VIDEO: Ještě hledej! V Krkonoších trénovali lavinoví psi

  • 2
Když vás v horách zasype lavina, vyrazí zachraňovat lidově řečeno "každá ruka a noha". Mohou vás ale vyhrabat také nohy čtyři, které patří lavinovému psu. Ti od pondělí spolu se svými pány a dalšími členy Horské služby trénovali v Krkonoších.

Při výcviku je pes vypuštěn na laviniště, musí ho prozkoumat, najít kavernu s figurantem a místo označit - hlavně hrabáním, ale také hlasitým štěkotem.

"Cvičení probíhala v okolí Luční boudy a chaty Výrovka. Připravili jsme v terénu několik stanovišť s různými úkoly a psi i psovodi si zde zdokonalují své dovednosti pro začínající zimní sezonu," popsal náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Okolí Luční boudy má podle něj příhodný terén, kde lze simulovat nejrůznější lavinové situace.

Psovody učí lavinoví preventisté, kteří dělají také figuranty a vysvětlují práci s elektronickými lavinovými vyhledávači nebo kontrolují záchranářský materiál.

Výcvik lanovinového psa v KrkonošíchVýcvik lanovinového psa v Krkonoších

"Na jaře se dělá ještě mezinárodní školení pro kolegy z více zemí," podotkl preventista Pavel Cingr.

V poslední den cvičení si pochvaloval počasí: bylo zataženo, větrno a zima. "Cvičit by se mělo za špatných podmínek, ne za ideálních," vysvětlil.

"Lavinový pes se musí cvičit od narození, speciální výcvik přichází v jednom roce. Psi u nás chodí do výslužby v osmi letech, pokud je na tom zdravotně dobře, tak se může rok přidat," vysvětlil psovod Karel Novák.

Výcvik lanovinového psa v Krkonoších

Pracuje s ovčákem jménem Gero a vysvětluje, že pro výcvik se musí vybrat pes neagresivní, ale zároveň také ne moc pasivní.

"Musí mít vyrovnanou povahu, hlavně nesmí být agresivní vůči lidem, ani vůči ostatním psům," popsal Novák, který zasahuje už pětatřicet let.