Protesty v Káhiře (25. ledna 2011) | foto: AP

Policie zatkla v Egyptě stovky demonstrantů, úřady jim skříply Twitter

  • 76
V Egyptě už druhý den pokračují protivládní demonstrace. Po celé zemi protestovaly desítky tisíc lidí, počet mrtvých vzrostl na šest. V Suezu vzplála vládní budova. Stát cenzuruje internet, aby znemožnil organizaci nepokojů. Zablokovaný je Twitter, přes který protestující v úterý svolali velkou protivládní demonstraci v Káhiře.

Zástupci Twitteru potvrdili, že služba byla v Egyptě zablokována v úterý v 17:00 SEČ. "Můžeme potvrdit, že Twitter je v Egyptě blokován. Věříme, že otevřená výměna informací a názorů prospívá společnosti a vládám pomáhá k pochopení jejich lidu," napsal v oficiálním tweetu server.

Vláda v Káhiře ale odmítá jakékoli zablokování sociálních sítí. "K takovým metodám se vláda neuchyluje," prohlásil její mluvčí Magdí Rády.

Později odpoledne údajně přestala fungovat i stránka protivládních demonstrantů na Facebooku. Opoziční Mládežnické hnutí šestého dubna na Facebooku vyzývalo k dalším protestům.

Protesty v Káhiře (25. ledna 2011)

Protesty v Káhiře (25. ledna 2011)

Demonstranti chtějí konec Mubarakovy vlády

Plameny rebelie se na povrch prodraly i ve středu. Ve městě Suez na východě země se demonstranti střetli s policií. Protestující se sešli před márnicí, kde je tělo jedné z obětí úterních nepokojů. Policie proti nim použila slzný plyn a gumové projektily.

Večer se davu podařilo zapálit vládní budovu, o to samé se demonstranti pokusili také u kanceláře vládnoucí strany. Tam se jim to ale nepodařilo. Podle svědků zůstalo v ulicích města asi 55 zraněných.

V EGYPTĚ TO VŘE, ALE ČEŠI JSOU V BEZPEČÍ

Čeští turisté zatím nemohou rušit zájezdy

V Káhiře se stovky demonstrantů shromáždily před budovou egyptského syndikátu novinářů. Počet protestujících se záhy zvýšil na několik tisíc. Policisté se je snažili rozehnat pomocí obušků, demonstranti na ně začali házet kameny.

Muži zákona zadrželi na 860 protestujících, které převezli do vazebních věznic. Zatím není jasné, zda budou všichni z něčeho obviněni. Úřady tvrdí, že mnoho z nich propustí po výslechu.

Před budovou soudu se v Káhiře sešlo na tři tisíce demonstrantů. Policisté se je snažili rozehnat tak, že do davu najížděli ve služebních dodávkách. Zaznělo také několik varovných výstřelů do vzduchu.

Slzný plyn nasadila policie proti protestujícím v Kafr aš-Šajchu severně od Káhiry i v guvernorátu Severní Sinaj, kde se v obci Šejk Zuwajd srotilo asi sto beduínů a napadli tamní policejní stanici.

Protesty před syndikátem novinářů v Káhiře (26. ledna 2011)

Protivládní protesty v Egyptě si zatím vyžádaly šest mrtvých. Tři lidé zahynuli ve městě Suez, policista zahynul v Káhiře. O zbylých úmrtích nejsou známy žádné podrobnosti. 

Vláda obviňuje Muslimské bratrstvo

Protestní akce byly největšími projevy nespokojenosti v zemi od nástupu egyptského prezidenta Husního Mubaraka v roce 1981 k moci. Egyptské ministerstvo vnitra oznámilo, že další shromáždění nebo pochody nebude tolerovat. Jejich případným účastníkům prý hrozí zadržení.

Okolo 15 tisíc protestujících nazvali úterý Dnem hněvu proti chudobě a represi a v ulicích trhali podobizny prezidenta a jeho syna Gamála, který se podle mnoha Egypťanů chystá převzít úřad po otci. Při úterních nepokojích byly zadrženy desítky lidí, policie dalších 200 demonstrantů zadržela ve středu ráno.

Ministerstvo vnitra obvinilo z vyvolání protestních akcí Muslimské bratrstvo, i když zakázaná islamistická skupina podle pozorovatelů hraje v protestech jen malou roli.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue