Anders Högström u krakovského soudu (30. prosince 2010)

Anders Högström u krakovského soudu (30. prosince 2010) | foto: AP

Švéd dostal za krádež nápisu Arbeit macht frei 32 měsíců vězení

  • 45
Krakovský soud poslal na dva roky a osm měsíců za mříže Švéda Anderse Högströma, který zorganizoval krádež nápisu Arbeit macht frei z brány koncentračního tábora v Osvětimi. Soudce vyřkl verdikt i nad jeho dvěma polskými kumpány - jeden půjde za mříže na 2 roky a šest měsíců, druhý má trest o dva měsíce kratší.

Nápis, který v překladu znamená Práce osvobozuje, zmizel z brány do koncentračního tábora loni v prosinci. Policie ho našla po třech dnech v lese nedaleko polské Toruně rozřezaný na tři části. V souvislosti s krádeží zatkla pětici Poláků, tři zloději se krátce nato ke svému činu přiznali a už si trest odpykávají (více o krádeži nápisu čtěte zde).

Högströma, kterého světová média označují za bývalého neonacistického vůdce, zatkla v únoru ve Stockholmu švédská policie na základě evropského zatykače. V dubnu ho Švédsko vydalo do Polska, kde čekal na verdikt soudu ve vyšetřovací vazbě. Čtyřiatřicetiletý Högström nejprve svou vinu popíral, později se k činu doznal.

Brána koncentračního tábora bez nápisu "Arbeit macht frei", který někdo ukradl. Snímek zveřejnila polská policie. (18. prosince 2009)

Brána koncentračního tábora bez nápisu "Arbeit macht frei", který někdo ukradl. Snímek zveřejnila polská policie

Policie ukázala rozřezaný nápis Arbeit macht frei z osvětimské brány (22. prosince 2009)

Policie ukázala rozřezaný nápis Arbeit macht frei z osvětimské brány (22. prosince 2009)

Rozsudek odpovídá požadavku prokuratury. Högström si trest odpyká ve Švédsku. "Do Švédska bude převezen hned poté, co rozsudek nabude právní moci, během sedmi dní," prohlásil mluvčí krakovského soudu Rafal Lisak.

Verdikt si dnes vyslechli také další dva obžalovaní v tomto případu - jeden z nich, kterého polská média označila jako Andrzeje S. - stráví ve vězení 2 roky a 4 měsíce. Druhý muž, Marcin A., si za mřížemi pobude o dva měsíce déle. Oba za to, že se podíleli na krádeži.

Ročenka - události roku 2010 ve fotografiích

Andrzej S. se dle polské televize za krádež omluvil. "Můj čin byl hanebný a špatný," prohlásil. Odsouzení také musí zaplatit pokutu, každý deset tisíc zlotých, uvedl server tvn24.pl.

Nad branou visí jen replika

V koncentračním táboře v Osvětimi, který vznikl v roce 1940, nacisté zavraždili 1,1 milionu lidí, hlavně Židů, ale též Poláků, Romů a sovětských válečných zajatců.

Tamější nápis Arbeit macht frei vyrobili na příkaz Němců polští političtí vězni a stal se symbolem celého holokaustu a cynismu nacistů. Rozřezaný původní nápis už odborníci opravili, ale nad bránu tábora se nevrátil, v současné době je v muzeu v Osvětimi. V táboře visí jeho replika.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video