Voda ze silnice u železničního přejezdu v Měšicích nezmizela. Značky upozorňující řidiče na nebezpečný úsek ano. | foto: Pražská teplárenská

Značky, které upozorňovaly řidiče na nebezpečný přejezd, zmizely

  • 26
Ze silnice u železničního přejezdu v Měšicích u Prahy, přes kterou se už několik měsíců valí proudy vody, zmizely dopravní značky. Místo, kde se staly už dvě nehody, je tak opět neoznačené. Problém s valící se vodou se bude pravděpodobně řešit nejdřív na jaře.

Přes vozovku u železničního přejezdu teče voda pravděpodobně z nově vzniklého pramene na nedalekém poli. Když klesnou teploty pod bod mrazu, vytvoří voda souvislou vrstvu ledu, která zasahuje až na koleje. Pro motoristy se tak tento úsek stává extrémně nebezpečným.

Na zmizení značek, které řidiče varovaly před případným nebezpečím a přikazovaly snížení rychlosti na 30 km/h, upozornila redakci iDNES.cz řidička, která na začátku zimy na zmíněném úseku havarovala na ledovce z proudící vody.

"Před mojí nehodou tam žádné značení nebylo, po nehodě tam umístili značky jiné nebezpečí a omezení rychlosti. Před nedávnem ještě přidali značku varující před náledím. Minulý týden ale první dvě značky odstranili. Zbylá značka není podle mého názoru dostačující," napsala do redakce.

"Značky tam teď skutečně nejsou. Když povolily mrazy, daly se pryč," potvrdil iDNES.cz cestmistr krajské správy silnic Středočeského kraje Radim Hradecký. "Jakmile začne znovu mrznout, hned je zase objednáme," dodal.

Dopravní značení nemají totiž silničáři volně k dispozici. Značky si musí za poplatek pronajímat od příslušné firmy.

Problém do jara nejspíš nikdo řešit nezačne

Jádro problému je ale jinde. A navíc se zdá, že se hned tak řešení nedočká.

Voda, která zaplavuje vozovku, pochází podle všeho z nově vzniklého pramene na pozemku soukromého majitele. Okolní půda nedokáže, zejména s ohledem na roční období, vodu pojmout.

20. ledna 2011

"Zatím nikdo přesně neví, odkud ta voda proudí, takže budeme asi muset počkat do jara, abychom zjistili, kde a jak moc to vytéká," řekl iDNES.cz vlastník pozemku Jiří Scheiner. Na prosincovou schůzku se zástupci obce, správy železnice a krajské správy silnic nedorazil kvůli špatnému počasí. Se starostou Měšic o problému ale mluvil.

Jak nepříjemnou situaci řešit, prý zatím netuší. "Pole sice je moje, ale pramen můj není, ten patří státu. Někdo to bude muset vyřešit. Jak, to netuším," konstatoval Scheiner.

"Já sice můžu na svém pozemku vybagrovat jámu, která tu vodu na čas pojme, ale to není řešení," dodal.

Podle jeho slov jsou za zatopenou silnici zodpovědní silničáři, potažmo železniční správa. "U silnice není žádný příkop, který by ze silnice odváděl vodu. Ani pod železničním přejezdem nevede žádný odvodný kanálek," upozornil Scheiner.

Krajská správa silnic Středočeského kraje teď celý problém předala k posouzení svému právníkovi. Ten by měl určit, jakou měrou se bude vlastník pozemku, ze kterého voda zřejmě vytéká, podílet na jeho řešení.