DERBY. O míč bojují na halovém turnaji Fortuna Víkend Šampiónů slávista Štěpán Koreš (vlevo) a Pavel Kadeřábek ze Sparty (vpravo). | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Slavia v hale vyhrála derby, ale semifinále jí na rozdíl od Sparty uteklo

• 58
Fotbalisté Slavie, navzdory výhře v derby, a Bohemians nepostoupili do semifinále. Na pátém ročníku halového turnaje Fortuna Víkend šampionů tak oba pražské kluby hrály jen o páté místo.

ON-LINE REPORTáž

Dění na halovém turnaji Fortuna Víkend šampiónů jsme sledovali on-line

Program základních skupin vyvrcholil očekávaným derby, které přineslo nejnapínavější a nejvyhecovanější zápas.

Slávistům, loňským finalistům, však těsné vítězství 3:2 nad Spartou do semifinále nepomohlo, kvůli nejhoršímu skóre skončili ve skupině B poslední a hráli jen o páté místo. A to se svým vršovickým sousedem.

skupina a

1. Slovan 6 bodů, skóre 10:3
2: Žilina 3 body, skóre 6:7
3. Bohemians 0 bodů,, skóre 3:9

Bohemians, vítězové z let 2007 a 2009, nestačili ve skupině na oba slovenské kluby. Nejdřív padli s Žilinou, když neproměnili dvě penalty. A pak v rozhodujícím utkání neměli na Slovan Bratislava.

"Je to samozřejmě zklamání, ale bereme to sportovně. Měli jsme skupinu smrti. Loňského vítěze a účastníka Ligy mistrů," řekl smířlivě kouč Pavel Hoftych.

skupina B

1. Liberec 3 body, skóre 11:10
2. Sparta 3 body, skóre 7:6
3. Slavia 3 body, skóre 8:10.

Obhájce loňského prvenství Slovan v čele s koučem Karlem Jarolím turnajem procházel suverénně. Poradil si nejen s Bohemians ale i se Žilinou.

Sparta ve svém prvním duelu porazila Liberec, blýskl se mladík Pavelka. Liberec zase dal osm branek Slavii. Po slávistickém vítězství v derby měly všechny tři týmy ve skupině B stejný počet bodů, Sparta s Libercem i stejný rozdíl skóre. Tak o první příčce rozhodl větší počet nastřílených branek, což měl Liberec.

Slavia měla nejhorší rozdíl skóre, proto do semifinále nepostoupila.

Skupina A

Slovan Bratislava - Bohemians 5:1

Bohemians do "existenčního" utkání nastoupili s odhodláním, chutí a náporem. Po necelých dvou minutách se nádherně trefil Štohanzl a jejich fanoušci byli u vytržení.

Jenže obhájce loňského prvenství jejich nadšení brzy zchladil, vyrovnal bývalý sparťan Žofčák a pak se blýskl dosavadní nejlepší střelec turnaje Guédé. A když v úvodu druhé půle další africký hráč Bagayko zvýšil na 4:1, byl s Bohemians konec.

Branky: 6. Žofčák, 11. a 17. Guédé, 20. Bagayoko, 28. Bartek vlastní - 2. Štohanzl.

Žilina - Slovan 2:5

Rychlý úder rozhodl jiskřivý souboj slovenských týmů, jež vedou čeští trenéři. Vítězem je obhájce prvenství Slovan Bratislava s trenérem Karlem Jarolímem. Jeho mužstvo vstřelil dva góly během úvodních čtyř minut, poločas pak vyhrálo 3:0.

Žilině, kterou vede Pavel Hapal, se nedařilo, měla prostupnou obranu a nedokázala se prosadit v útoku. Nedostávala se ani do šancí. Uškodilo jí, že se Majtán i Pečálka nechali vyloučit na dvě minuty. Oba si šli oddechnout za protesty po nepřesných výrocích sudího Jílka.

Branky: 18. Piaček, 28. Pich - 3. Božič, 4. Kolčák, 13., 22. a 30. Guédé.

Bohemians 1905 - Žilina 2:4

Dvě penalty měli k dispozici fotbalisté Bohemians, ale Rychlík i Moravec je neproměnili. Rychlík dokonce netrefil ani branku, Moravcovu střelu Dúbravka vyrazil. Pokutové kopy zahrávali za stavu 0:0 a 0:2.

Žilina za fauly v jasných šancích nepykala a trestala. Tři góly dala čtyřka složená z afrických hráčů, jednou se trefil známý Ceesay, dvakrát Mabouka. Na 4:0 zvyšovala dorážkou Majtán a početný kotel pražských fanoušků ztichl. Až pak Bohemians snížili, když dalekonosnou střelu gólmana Havránka dorazil Moravec. V poslední minutě ještě korigoval mladík Potočný.

Branky: 26. Moravec, 30. Potočný - 13. Ceesay, 17. a 24. Mabouka, 25. Majtán.

Skupina B

Slavia - Sparta 3:2

Sparťané dlouho vedli díky individuální akci Kweukeho. Slávisté pak v úvodu druhého poločasu během minuty skóre otočili, ale vzápětí Kweuke dal svůj druhý gól a opět vyrovnal.

Slávisté k postupu do semifinále potřebovali vyhrát o tři branky, ale spíš se bránili. Kweuke měl několik možností, ale další gól už nepřidal. Dvě minuty před koncem po hezké individuální akci překvapil sparťany Janda. Vedení slávisté sice uhájili, ale bylo jim k ničemu.

Branky: 17. Mikula, 18. Koreš, 28. Janda - 3. a 19. Kweuke.

Sparta - Liberec 5:3

Sparta poprvé v akci představila kamerunského záložníka Abenu a fanoušci z něj byli nadšení. Novic v rudém dresu obloučkem z vlastní poloviny trefil břevno, pak dvakrát vyslal do šance Kweukeho a nakonec jeho další padáček přeplachtil Hauzra, odrazil se od země a přeskočil břevno. A nakonec pečetil vítězství na 5:3.

Sparta prohrála poločas, ale pak mladík Pavelka během necelé minuty skóre otočil a poté dal ještě gól na 4:3. Předtím vyrovnal Kerič svým druhým gólem.

Branky: 7. Gebre Selassie vlastní, 18., 18. a 23. Pavelka, 27. Abena - 1. Štajner, 15. a 21. Kerič.

Liberec - Slavia 8:5

Čtyři góly libereckého Vlaska, to je počin zápasu.

Vteřinu před koncem první půle Jiří Štajner zvýšil na 3:1 a dokonal bleskový obrat skóre. Slávisté totiž po minutě vedli díky akci Koreše a dorážce Trubily.

Vydrželo jim to však jen chvíli, když po individuální akci, při níž si obhodil obránce i brankáře, vyrovnal Vlasko. Ten pak po další parádičce skóre otočil a Štajner vzápětí soupeře definitivně zlomil. Ve druhém poločase Liberečtí zvyšovali náskok, Vlasko dokonal hattrick a pak dal ještě další branku.

Když měli Liberečtí míč v držení, brankář Bičík se stal vlastním pátým hráčem v poli a tím soupeře přehrávali a přečíslovali. Když se na druhé straně o něco podobného pokusil Zlámal, málem to skončilo gólem do prázdné branky.

Branky: 4., 14., 25. a 30. Vlasko, 15. Štajner, 17 Vácha, 23. a 29. Dejmek - 2. Trubila, 24. Čelůstka, 26. Vyhnal, 30. Hubáček, 30. Hurka.