Poničený kostel v brazilském Novo Friburgo (21. leden 2011) | foto: AP

Tisíce Brazilců dostanou po záplavách dům zdarma. Otázka je, zda o něj stojí

  • 1
Brazilská vláda rozdá osm tisíc domů pro lidi, kteří při nedávných povodních přišli o střechu nad hlavou. Při lednových záplavách, nejhorších v brazilské historii, zemřelo přes 830 lidí. Jejich počet nejspíš ještě vzroste, dalších více než pět set lidí se totiž stále pohřešuje.

"Jejich bolest je neměřitelná a jejich ztráta nedocenitelná, tato iniciativa jim ale může alespoň trochu pomoci," poznamenala brazilská prezidentka Dilma Rousseffová v souvislosti se zhruba jednadvaceti tisíci lidí, kteří podle OSN přišli při nedávných povodních o střechu nad hlavou. (více o povodních zde)

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová s guvernérem státu Rio de Janeiro Sérgiem Cabralem (vpravo) a starostou Ria de Janeira Eduardem Paesem (21. leden 2011)

Tragické záplavy a sesuvy půdy, které si dosud vyžádaly 830 obětí a více než 500 pohřešovaných, se staly první těžkou zkouškou třiašedesátileté Rousseffové v nejvyšším úřadu, do něhož nastoupila začátkem ledna.

Někdejší šéfka kanceláře oblíbeného prezidenta Luly slíbila, že výstavba v nejpostiženější oblasti na jihu Brazílie začne do konce měsíce. Federální kabinet zaplatí stavbu šesti tisíc domků, zbylé dva tisíce budov zafinancuje konsorcium stavebních společností.

"Taková katastrofa se nesmí opakovat," dodala podle britské stanice BBC s tím, že je třeba zlepšit protipovodňová opatření. I na to vláda vydá určitou část peněz ze svého rozpočtu. A riodejaneirský kabinet v čele s guvernérem Sérgiem Cabralem má za úkol zajistit obecní pozemky a postarat se o placení měsíčních poplatků a splátek těch nejchudších rodin.

Brazilci ze státu Rio de Janeiro odklízejí následky tragických záplav (21. leden 2011)

NEJHORŠÍ TRAGÉDIE

Neštěstí je podle statistik OSN druhým nejhorším v brazilské historii, více obětí si vyžádala jen epidemie meningitidy, která v roce 1974 zabila 1 500 lidí.

Jenže každá strana má svůj rub a líc. Záleží totiž i na tom, kde vláda domky postaví. Prudké deště a následné sesuvy půdy jsou v největší zemi Latinské Ameriky poměrně časté a skoro vždy si vyžádají oběti na životech. A není to tím, že by Brazilci nevěděli, kde se nacházejí rizikové oblasti.

Přeživší chudí se ale skoro vždy takřka okamžitě vracejí do svých poničených příbytků na rozmáčených svazích při okrajích velkoměst a znovu narychlo budují nekvalitní chatrče. I přes zákazy úřadů.

Vláda jim totiž většinou zajistí pozemky daleko od měst, kde není žádná infrastruktura, takže se lidé nemají jak dostat do práce. Vyřešit tento problém tak nebude nic snadného.

Poničený kostel v brazilském Novo Friburgo (21. leden 2011)

Poničený kostel v brazilském Novo Friburgo (21. leden 2011)

Rio de Janeiro, Brazílie

Rio de Janeiro, Brazílie

13. ledna 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue