Před soudem stojí policisté, kteří podle žaloby mohli zabránit vraždě manželů

  • 3
Před českobudějovickým soudem stanuli tři policisté, které žalobce viní z nedbalosti při vyšetřování výhrůžek, jež předcházely vraždě manželů Malhockých z Českých Budějovic. Loni v únoru je zabil duševně nemocný Jan Heidinger, syn zavražděné. Strážci zákona i před soudem trvali na tom, že nechybovali.

Podle žalobce se pochybení policistů Jana Gregora, Jiřího Kysely a Pavla Zemana vztahuje k době krátce před vraždou manželů Malhockých, která se stala loni v noci z 10. na 11. února. 

Malhocký tehdy volal strážce zákona do bytu v českobudějovické Komenského ulici s tím, že ho ohrožuje člověk s pistolí, stiskl kohoutek, ale rána nevyšla.

Hlídka byla v bytě Malhockých do patnácti minut. Protože ale ozbrojený útočník, kterým byl syn Malhocké Jan Heidinger, mezitím utekl, vyřešili policisté případ jako přestupek.

"Situaci vyhodnotili špatně a nepřijali konkrétní opatření," řekl u soudu státní zástupce. Kdyby postupovali správně, mohli podle něj možná zabránit dvojnásobné vraždě. Ta se stala krátce poté, co policejní hlídka odjela a Heidinger se do bytu Malhockých vrátil.

Policista Gregor před soudem nevypovídal. Odkázal na svoji výpověď z přípravného řízení. "Přijal jsem pouze telefonát Malhockého na tísňovou linku. Pak jsem předal informaci dozorčímu Zemanovi a ten měl konat," uvedl pouze.

Policisté se cítí nevinni, žalobce pro ně chce podmínku

Zeman tvrdí, že na místo vyslal hlídku, která dorazila k Malhockým během 15 minut. "Útočník už ale nebyl na místě, a tak se případ vyhodnotil jako přestupek," vysvětlil Zeman.  

Kysela byl v té době na pozici operačního důstojníka a tvrdí, že veškeré informace, které měl od Gregora předal i Zemanovi.

Gregor se navíc brání, že špatně rozuměl jménu útočníka a místo 'Heidinger' slyšel 'Reitinger', a tak neprovedl lustraci. Zeman prý lustraci provedl, ale zadal špatná jména, a tak mu v počítači nevyběhly žádné informace o tom, zda je osoba útočníka nebezpečná.

"Nevidím v mém jednání chybu, dnes bych postupoval stejně jako tehdy," citovala ČTK jednoho z obžalovaných. Všichni tři policisté jsou od loňského března postaveni mimo službu. Jeden z nich v říjnu nastoupil do důchodu.

Žalobce je viní z pochybení z nedbalosti a pro všechny žádá podmíněné tresty. Líčení bude pokračovat v pondělí, kdy přijdou na řadu výpovědi svědků. Před soud předstoupí i policisté, kteří měli hlídku a k Malhockým osudného večera jeli.