V Hřensku se povodně opakují každý rok | foto: IZS ČR

Už jsem tu zažil pětačtyřicet povodní, lidé to vzdávají, říká starosta Hřenska

  • 33
Hřensko je poslední českou obcí, která ještě čeká na povodňovou kulminaci, tedy nejvyšší hladinu rozvodněné řeky. Očekává ji odpoledne. Komplikace ale rozlité Labe způsobuje i na dalších místech včetně krajského Ústí nad Labem.

"Už je toho nějak moc, za 40 let jsem zažil 45 povodní. Lidé to tu už vzdávají," říká hřenský starosta Josef Černý.

Nejníže položená obec republiky s nadmořskou výškou 115 metrů stíhá jedna rána za druhou. Prakticky od léta je kvůli nestabilní skále zavřená silnice do sousedního Německa. Místní podnikatelé a trhovci tak přicházejí o většinu svých zisků.

Loni v létě Hřenskem prošly čtyři povodně. Ta srpnová téměř kompletně zničila hřenské soutěsky, kvůli kterým sem jezdily desetitisíce turistů.

"V současné době je polovina Hřenska na prodej. Ale po posledních záplavách to nikdo nekoupí," popisuje Černý. Kdo mohl, odešel i za cenu, že jeho dům zůstal prázdný a chátrá.

Na kulminaci se už obec ani nijak zvlášť nepřipravuje. "My už se nemáme na co chystat. Pod vodou už dávno jsme. Labe se vylilo až nahoru k hotelu Praha," říká starosta rezignovaně.

Voda je až ke vstupu do soutěsek

Celý střed obce prakticky až ke vstupu do soutěsek je pod vodou. Zaplavené jsou všechny sklepy, v jedenácti domech musela být odpojena elektřina. Zatím funguje pitná voda.

"Hasiči museli vytáhnout loďku, aby se k lidem vůbec dostali a mohli pomáhat," popisuje situaci starosta.

Všechny věci ze sklepů a přízemí jsou vynesené do horních pater a zatím panuje napjatý klid. Nikde neběží čerpadla, všichni čekají, až voda začne opadat.

"Čerpat nemá cenu, to bychom vodu z jedné louže posílali do druhé a zase by se nám vracela," vysvětlil starosta s tím, že povodňový štáb na radnici zvažoval i evakuaci.

"Asi by to na ni už bylo, ale lidé říkají, že to není tak hrozné," popisuje Černý.

Kudy do Hřenska? Pěšky po kolejích

Labe by mělo v Ústí kulminovat na 760 centimetrech a to je pro Hřensko dobrá zpráva. "Kdyby to bylo na osmi metrech, tak bychom byli namydlení. To by zmizela cesta do obce," přiblížil Černý.

V době jeho nepřítomnosti na radnici všechny žádosti o pomoc vyřizovala sekretářka Jaroslava Antonová. Do práce musela vyrazit ze zaplaveného Horního Žlebu po kolejích. Labe obec odřízlo, na silnici do Děčína je asi 60 centimetrů vody, každé auto by se zde utopilo.

"Nezbývá než vzít holínky a jít do Děčína po kolejích. Jinak se odsud nedostaneme a do práce tak nyní chodí všichni," popisuje Antonová. V Hřensku pomáhá, přestože doma má v garáži vyplavené auto a vodu k třetímu schodu.

V Ústí záplavy komplikují dopravu

V Ústí nad Labem se hladina Labe drží na sedmi a půl metrech. Ve městě zůstává uzavřená křižovatka pod Mariánskou skálou a Přístavní ulice, kde vzniká protipovodňová vana.

Zatopená křižovatka pod Mariánskou skálou v Ústí nad Labem tvoří za normálního stavu hladiny frekventovanou bránu do centra města.

Zatopená křižovatka pod Mariánskou skálou v Ústí nad Labem tvoří za normálního stavu hladiny frekventovanou bránu do centra města.

Auta kvůli tomu jezdí do centra oklikou přes starý a nový most nebo přes sídliště Krásné Březno a Severní Terasa. Na objížďkách vznikají kolony.

Záplavy komplikují i provoz městské hromadné dopravy. Na trolejbusových linkách převážejí cestující přes zatopený úsek po objížďkách autobusy.

Změny v ústecké dopravě kvůli povodním

Změny v ústecké dopravě kvůli povodním

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video