Protestující házejí kamení po tuniských policistech (10. ledna 2011)

Protestující házejí kamení po tuniských policistech (10. ledna 2011) | foto: AP

Tunisané se v noci střetli s policií. Prezident už nebude kandidovat

  • 13
Do ulic Tunisu vyšly v noci na čtvrtek stovky mladých lidí, a to navzdory zákazu vycházení. Střetli se s bezpečnostními silami. Při srážkách byl zastřelen jeden člověk, popsali svědci. Aktivisté hovoří až o osmi mrtvých. Prezident Abidín bin Alí oznámil, že se po vypršení svého nynějšího mandátu nebude znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Prezidentovo oznámení, že už v roce 2014 nebude kandidovat, uvítala opozice a vyzvala k neprodlenému vytvoření koaliční vlády.

Abidín bin Alí v televizním projevu také uvedl, že zakázal zásahovým jednotkám používat proti demonstrantům střelné zbraně. Slíbil lidem "úplnou" informační svobodu a přístup k internetu, který byl pro ně v této zemi dosud značně omezen, a také nižší ceny chleba, mléka a cukru.

Nepokoje, vyvolané rostoucími cenami, korupcí a vysokou nezaměstnaností, trvají asi čtyři týdny a podle vlády si vyžádaly životy nejméně 23 lidí. Kabinet ve středu kvůli násilnostem vyhlásil v hlavním městě zákaz nočního vycházení.

Několik hodin poté, co zákaz začal platit, mladí lidé v nejméně dvou čtvrtích Tunisu házeli na policii kameny, uvedla agentura Reuters. Policisté proti nim použili slzný plyn a stříleli do vzduchu.

V dělnické čtvrti At-Tadaman byl podle svědků zastřelen pětadvacetiletý muž. Podle Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH) bylo na předměstí Tunisu v noci zabito osm lidí, čímž prý celková bilance nepokojů stoupla nejméně na 66 mrtvých.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová označila úmrtí jako výsledek přehnaných opatření, jako jsou ostřelovači nebo zásahy vedené bez rozlišování i proti poklidným účastníkům protestů. Její úřad je prý připraven nabídnout pomocnou ruku při vyšetřování.

Záběry z amatérského videa pořízeného v ulicích tuniského města Douz (12. ledna 2011)Záběry z amatérského videa pořízeného v ulicích tuniského města Douz (12. ledna 2011)Protestující hážou kamení po tuniských policistech (10. ledna 2011)

Záběry z amatérského videa pořízeného v ulicích tuniského města Douz 12. ledna 2011

Podle švýcarského ministerstva zahraničí je mezi mrtvými Švýcarka tuniského původu. Agentury informovaly také o úmrtí vysokoškolského profesora z univerzity ve Francii, který prý do země přijel navštívit matku. Podle francouzských úřadů měl zřejmě občanství obou zemí.

Z hlavního města vláda stáhla armádní jednotky, které tam rozmístila ve středu. V centru metropole místo vojáků hlídkují zvláštní policejní oddíly (více o zásahu armády čtěte zde).

Demonstrace proti vysoké nezaměstnanosti jsou nejhoršími sociálními protesty za více než 20 let vlády současného tuniského prezidenta. Ten ve středu vyměnil ministra vnitra a nařídil propustit zadržené demonstranty. Na začátku týdne slíbil vytvořit 300 tisíc pracovních míst do roku 2012.

Protivládní protesty svědci ohlásili také ze stejnojmenného správního střediska provincie Sídí Bú Zíd, kde nepokoje v polovině prosince kvůli vysoké nezaměstnanosti začaly. Do ulic tam prý vyšlo až 10 tisíc lidí. Skandovali, že v protestech jde nyní o svobodu projevu a shromažďování, a nikoli jen o nezaměstnanost mladých lidí.

Podle některých analytiků se tuniské vládě pravděpodobně podaří nepokoje potlačit. Z dlouhodobého hlediska by však mohly oslabit postavení prezidenta a posílit opozici.

Tunisko

Tunisko

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video