„Holčička“ vyrostla, Pacifik ochladl a záplavy smetly statisíce domů

  • 48
Příroda v mnoha koutech planety opět ukazuje svou sílu. Ničivé záplavy zasáhly takřka současně Austrálii, Brazílii, Šrí Lanku či Filipíny, braly přitom životy a strhávaly obydlí. V Pacifiku má částečně povodně na svědomí klimatický fenomén La Niňa, jenž by měl trvat ještě zhruba půl roku.

La Niňa znamená v překladu "Holčička" a je svým způsobem opakem dalšího klimatického fenoménu zvaného El Niňo (Chlapeček), s nímž se nepravidelně střídá a ovlivňuje počasí v celém Tichém Oceánu.

Zatímco při El Niňu se voda v Pacifiku ohřívá více, než je normální, tak La Niňa působí naopak - vody Tichého oceánu se ochladí více, než bývá obvyklé. Oba jevy přitom s sebou přinášejí výkyvy počasí, které jsou mnohdy katastrofální.

Tak třeba: když vládne El Niňo, Austrálie zažívá suché a horké počasí (a často požáry). Na opačné straně Tichého oceánu je tomu v tu chvíli naopak, Jižní Ameriku obklopují mnohem častěji než jindy mračna. Když se o slovo přihlásí La Niňa, do Austrálie a Asie přináší hojnější srážky a často záplavy. Oba jevy se spolu nepravidelně střídají.

Fenomén La Niňa. NASA zachytila výrazné ochlazení vod v Pacifiku (modrá a fialová barva) 26. prosince 2010

Naposledy se La Niňa objevila loni v červenci a je silnější než kdy předtím, vody oceánu byly letos v lednu chladnější o 1,5 stupně než obvykle.

"Důkladné záznamy o rozsahu La Nini se datují jen 50 let zpátky a tento poslední případ se jeví jako jeden z dosud nejsilnějších," řekl dle webových stránek NASA klimatolog Bill Patzert a dodal: "Ovlivňuje počasí a klima po celé planetě."

La Niňa právě vrcholí. Na svědomí má spoušť v Austrálii

Prokazatelně má La Niňa na svědomí už od podzimu trvající záplavy ve východní Austrálii, které jsou vůbec nejhorší za posledních několik desítek let - vyžádaly si přes třicet lidských životů. A "Holčička" se podílela také na povodních na Filipínách, které stály život nejméně šest desítek lidí, další se pohřešují. Voda strhla nespočet obydlí (více zde).

Sporný je už ale její vliv na povodně na Šrí Lance či brazilské záplavy, při nichž zahynulo přes sedm stovek obyvatel. "Efekt (jevů) Tichého oceánu postupně slábne zároveň s tím, jak se od něj geograficky vzdalujete," vysvětlila meteoroložka televizní stanice CBC News Natasha Ramsahai.

Jihovýchod Brazílie postihly záplavy a sesuvy půdy (12. ledna 2011).

Blesková povodeň ve městě Toowoomba (10. ledna 2011)

Brazílie navíc leží na východě Jižní Ameriky a její břehy omývá Atlantik. "Brazílie je v letní monzunové sezoně. Stupňuje to La Niňa? Záznamy nesahají tak daleko do historie, abychom to mohli tvrdit," uvedla Ramsahai.

V každém případě La Niňa v současné době dosahuje v Pacifiku svého vrcholu a nějaký čas ještě bude mít velký vliv nejen na Tichý oceán. Meteorologové odhadují, že bude do počasí na jižní polokouli promlouvat ještě tak půl roku. Bude už ale slabší, než byla v lednu.

El Niňo, La Niňa a globální oteplování

Jak oba klimatické fenomény vznikají, není dodnes příliš vysvětlené. A klimatologové se stále přou o to, zda by je mohlo způsobovat globální oteplování, či spolu alespoň nějak souvisí. Rozhodně se oba jevy nepravidelně objevují už poměrně dlouho. Někteří odborníci například míní, že La Niňa (ale i El Niňo) by se objevily v každém případě, ale globální oteplování jejich dopad znásobuje. "Podle našich zjištění budou extrémní úkazy typu El Niňa nebo La Nini v éře globálních klimatických změn intenzivnější," podotkl pro agenturu AP Omar Baddour ze Světové meteorologické organizace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue