Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci k vyšetřování smolenské katastrofy (28. dubna 2010) | foto: AP

Ruská zpráva o tragédii u Smolensku není kompletní, míní polský premiér

  • 17
Zpráva o příčinách havárie polského prezidentského letadla u Smolenska, kterou představil ruský Mezistátní letecký výbor, není podle polského premiéra Donalda Tuska kompletní. Polsko chce s Ruskem vypracovat společnou verzi zprávy. Ruští vyšetřovatelé tvrdí, že za katastrofu mohou chyby polské posádky, vystavené psychickému nátlaku nadřízených.

"Z polského pohledu zpráva výboru není kompletní," uvedl Tusk na dnešní tiskové konferenci po několikahodinové poradě s ministrem vnitra Jerzym Millerem, šéfem polské diplomacie Radoslawem Sikorským a ministrem obrany Bogdanem Klichem.

Pokud podle Tuska jednání s Ruskem nepovedou ke společnému stanovisku, mohlo by se Polsko obrátit na mezinárodní odborníky. "Cílem není kompromis, ale maximální odhalení pravdy," uvedl polský premiér.

Podle Tuska by tragická katastrofa neměla zkomplikovat polsko-ruské vztahy. Podotkl ale, že "dobré vztahy lze stavět jedině na pravdě".

Závěry ruského vyšetřování již ve středu ostře kritizoval šéf polské opozice Jaroslaw Kaczyński, bratr prezidenta Lecha Kaczyńského, který byl jednou z 96 obětí letecké katastrofy. Tento konzervativní politik, který má na mezinárodní scéně pověst rusofoba, prohlásil, že zpráva si z Polska dělá legraci. Dnes o MAK řekl, že je "nástrojem ruské politiky" a že jako instituce nesplňuje standardy pro objektivní vyhodnocení okolností smolenské katastrofy.

Rusové uzavřeli nehodu

Vinu za pád letadla u Smolensku nesou Poláci

Tusk měl před několika týdny vážné výhrady k první verzi ruské zprávy o příčinách katastrofy, při níž loni 10. dubna zahynul polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí. Označil ji za nepřijatelnou, protože Rusové opominuli roli dispečerů z věže na smolenském letišti.

Místo havárie Tupolevu TU-154M u ruského Smolensku. V letadle zahynuly polské politické špičky včetně prezidenta Kaczynského. (11.4.2010)Místo havárie Tupolevu TU-154M u ruského Smolensku. V letadle zahynuly polské politické špičky včetně prezidenta Kaczynského. (11.4.2010)

Podle ministra vnitra Jerzyho Millera Polsko příští týden zveřejní záznam rozhovorů leteckých kontrolorů z letiště ve Smolensku. Ruští vyšetřovatelé tvrdí, že na rozdíl od posádky polského letadla nebyli pod nátlakem, což Poláci zpochybňují. O tom, co mají dělat, se kontroloři prý radili s Moskvou.

"Příčina neštěstí je na ruské i polské straně," uvedl Miller, který cítí "určitou nespokojenost" kvůli tomu, že ruské straně chyběla odvaha k tomu, aby poukázala na nepořádek panující na smolenském letišti. Mezistátní letecký výbor tvrdí, že nedostatečná infrastruktura na letišti a nikoli nejlepší stav technických zařízení nebyly příčinou havárie.

Moskva bez ohledu na nejnovější polské reakce doufá, že sbližování mezi oběma zeměmi bude pokračovat. "Doufám, že se nikdo nebude pokoušet vytlouci z tragédie politický kapitál a že dohodnutý kurz ... bude pokračovat," prohlásil na tiskové konferenci v Moskvě šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

13. dubna 2010

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video