Heger pobídl nemocnice k hledání rezerv na platy lékařů i sester

  • 319
Ministr zdravotnictví Leoš Heger povolil fakultním nemocnicím, jejichž zřizovatelem je stát, aby hledaly finanční rezervy na platy všech zdravotnických zaměstnanců. Na hledání peněz se dohodl na schůzce s řediteli nemocnic, která měla řešit hrozící hromadný odchod nemocničních lékařů.

Na schůzku přijelo všech jedenáct ředitelů českých fakultních nemocnic, ty tvoří polovinu kapacit lůžkové péče v České republice. "Informovali jsme se o situaci v jednotlivých nemocnicích. Ze strany ministerstva zůstává postoj, že budeme řešit problémy, které byly na začátku hnutí odporu," řekl ministr zdravotnictví s tím, že ředitelé nemocnic ho seznámili s počtem výpovědí.

Podle Hegera už byla nastartována reforma zdravotnictví a reforma systému vzdělávání lékařů, která vyřeší dva ze tří požadavků odcházejících lékařů a Lékařského odborového klubu. "Ve vzdělávání lékařů už byly podniknuty účinné kroky," řekl ministr.

PREZIDENT MINISTRA PODPOŘIL

Podle Klause doba reformám i přes výhrůžky lékařů přeje

Zvýšení platů, které je dalším požadavkem odborářů, ale podle něj není skokově možné. "V současné době jsme stále v krizové situaci. Těžko nyní můžeme někde hledat finanční prostředky," uvedl Heger.

S fakultními nemocnicemi zřizovanými státem se však dohodl, že budou hledat finanční rezervy. "Pokud peníze ředitelé nemocnic najdou, mají za úkol je směřovat do platů. Ale platů všech zdravotních zaměstnanců. Tedy nejen lékařů, ale i sester, kterých máme stále nedostatek," upozornil ministr.

Například plzeňská fakultní nemocnice má podle její ředitelky Jaroslavy Kunové 200 milionovou finanční rezervu. "Tyto peníze jsme schopni uvolnit na mzdy, půjdou však všem, nejen protestujícím lékařům," uvedla.

VÝPOVĚDI LÉKAŘŮ BUDOU NARŮSTAT

K odcházejícím lékařům se přidají další kolegové

Nemocnice prý ušetřila na provozních nákladech. "Jsou to peníze, které jsme ušetřili například výběrovým řízením na léky a zdravotnický materiál, v budoucnu budeme bohužel muset omezit rekonstrukce prostor pro pacienty," uvedla Kunová.

Nemocnice zvládnou péči i po březnu

Podle ředitelů fakultních nemocnic zvládnou státní zařízení péči o pacienty i po prvním březnu, kdy by měli lékaři skutečně odejít. Ve většině nemocnic je totiž výpovědí jen minimum, v Ostravě už dokonce žádná, naopak horší je stále situace na Vysočině nebo v nemocnici v Hradci Králové. Podle ministra se řešení na Vysočině zatím nerýsuje, v Hradci Králové by nemocnice mohla v březnu přejít na "prázdninový provoz".

Například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze hlásí k dnešnímu poledni 102 výpovědí. Podle ředitelky nemocnice Dany Juráskové je to asi 6 procent všech lékařů.

"Většina oborů a péče v rámci nich není ohrožena. Jistou výjimkou může být neurologie, zde budeme jednat s ostatními nemocnicemi v Praze tak, aby se péče dostala ke všem pacientům," vzkázala Jurásková.

Dodala, že je připravena hledat na konci února lékaře za ty odcházející a připomněla, že zákon umožňuje zaměstnat i doktory ze Slovenska. "U mnohých z odcházejících lékařů bych ale byla velmi ráda, kdyby zůstali, protože se jedná o výborné lékaře a profesionály," doplnila.

I ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus ujistil, že akutní péče bude pacientům zajištěna. "Nyní odchází necelých 14 procent lékařů," uvedl a dodal, že nemocnice pomůže v případě potřeby i krajským zařízením.

Podle ministra se ředitelé fakultních nemocnic snaží situaci s lékaři řešit. "Všichni ředitelé mají mou velkou důvěru, že zvolí dobré manažerské kroky. Na řešení totiž neexistuje jednotný návod," míní Heger.

Ministr doplnil, že se v této kauze zapomíná na nejdůležitější skupinu lidí - na pacienty. "Uděláme pro ně všechno, jejich spokojenost je pro zdravotnictví velmi důležitá," uzavřel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video