Maďaři mají místo Entropy běhoun. Češi byli aspoň vtipní, zlobí se Brusel

  • 228
Maďaři se jako předsedající země Evropské unie postarali o další rozruch. V Bruselu rozvinuli obří koberec připomínající historii a kulturu jejich země. Kritici ale tvrdí, že koberec nostalgicky připomíná ideu Velkého Maďarska a Budapešť do něj vetkala své nacionalistické tendence.

Kontroverzní tepich je umístěn v budově Justa Lipsia, kde se státníci všech 27 zemí EU scházejí během summitů. Pochází z dílny umělkyně Lívie Papáiové a je velký 202 čtverečních metrů. Podle mluvčího maďarského předsednictví není správné hledat nějaké souvislosti mezi kobercem a současnou politikou Budapešti.

"Tento koberec je v podstatě přehledem kulturních, historických a vědeckých symbolů či obrazů z dějin Maďarska: králů, dávných artefaktů, encyklopedických hesel. Najdeme tu i mapu regionu v roce 1848, tedy z tzv. Jara národů, kdy po celé Evropě propukaly revoluce," řekl serveru euobserver.com mluvčí předsednictví Marton Hajdu.

Trianon

Maďarsko přišlo po první světové válce Trianonskou smlouvou o téměř tři čtvrtiny svého území. Mnoho Maďarů tak zůstalo za hranicemi své původní vlasti. Nacionalisté v Budapešti se však snů na obnovení Velkého Maďarska nikdy úplně nevzdali. Dokazuje to i nedávný vzestup nacionalistů ze strany Jobbik a vznik jejich polovojenských jednotek - Maďarských gard.

Jenže právě tato mapa ležící v centru obřího běhounu vzbuzuje největší vášně. Součástí Maďarska byly tehdy Horní Uhry, čili dnešní Slovensko, Sedmihradsko, které dnes patří Rumunsku, či Vojvodina náležící dnes Srbsku.

A někteří poslanci Evropského parlamentu upozorňují, že je to další krok premiéra Viktora Orbána v rozviřování nostalgických snů o Velkém Maďarsku.

Orbánova hra na nacionalistickou strunu

Podle rakouské poslankyně EP za zelené Ulrike Lunacekové je mapa ilustrací Orbánova "záměru překonat Trianonskou smlouvu". Orbán na populistickou strunu maďarského nacionalismu často a rád hraje.

"Češi byli aspoň vtipní, Orbánova vláda není. Je to velmi nacionalistické," dodala Lunaceková.

Europoslanec Miloslav Ransdorf tvrdí, že kolem priorit maďarského předsednictví panuje spousta rozpaků i vzhledem k ekonomické situaci Maďarska. "Vytahování těchto menšinových témat je pokus odvést pozornost od domácích problémů," naznačil pro iDNES.cz další motiv vystavení kontroverzního koberce.

Budapešť vábí krajánky

Slovenští Maďaři ale o dvojí občanství nestojí

Budapešť od začátku nového roku vydává etnickým Maďarům žijícím v zahraničí své občanství. Zákon o dvojím občanství pobouřil Slováky, kteří okamžitě přijali protizákon. Pokud přijmete maďarskou nabídku, přijdete automaticky o slovenské občanství, hrozí své půlmilionové maďarské menšině Bratislava.

Předseda maďarské pravicové strany Fidesz Viktor Orbán slaví vítěztví v parlamentních volbách

Předseda EU José Barroso a maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo)

Je tak možné, že maďarský koberec je obratnou mystifikací podobně jako jeden z artefaktů na něm zobrazených - šachový automat zvaný Turek vynálezce Kempelena Farkase (čili Wolfganga von Kempelena). Mechanický stroj, který v šachu porazil i Napoleona či Benjamina Franklina, ve skutečnosti ovládal šachista skrytý v jeho útrobách.

O poprask s výzdobou Bruselu se postarali během svého předsednictví i Češi. V budově Evropské rady umístili plastiku Entropa parafrázující stereotypy spojené s jednotlivými státy sedmadvacítky. Nejvíce se naštvali Bulhaři, jejichž zemi autor David Černý naznačil tureckým záchodem. Bulharsko pak bylo na plastice zakryto.

Maďarský koberec

Co všechno Maďaři kromě historické mapy z roku 1848 do svého koberce vetkali? Najdeme tu podobenky jejich patrona sv. Štěpána, králů Zikmunda Lucemburského a Matyáše Korvína, skladatele Ference (Franze) Liszta či obraz abstraktního malíře Victora Vasarelyho. Na koberec se vešlo i kuličkové pero, které si patentoval László Bíró, runová abeceda starých Maďarů či vlajka Františka II. Rákócziho, vůdce neúspěšného protihabsburského uherského povstání v letech 1703-1711.

InsertSingleVideo

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video