Lékaři souhlasí s nabídkou dvou miliard, chtějí ale podržet svá místa

  • 3405
Zástupci nespokojených lékařů kývli na nabídku ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že jim přidá dvě miliardy. Chtějí mít ale záruku, že peníze půjdou výhradně na jejich platy. Zároveň žádají garanci toho, že se budou moci vrátit na místa, odkud podali výpověď. Řekli to po několikahodinovém jednání s ministrem.

"K jednání jsme přistoupili v mimořádně naléhavé situaci. Po hledání zdrojů jsme v zájmu všech občanů nalezli prostor pro dvě miliardy korun," oznámil ministr výsledek pátečního jednání se zástupci lékařských odborů a České lékařské komory.

Peníze do nemocnic doputují nejdříve ve druhém čtvrtletí letošního roku. Ministerstvo chce před tím od odborů slyšet, že lékaři vezmou výpovědi zpět. Navíc musí změnit úhradovou vyhlášku.

Podle Hegera je částka určena zejména na platy lékařů, ale použita může být i na platy sester. O tom, komu se mzda skutečně zvýší, rozhodnou ředitelé nemocnic.

Zástupci lékařů žádají, aby tyto peníze šly pouze na jejich platy. "Pokud tomu tak bude, zvýší se hodinová mzda o 15 až 50 korun," řekl předseda lékařské komory Milan Kubek. Ročně by si někteří mohli polepšit až o 100 tisíc korun.

S tím ale nesouhlasí asociace zdravotních sester. "Chceme požádat pana ministra o schůzku. Je nepřijatelné, aby se zapomnělo na sestry, které se snažily situaci stabilizovat a výpovědi nedávaly," sdělila ČTK prezidentka asociace Dana Jurásková.

Šnajdr kritizuje Hegera

Ministr Heger je nespravedlivý, protože hází přes palubu velkou část zdravotníků, řekl v chatu se čtenáři iDNES.cz místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví, poslanec Marek Šnajdr (ODS).

Celý rozhovor si přečtěte tady.

O tom, zda ukončí protestní akci Děkujeme, odcházíme, budou odboráři jednat v úterý. Po ministerstvu ale žádají, aby se nejdříve zaručilo, že všichni lékaři, kteří výzvu podepsali a dali výpověď, se budou moci vrátit na svá původní místa.

"Uvolnění dvou miliard vnímám jako velký posun kupředu. Zatím jsme se ale nedohodli na garancích eventuálního návratu kolegů," uvedl šéf lékařských odborářů Martin Engel. 

Podle Engela by měl ministr apelovat na hejtmany a šéfy státem zřizovaných nemocnic, aby se lékaři mohli vrátit za stejných podmínek, za jakých podali výpověď.

Část lékařů se nebude moci po výpovědi vrátit

Heger odborům řekl, že garance za každý individuální případ výpovědi nejsou možné. "Někde již přijali za lékaře ve výpovědi náhradu, jinde chtějí redukovat počty lékařů," popsal situaci.

Například vedení liberecké nemocnice nechce zpět gynekology. Olomoucká fakultní nemocnice si chce vybírat a v Kladně si už na neurologickém oddělení našli nového primáře za toho, který dal výpověď.

"Nemůžeme vyhodit člověka, který nám přišel pomoci, zařídil si rodinnou situaci a přestěhoval se. Pokud bývalý primář stáhne výpověď, bude dál pracovat na oddělení, případně se může stát zástupcem současného primáře," uvedla ředitelka kladenské nemonice Kateřina Pancová.

"Zatím jsme v nemocnici žádné stanovisko nedostali, jak to bude dál. Byl bych ale rád, kdyby se našel kompromis a celá věc už skončila," uvedl bývalý primář neurologie Ctirad Lakomý.

Až na výjimky by ale s návraty lékařů neměl být podle některých ředitelů nemocnic problém. "Pokud vezmou výpovědi do pondělí zpět, budou se moci vrátit všichni. Pokud tak učiní do 14. února, budeme se rozhodovat, které z nich skutečně potřebujeme. V 95 procentech případů je ale přijmeme zpět i v únoru," popsal ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula.

"Lékaři mají možnost vzít zpět výpovědi do 11. února. Pokud to udělají, budu dělat, jako by se nic nestalo. Nabídka od pana ministra je velmi slušná, odboráři se ještě nevyjádřili, čekají na společné úterní jednání," řekla iDNES.cz ředitelka nemocnice Jičín Dana Kracíková. Jičínskou nemocnici by odchody lékařů ochromily, výpověď jich podalo 40 procent.

Zástupci lékařů dnes budou jednat s Nečasem

Další schůzka ministra s lékaři proběhne v pondělí odpoledne. Ještě dnes Hegera čeká schůzka se zástupci svazu pacientů, Engel a Kubek budou o situaci jednat s premiérem Petrem Nečasem.

Hegerův krok kritizuje opoziční ČSSD. "Vzhledem k tomu, že české nemocnice jsou poměrně zadlužené, nebude tato částka stačit ani na pokrytí jejich souhrnného deficitu," řekl David Rath. Uvolnění vyšší částky by ale podle Hegera přineslo kolaps zdravotního systému.

K dvoumiliardové částce se vyjádřily také zdravotní pojišťovny. Podle ředitele jejich svazu Jaromíra Gajdáčka musí změnu úhradové vyhlášky pojišťovny respektovat a peníze nemocnicím vyplatí.

Na vyjednání smíru se zdravotníky dostal Heger mandát od koalice. Ve výpovědi je 3 800 lékařů, další stovky vypovídají dohody, které umožňovaly sloužit přesčasy. Nejohroženější se zdá být péče o novorozence, problém by mohl být se zajištěním porodů, ale i většiny operací. Mezi lékaři ve výpovědi je totiž řada anesteziologů, bez nichž nelze operovat.

Ministr dohodl se zdravotními pojišťovnami plán, jak by nemocnice mohly získat peníze na zvýšení platů - chce zrušit 10 tisíc akutních lůžek. Rušení začne letos a bude pokračovat příští rok. Úspora ze zrušení 15 procent akutních lůžek by se měla pohybovat kolem pěti miliard korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video