Egyptská města ovládl Pátek hněvu, ulice Káhiry obsadila armáda

  • 159
V Egyptě čtvrtým dnem pod heslem Pátek hněvu pokračovaly protivládní protesty. V ulicích Káhiry je armáda a vláda dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka vyhlásila zákaz nočního vycházení. Režim blokuje internet a na vybraných místech přerušil provoz mobilních sítí.

Tisíce Egypťanů nespokojených s třicetiletou vládou prezidenta Husního Mubaraka se po tradiční páteční modlitbě shromáždily před slavnou mešitou al-Azhar v centru Káhiry a v blízkosti prezidentského paláce.

Na policii házeli kameny a vykřikovali hesla proti dvaaosmdesátiletému Mubarakovi a jeho synu Gamálovi. Hesla jako "Pryč s Husním Mubarakem!",  "Ne nástupnictví!" nebo "Mubaraku odejdi, letadlo už na tebe čeká!" zaznívaly z davu manifestujících lidí, kteří dupali po plakátech s portréty dlouholetého hegemona.

Policie proti demonstrantům zasáhla obušky, slzným plynem, gumovými projektily a vodními děly. Podle svědků v chaosu po policejním zásahu desítky lidí krvácely z hlavy a zranění protestující v davu omdlévali.

Nepokoje v Egyptě (28. ledna 2011)

Nepokoje v Egyptě (28. ledna 2011)

Do ulic Káhiry po protestech vyjela vojenská vozidla. Právě pomoci armády se během dnešních nepokojů demonstranti dožadovali. "Kde je armáda? Podívejte se, co nám dělá policie. My chceme armádu!" skandovali protestující. Demonstranti zřejmě doufají, že Egypt by se mohl vydat v tuniských šlépějích, kde se armáda přiklonila na stranu ulice.

Mubarak jako hlava egyptské armády vyhlásil s platností od pátku zákaz nočního vycházení v největších egyptských městech. Zákaz bude platit od šesti hodin večer do sedmi ráno místního času.

"Po výtržnostech, bezpráví, rabování, destrukci a pálení soukromého i veřejného majetku včetně útoků na banky a hotely, ke kterým došlo v některých oblastech, prezident Husní Mubarak z funkce velitele armády rozhodl o zákazu nočního vycházení," oznámil hlasatel státní televize.

Baradej je údajně v domácím vězení

K páteční modlitbě se přidal také proreformní politik Muhammad Baradej. Po konci modlitby mu ale policie zabránila připojit se k protestům. Podle agentury AP citující egyptské bezpečnostní zdroje ho po protestech policie umístila do domácího vězení.

Egyptský proereformní politik Muhammad Baradej podporuje protesty v Káhiře (28. ledna 2011)

Bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii a nositel Nobelovy ceny míru přiletěl do Káhiry ve čtvrtek a prohlásil, že je připraven vést zemi k "mírumilovné změně" (více o zapojení Baradeje do protestů čtěte zde).

Přestože to oba Mubarakové popírají, většina Egypťanů věří, že Gamál hodlá v zářijových prezidentských volbách převzít úřad po otci. Nepokoje kromě egyptské metropole ovládly také města Alexandrie, Mansúra, Suez a Asuán. Od úterý při protestech zemřelo již sedm lidí a policie nejméně tisícovku demonstrantů zatkla, uvádí BBC.

Mubarak vypnul internet

Podle společnosti Vodafone režim všem operátorům nařídil ve vybraných regionech přerušit provoz mobilních sítí. Hlavní egyptský poskytovatel internetového spojení firma Seabone oznámila, že veškerá elektronická komunikace přestala fungovat. Internet nebyl funkční už v noci.

Nepokoje v Egyptě (28. ledna 2011)

Nepokoje v Egyptě (28. ledna 2011)

Spousta lidí v Káhiře a dalších egyptských městech hlásí, že nefunguje přístup na internet a nelze použít ani mobilní spojení. Mluvčí egyptského velvyslanectví ve Washingtonu popřel, že by úřady záměrně internetový provoz zablokovaly. Oficiální místa odmítla výpadek komentovat.

Egypt je oblíbenou turistickou destinací a ročně do něj míří i tisíce Čechů. Oblíbeným letoviskům na březích Rudého moře ale nepokoje nehrozí. "V Šarm aš-Šajchu je klid. Samozřejmě je tady trochu cítit, co se děje okolo, a přestal fungovat internet. Ale jinak je klid, i turisté zůstávají," popsala pro iDNES.cz třicetiletá Češka, která v oblíbeném turistickém letovisku pracuje (více o situaci Čechů v Egyptě čtěte zde).

Režim vidí za protesty pikle Muslimského bratrstva

Policie v noci zatkla nejméně osm předních představitelů opozičního Muslimského bratrstva včetně jeho mluvčího. Režim islámské hnutí obviňuje, že protesty převážně mladých lidí zneužívá ke svým tajným plánům na zavedení teokracie v osmdesátimilionové zemi na Nilu.

Nepokoje v Egyptě (28. ledna 2011)

Režim se očividně obává, že masová účast islámské opozice na protestech ještě víc vyhrotí politické napětí. Bratrstvo ale Mubaraka obviňuje, že se jen pokouší najít obětního beránka.  

Vedení bratrstva dosud ponechávalo účast v protestech na úvaze svých členů. Nyní je nicméně vedení vyzvalo, aby se po pátečních bohoslužbách k demonstrantům připojili.

V noci ve snaze zabránit dalším nepokojům rozmístila vláda v centru Káhiry speciální protiteroristickou jednotku.

Lidé nespokojení s vysokou nezaměstnaností, vysokými cenami potravin, korupcí a stále se rozšiřující propastí mezi chudými a bohatými se v ulicích egyptských měst bouří již čtvrtým dnem. Jako inspirace jim slouží úspěch manifestací v Tunisku, kde pod tlakem ulice uprchl dlouholetý autoritářský prezident.

"Inflace již lidi vyčerpává. Ceny jídla, benzinu, elektřiny a cukru stále stoupají... Bohatší stále bohatnou a chudí chudnou," postěžoval si zpravodajovi agentury Reuters nejmenovaný taxikář.

Varování MZV

České ministerstvo zahraničních věcí českým občanům doporučuje vyhýbat se Káhiře a větším městům a místům demonstrací. V turistických letoviscích a navštěvovaných oblastech je v současné době normální situace a turistické služby jsou zde poskytovány standardním způsobem.

Čeští občané se mohou obracet na Operační a informační centrum MZV ČR, tel: +420 224 182 425, 2837 (všední dny) a  +420 224 310 802 (pracovní volno).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video