas v dresu "Rossonerri" po nedávném příchodu z Bayernu Mnichov.

Sicilské mužstvo však početní výhodu nevyužilo a brankáře Andujara navíc překonal už za čtyři minuty Brazilec Robinho. Náskok AC zvýšil pět minut před koncem nejlepší týmový střelec Zlatan Ibrahimovic svým třináctým ligovým zásahem v sezoně.

Podruhé v tomto ročníku Serie A se dostal do hry Marek Jankulovski. Bývalý český reprezentant, s kterým v AC přestali počítat, vystřídal v 75. minutě zraněného Massima Ambrosiniho. Jankulovski si zahrál poprvé od 10. listopadu, kdy nastoupil v poslední minutě proti Palermu.

Útočník Zlatan Ibrahimovič (vlevo) nestihne kvůli faulu Spolliho  zakončit. Útočníka Cassana z AC Milán (vlevo) stínuje obránce Carboni.Útočník Robinho slaví gól, který vstřelil do sítě Catanii.

O výhru AC Milán se postarali hvězdní střelci Ibrahimovic ( vlevo) a Robinho ( vpravo).

Zápas mezi Boloňou a AS Řím byl v 18. minutě za stavu 0:0 přerušen kvůli silnému sněžení. Fotbalisté obou týmů sice zkusili na trávníku stadionu Dall'Ara hrát, ale rozhodčí je po zhoršení klimatických podmínek poslal zpět do šaten.

Výsledky 22. kola:
Lazio Řím - Fiorentina 2:0 (69. z pen. a 73. Kozák), Catania - AC Milán 0:2 (58. Robinho, 85. Ibrahimovic), Brescia - Chievo 0:3 (45.+1 a 90.+4 Pellissier, 47. Mandelli), Cagliari - Bari 2:1 (8. a 12. Matri - 14. Okaka), FC Janov - Parma 3:1 (16. Palacio z pen., 44. vlastní Pelatta, 45. Kaladze - 32. Crespo), Inter Milán - Palermo 3:2 (57. a 73. Pazzini, 76. Eto'o z pen. - 5. Miccoli, 36. Nocerino), Lecce - Cesena 1:1 (11. Corvia - 90.+3 Bogdani), Neapol - Sampdoria Janov 4:0 (16., 45. z pen. a 57. Cavani, 48. Hamšík), Juventus Turín - Udine 1:2 (60. Marchisio - 67. Zapata, 85. Sánchez).

Zápas Boloňa - AS Řím byl v 18. minutě přerušen kvůli silnému sněžení za stavu 0:0.