Kalousek: Dohodu u Klause už jsme zkonzumovali. John na ní dál trvá

  • 570
Kolem utajované dohody z Hradu, která zachránila vládu a kterou podle svých slov garantoval prezident Václav Klaus, se začaly "dít věci". Klaus teď popírá, že dohoda vznikla, další účastníci schůzky to vidí jinak. "Už jsme ji zkonzumovali," říká ministr financí Miroslav Kalousek. Ministr vnitra Radek John ji považuje za jízdní řád, který dál platí.

Prezident Václav Klaus v novém roce překvapil. Ještě pár hodin před prosincovým hlasováním o nedůvěře vládě po setkání s lídry stran nabádal novináře, ať nepitvají detaily uzavřené dohody.

"V celé řadě konkrétních věcí existuje elementární dohoda, jak s nimi v následujících dnech či týdnech naložit. Všichni zúčastnění souhlasili s tím, že garantem dnes dohodnutých věcí je prezident republiky a v momentu, kdy by nedošlo k realizaci těch věcí tak, jak teď tady byly dohodnuty, že to prezident republiky sdělí veřejnosti," řekl mimo jiné 21. prosince na Pražském hradě prezident Klaus.

Všichni to odkývali, detaily nezveřejnili a vláda Petra Nečase obhájila ve Sněmovně důvěru, opoziční ČSSD ji svrhnout nedokázala. Po novoročním obědě s premiérem v Lánech ale prezident najednou říká: "Žádná dohoda tam uzavřena nebyla, vůbec ne na papíře, ale ani bez papíru."

Odchodem Martinů to rozhodně nekončí, říkají Věci veřejné

Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP 09. (16. října 2010)Nečas se vyhnul komentáři, účastníci jednání na Hradě z ostatních dvou koaličních stran to, co se za zavřenými dveřmi u prezidenta odehrálo, ještě trochu víc znepřehlednili.

"Byla učiněna dohoda, že se to ve středu stane. Takže dohoda byla zkonzumována už ve středu po hlasování o nedůvěře vládě," řekl iDNES.cz první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

Poté, co vláda v úterý 21. prosince hravě přežila hlasování o nedůvěře, následující den po schůzce s Klausem oznámil odchod policejní prezident Oldřich Martinů. Právě to byla klíčová podmínka Věcí veřejných, bez níž by minimálně někteří její poslanci pro vládu nehlasovali.

Radek JohnPředseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John nesouhlasí úplně ani s Klausovým a už vůbec ne s Kalouskovým pohledem na to, na čem se politici na Hradě pod prezidentovým dohledem domluvili.

"My jsme chtěli, aby to nebyla žádná tajná dohoda. Není to nic složitého - výsledkem nebyla žádná psaná dohoda, ale určitý jízdní řád opatření, která se mají stát v prosinci a která se mají stát v lednu," řekl iDNES.cz ministr John.

I podle faktického lídra VV, ministra dopravy Víta Bárty dohoda na Hradě jednoznačně vznikla. "Jedním z jejích bodů je právě to, že nebudeme o jejím obsahu mluvit a pro mě je to znamení, že se musím v politice stále něco nového učit," uvedl Bárta.

Součástí dohody je i urychlená příprava generální inspekce bezpečnostních složek

John chce už v úterý chce zveřejnit další z bodů "jízdního řádu" domluveného na Hradě. "To, jak bude vypadat výběrové řízení na nového policejního prezidenta," přiblížil John. Potvrdil, že další věcí, na které VV trvají, je schválení protikorupční strategie, kterou připravil právě John a kterou bude vláda posuzovat ve středu.

Součástí utajované dohody z Hradu je podle informací iDNES.cz od účastníků schůzky třeba to, že při projednávání protikorupční strategie bude navrženo a schváleno rychlejší zřízení generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta má nahradit například inspekci na ministerstvu vnitra a má prověřovat případná selhání všech uniformovaných příslušníků.

"Došli jsme k určitým závěrům zejména v problematice boje s korupcí, v problematice policejního prezidenta, v problematice budoucího vytvoření generálního inspektorátu bezpečnostních složek a tak dále," řekl Klaus už po hradní schůzce 21. prosince.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video