Čínský letoun J-20 | foto: YouTube.com

Čínská neviditelná stíhačka je patrně kopií americké F-117 zřícené v Srbsku

  • 489
"Neviditelná" stíhačka, kterou za pozornosti celého světa otestovala nedávno Čína, je zřejmě alespoň částečnou kopií amerického letounu F-117. Konkrétně stroje, jenž se zřítil v Srbsku během války v Kosovu v roce 1999. Myslí si to balkánští odborníci a připouštějí to i další experti.

Během náletů NATO na Srbsko, jež nechtělo vojensky vyklidit bouřící se Kosovo, se srbské protiletadlové obraně podařilo 27. března 1999 sestřelit americkou stíhačku F-117 Nighthawk.

Skalp to byl o to cennější, že to byl vůbec první stroj na světě, který fakticky unikal radarovým vlnám, protože disponoval zvláštní povrchovou úpravou, minimální odrazovou plochou a speciálními materiály působícími jinak než běžné kovy.

Technologie "stealth"

Letouny s technologií stealth jsou vyvíjené s důrazem na to, aby byly obtížně zjistitelné různými protileteckými prostředky - zejména co do radarového odrazu, infračervené či radiové stopy

Spojenecké jednotky tehdy dostaly do bezpečí katapultovaného pilota letounu, trosky stíhačky ale zůstaly ležet na Balkáně.

Část stroje - mimo jiné levé křídlo s americkým výsostným znakem, střecha kokpitu, pilotova helma a komunikační přístroj - Srbové pro propagandistické účely nafotili. Trosky pak skončily v bělehradském vojenském muzeu. Mnoho dalších součástek rozesetých na velké ploše si rozebrali místní obyvatelé.

Chorvatské tajné služby tehdy hlásily, že v oblasti operují čínští agenti, tvrdí chorvatský admirál Davor Domazet-Losa, který byl tou dobou náčelníkem generálního štábu. Součástky "neviditelného" letounu mohly skončit u nich či v rukou "nejrůznějších vojenských přidělenců", připustil nejmenovaný srbský zdroj.

Lockheed Martin F-117

Podle Zorana Kusovače, vojenského konzultanta sídlícího v Římě, se navíc tehdejší srbský režim Slobodana Miloševiče běžně dělil o poznatky o západních vojenských technologiích s ruskými a čínskými spojenci. A o sestřelený stroj měly obě velmoci eminentní zájem.

Koneckonců i tvůrci "neviditelného" ruského stroje Suchoj T-50, který měl svůj první zkušební let již loni a který by měl být v provozu za čtyři roky, mohli těžit z americké F-117. Čína letoun J-20 otestovala ve vzduchu teprve před několika dny a vyvolala tím obrovský rozruch (více o čínské neviditelné stíhačce čtěte zde).

Oba modely by mohly být nebezpečnou odpovědí na nový americký neviditelný stíhací letoun F-22A Raptor, který Lockheed Martin a Boeing vyvinuly pro americkou armádu. Spojené státy jsou v současnosti stále zatím jedinou zemí, která má "neviditelné" letouny v ostrém provozu, připomíná AP.

10. ledna 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video