Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Český dopravce zažaluje Slováky za zpackanou policejní akci

  • 72
Majitel firmy J&M Pavlát se rozhodl podat trestní oznámení, civilní žalobu a žádost o náhradu škody na zodpovědné slovenské orgány kvůli zadržení kamionu a jeho řidiče v Turecku. Muže zatkla policie při nepovedené mezinárodní protidrogové akci vedené Slovenskem.

Český dopravce se k tomu rozhodl kvůli výši škod, které tím firma utrpěla. K právním krokům přistoupil majitel firmy Martin Pavlát i kvůli výrokům slovenského policejního prezidenta a ministra vnitra při středeční tiskové konferenci. "Hrubě poškodili jméno naší firmy u tuzemských i zahraničních partnerů," uvádí Pavlát v prohlášení.

Řidiče si k převozu 17 tun chemikálie k výrobě asi 400 kilogramů heroinu ze Slovenska do Turecka podle slovenské policie najala mezinárodní drogová skupina. Řidič o skutečné povaze nákladu nevěděl, protože byl deklarován jako dezinfekční prostředek pro turecký Červený půlměsíc.

Řidič kamionu bude zřejmě muset změnit pracovní zařazení, případně může přijít i o místo. Nevinný muž skončil před Vánoci v turecké vazbě a následně byl vyhoštěn ze země. Jeho zaměstnavatel však jezdí jen do Turecka nebo tuto zemi využívá jako tranzitní. "Jeho pracovní zařazení jsme ještě neřešili. Každopádně on do Turecka rok nesmí," řekl Pavlát.

Od 14. prosince, kdy auto přijelo do Istanbulu, řešila firma jeho vyložení. Po týdnu, kdy si příjemce náklad nevyzvedl, chtěli náklad složit do státního celního skladu a oznámili to objednavateli. "Na to se mi ozvalo policejní prezidium, že se mnou chtějí něco řešit," řekl Pavlát.

Nedělali vůbec nic, zlobí se český dopravce

Oznámili mu, že jde o policejní akci a do celního skladu nemají náklad převážet. O něco později mu prý řekli, jaký náklad auto vezlo.

Nikdo se podle Pavláta o osud řidiče nezajímal. "Čekal bych, že se o to bude starat někdo, kdo to zpackal, ale ti pro to neudělali vůbec nic," řekl rozhořčeně.

Po domluvě s pracovnicí policejního prezidia chtěl nechat vůz s řidičem na hlídaném parkovišti do rána, pak měl přejet na celnici. Mezitím však turecká policie řidiče zatkla a auto odstavila. "Okamžitě jsem kontaktoval konzulát, řekl jsem, o co jde a začali jsme podnikat kroky pro to, aby řidiče propustili," dodal.

Dozvěděli se, že celá akce byla prý připravována dlouho dopředu. Věděla o ní policie na Slovensku a v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku i Turecku. Celou akci prý koordinovala Evropská jednotka pro justiční spolupráci.

Podle slovenské policie stojí za neúspěchem operace turecká strana, která se prý zachovala v rozporu s dohodnutým plánem. Policisté řidiče sledovali po celé jeho trase. Cílem akce bylo dopadnout takzvané velké ryby, a ne jen koncové články kriminální skupiny.

Slovenská policie prý zvažovala nastrčení policejního řidiče, z taktických důvodů to neudělala. O odškodnění řidiče by slovenská strana měla rozhodnout po skončení trestního řízení.

Slovenský tisk policii Zepsul

Slovenský tisk hodnotí celý případ především jako selhání slovenské policie. Terčem kritiky jsou hlavně policejní prezident Jaroslav Spišiak a ministr vnitra Daniel Lipšic.

Pravda v komentáři pranýřuje hlavně Spišiakova slova, že slovenské orgány by za tuto akci měly být spíš pochváleny než kritizovány. "Platí ještě v prostorách našeho ministerstva vnitra, že akce, která skončí neúspěchem, je zkrátka neúspěšná akce, ať byla jakkoli dobře vymyšlena a naplánována? Nebo se už pohybujeme ve virtuální realitě, kde silná slova přebíjejí skutečnost?" napsal list.

Podle něho "jednoduše není v pořádku, aby policie vědomě nechala nic netušícího člověka vystavit nebezpečí a ještě se ohrazovala proti kritice".

,

Nejlepší videa na Revue