Trio nejlepších Tour de Ski 2011: zleva stříbrný Petter Northug, zlatý Dario Cologna a bronzový Lukáš Bauer | foto: Profimedia.cz

Bauer vybojoval v Tour de Ski bronz, Jakš byl osmý. Triumf získal Cologna

• 82
Vysněné stupně vítězů dokázal vybojovat, běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v celkovém pořadí Tour de Ski třetí místo. Martin Jakš skončil osmý. Triumf v seriálu získal vítěz z roku 2009 Dario Cologna.

24letý Švýcar v závěrečném stoupání na sjezdovku Alpe Cermis udržel za zády suveréna minulé zima Pettera Northuga. Nor v součtu osmi etap ztratil na dvojnásobného šampiona Tour 27 sekund.

"Mám za sebou super týden, nádherné vítězství. Cítím se úžasně," rozplýval se v cíli Cologna.

V celém stoupání si jel svoje tempo a i když se místa nervózně otáčel po svém nejbližším pronásledovateli, před Northugem si udržoval pohodlný odstup. "Ale udržel jsem své tempo a dobře to dopadlo," oddechl si.

Druhým triumfem v Tour tak napodobil českou jedničku Bauera.

Ten do devítikilometrové etapy volnou technikou vyrazil z 10. pozice se ztrátou 27 sekund na stupně vítězů. Už na začátku cílového stoupání měl ale na dosah šestičlennou skupinu pronásledovatelů i s Martinem Jakšem.

Šestnáct set metrů před cílem se obhájce prvenství Bauer dostal na třetí pozici, kterou suverénně udržel až do cíle a znovu prokázal, že brutální finiš Tour de Ski mu vyhovuje.

"Třetí místo je obrovská satisfakce," řekl Bauer Radiožurnálu. "Tahle Tour pro mě byla hodně problematická. Bylo to hodně těžké a pro mě zachraňující byl tenhle brutální výjezd na sjezdovku, který se mi, nevím proč, daří o trochu líp než ostatním, a to mě posunulo na třetí místo."

Jako jeden z mála nepadl v cíli vyčerpáním na sníh. Naopak sundal v klidu lyže, poklekl a políbil sníh. Splnil totiž svůj cíl skončit v Tour v elitní trojici.

Martin Jakš, před poslední etapou třetí muž pořadí, ve stoupání ztratil pět pozic a dojel si pro osmou příčku. Potvrdilo se tak, že výšlap sjezdovky mu nesedí. Přesto jde o jeho nejlepší umístění v Tour de Ski.

"Jsem rád, že jsem celkově osmý. Bylo to náročné a jsem spokojený," řekl Jakš.

výsledky

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie)

Muži - konečné pořadí po osmé etapě (závodu na 9 km volně): 1. Cologna (Švýc.) 4:28:02,0, 2. Northug (Nor.) -27,3, 3. Bauer (ČR) -1:44,1, 4. Perl (Švýc.) -1:58,2, 5. Clara (It.) -2:06,5, 6. Gaillard (Fr.) -2:27,5, 7. Kershaw (Kan.) -2:31,7, 8. Jakš (ČR) -2:39,9, 9. Rickardsson (Švéd.) -3:00,2, 10. Harvey (Kan.) -3:09,2.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 31 závodů): 1. Cologna 1197 b., 2. Northug 706, 3. Bauer 698, 4. Legkov (Rus.) 651, 5. Hellner (Švéd.) 593, 6. Kershaw 562, ...9. Jakš 385, 67. Kožíšek 31, 73. Koukal 26, 78. Magál (všichni ČR) 23.