Zítra vyjde „vykrojené“ Slunce. Zatmění sledujte přes fólii, disketu neničte

  • 64
Těsně po osmé hodině ráno začne v úterý v Česku částečné zatmění Slunce. Potrvá skoro do jedenácti hodin dopoledne, v maximální fázi Měsíc zakryje 79 % slunečního kotouče. Počasí dává poměrně dobrou naději, že zatmění bude dobře pozorovatelné. Větší zatmění nastane až v roce 2026.

Nejpozoruhodnější scenérie nastane zřejmě nad oblohou na západě Čech. Tam totiž už vycházející Slunce bude částečně zakryté Měsícem. Vzácnou nebeskou podívanou nicméně v úterý ráno budou moci pozorovat lidé v celém Česku.

Střed Evropy přitom patří k místům, která si zatmění užijí nejvíce. Výraznější bude na severu Evropy - ve Švédsku asi 86 %.

Zatmění Slunce

Zatmění Slunce 4. lenda 2011. Zdroj: Astro.cz

VEŘEJNÁ POZOROVÁNÍ

Počasí podle předpovědi sice nebude úplně ukázkové, naději ale dává. Ranní předpověď hlásí oblačno až polojasno.

"Oblačné pole nebude homogenní, takže je pravděpodobné, že Slunce aspoň občas 'vykoukne'. Obecně by mělo být méně oblačnosti v jižní polovině republiky. Ráno také mohou teploty klesnout k -10, výjimečně -14 stupňům," řekl iDNES.cz meteorolog Petr Dvořák z ČHMÚ.

Nejlepší podmínky bude mít zřejmě jižní Morava, kde by mělo být skoro jasno. Podobně slibná je předpověď pro Vysočinu a Šumavu. Meteorologové upozorňují, že mraky člověk neovlivní, nad ranní mlhy v nízkých polohách se ale vypravit může.

Pozorovatelé nesmí zapomenout na dobrou ochranu očí. Starší generace vzpomene dobu začouzených sklíček, ta ale stíní nerovnoměrně a pro pozorování jsou nedostatečná. Nebezpečné je i dívání se skrz kotouček média slavného v devadesátých letech - totiž diskety.

"Přes disketu se Slunce jeví červené, protože kotouč propouští infračervené záření. Pozorovatel si tak může zahřát oko, aniž by ho to bolelo - v tom je dívání se přes disketu zrádné," říká Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Vhodné proto je dívat se například přes svářečské brýle. Ty ale nemá každý, proto Suchan doporučuje pozorování přes takzvanou mylarovou fólii. Z té se vyrábí i pozorovací brýle. "Formát A4 stojí asi pět set korun, navíc to není investice na jednu příležitost - dají se skrz ní pozorovat například velké sluneční skvrny," říká Suchan. Alternativou je kompaktní disk.

Zatmění Slunce

Grafika: Jak vzniká zatmění Slunce a jaké jsou jeho druhy (klikněte pro celý obraz)

Zatmění Slunce

Grafika: Jak jsou jednotlivé druhy zatmění pozorovatelné (klikněte pro celý obraz)

Pouhý pohled do dalekohledu bez patřičného filtru je pak podle Suchana prakticky jistým způsobem, jak si vážně poškodit zrak soustředěným světlem. "Traduje se například, že právě kvůli pozorování Slunce měl problémy se zrakem i Galileo," připomíná Suchan slavného hvězdáře.

ZATMĚNÍ PODROBNĚ

Astro.cz

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA)

Zatmění Slunce nastává, když pomyslnou spojnicí Země a Slunce prochází Měsíc. Dělí se na úplné, částečné a prstencové, přičemž úplná zatmění jsou velmi vzácná.

Další částečné zatmění Slunce bude v Česku pozorovatelné v roce 2015, další velké částečné zatmění pak v roce 2026. Na úplné zatmění si Česko musí počkat do 7. října 2135. Za úplnými zatměními v dekádě 2011-2020 je až na výjimku v roce 2015 (pozorovatelnou ze Špicberků či Faerských ostrovů) nutno vyjet do Tichomoří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue