Nečas: ODS preferuje spíše dobrovolné spoření na penzi ve fondech

  • 383
Na část své příští penze by si lidé podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase v penzijních fondech měli spořit spíše dobrovolně. ODS je podle něj připravena podpořit několik variant důchodové reformy, věk odchodu do důchodu by se v roce 2035 mohl zvýšit až na 67 let.

"Z naší strany je obrovská vůle ke kompromisu. Na povinné spoření ve fondech bychom byli ochotni kývnout, pokud by hrozilo, že penzijní reforma vůbec nebude přijata," řekl předseda vlády a občanských demokratů Nečas. 

Povinné spoření v penzijních fondech navrhuje ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Podle něj by pro lidi mladší 40 let měla být účast ve fondech povinná, pro ostatní dobrovolná.

ODS je podle Nečase připravena podporovat to, aby lidé ze současných odvodů čtyři procenta dobrovolně směřovali do licencovaných důchodových společností za podmínky, že k tomu přidají ještě další dvě procenta ze svých příjmů. Prostředky by do vybraných důchodových společností posílala Česká správa sociálního zabezpečení.

Zvýší se věk odchodu do důchodu až na 67 let?

V roce 2035 by věk odchodu do důchodu byl podle Nečase stejný u mužů i žen - a to 65 let s tím, že v dalších letech by se doba odchodu do důchodu prodlužovala o dva měsíce ročně. "Máme připravenou i radikálnější variantu, podle které by se věk odchodu do důchodu zvýšil až na 67 let a pak by se prodlužoval v závislosti na tom, jak by rostla střední délka života," uvedl premiér a šéf občanských demokratů. Doba, po kterou budou muset lidé platit pojistné, by se zároveň měla postupně zvýšit až na čtyřicet let.

Vladimír Bezděk

"Jsme připraveni podpořit i obě varianty, se kterými přišla Bezděkova komise," řekl Nečas. Tedy třeba i to, že by se pro lidi do 40 let snížily dosavadní odvody na pojištění, ale lidé by část z nich posílali do fondů. Výpadek příjmů státu navrhla komise vykrýt sjednocením DPH na 19 procent.

Jedna z několika dalších variant, o které Nečas mluvil, počítá i s tím, že by se současné odvody na důchody nesnížily ani o píď, ale lidé by mohli kromě toho do fondu dát další tři procenta z příjmu a stát by 3 procenta přidal.

Jeden z fondů by měl být podle ODS zřízený státem jako "nízkonákladový" s tím, že by měl konzervativní investiční strategii zaměřenou na státní dluhopisy.

VV mají vlastní verzi reformy, John kvůli ní přijal šéfa odborů Zavadila

Schvalování penzijní reformy může být další rozbuškou ve vládní koalici. Věci veřejné mají vlastní specifickou verzi penzijní reformy, velmi odlišnou od toho, co chtějí ODS a TOP 09.

Ministr vnitra Radek John na konferenci Věcí veřejných (v pozadí Vít Bárta).

Věci veřejné odmítají snižování odvodů na sociální zabezpečení a místo toho navrhují vznik takzvaného generačního fondu, do nějž by lidé přispívali různě vysoké částky podle počtu dětí. Právě peníze z fondu by stát využíval na doplácení důchodů, pokud by měl momentálně málo peněz ze sociálních odvodů. "Pracovat a mít děti se musí vyplatit," řekl k tomu předseda VV Radek John na ideové konferenci strany.

A aby demonstroval, že VV mají k důchodové reformě vlastní přístup, pozval si na ministerstvo vnitra na stejnou hodinu, kdy v sídle ODS představoval návrhy občanských demokratů, šéfa odborové centrály Jaroslava Zavadila.

VV už také navrhly, aby byly principy důchodové reformy schváleny ústavním zákonem, takže by vládní koalice potřebovala i hlasy ČSSD. Věci veřejné dokonce pro své registrované příznivce vypsaly referendum, zda to mají prosazovat při koaličním jednání.

O tom, jak by měla důchodová reforma vypadat, chce mít premiér Nečas jasno do dvou měsíců. Na přelomu února a března chce mít vláda nachystaný i harmonogram dalších reforem - a to zdravotní i daňové.