Bývalý majitel Jukosu Michail Chodorkovskij u soudu (30. prosince 2010)

Bývalý majitel Jukosu Michail Chodorkovskij u soudu (30. prosince 2010) | foto: AP

Chodorkovskij stráví ve vězení dalších šest let, rozhodl ruský soud

  • 97
Soud v Moskvě rozhodl, že kdysi nejbohatší muž Ruska Michail Chodorkovskij stráví ve vězení dalších šest let. Soudce vynesl v novém procesu s bývalým majitelem ropného gigantu Jukos čtrnáctiletý verdikt. Počítá se do něj ovšem už osmiletý trest, který mu vyprší v roce 2011. Stejný trest dostal i Chodorkovského obchodní partner Platon Lebeděv.

Soudce moskevského soudu Viktor Danilkin rozsudkem vyhověl požadavku žalobců. Do nově vyneseného trestu ve výši 14 let se započítává veškerý čas, který Chodorkovskij strávil za mřížemi od svého zatčení v roce 2003. Na svobodu se dostane až v roce 2017.

"Jediný možný trest pro Chodorkovského je izolace od společnosti," prohlásil soudce před vynesením rozsudku.

Na rozsudek okamžitě zareagoval i Chodorkovského právník, který z prodloužení trestu pro svého klienta obvinil ruského premiéra Vladimira Putina.

Bývalý majitel Jukosu Michail Chodorkovskij u soudu (30. prosince 2010)Bývalý spolumajitel Jukosu Platon Lebeděv přichází k soudu (30. prosince 2010)

"Rozsudek byl zjevně vynesen pod nátlakem úřadů, stejně jako dříve, v čele s panem Putinem," řekl agentuře Reuters magnátův advokát Juri Schmidt. "Putin dal soudu jasně najevo, kdo je šéf a kdo dnes rozhoduje o Chodorkovského osudu a životě," dodal Schmidt s tím, že se jeho klient proti rozsudku určitě odvolá. Putinův mluvčí odmítl rozsudek komentovat.

"Nemůžete spoléhat na soudy, že vás v Rusku ochrání před vládními činiteli," reagoval na rozsudek Chodorkovskij. Podle něj soudní verdikt potvrzuje, že v zemi pořád platí tzv. "Churovovo pravidlo". Odkázal tak na výrok předsedy ruské ústřední volební komise Vladimira Churova, podle kterého má Putin vždycky pravdu.

Majitelé Jukosu podle žaloby kradli vlastní ropu

Soudce shledal Chodorkovského a jeho obchodního partnera Platona Lebeděva vinnými z krádeží ropy a z praní zpronevěřených peněz již v pondělí. Dnešní vynesení rozsudku je překvapivé, všeobecně se čekalo, že soud počká na období ruských svátků a verdikt vynese až po Novém roce.

Manželka Michaila Chodorkovského u soudu se svým manželem (30. prosince 2010)

Manželka Michaila Chodorkovského u soudu se svým manželem (30. prosince 2010)

Podle žalobců Chodorkovskij ukradl ze své vlastní firmy Jukos ropu v hodnotě 522 miliard korun. Právníci nejslavnějšího ruského vězně to považují za absurdní obvinění a za snahou o další uvěznění Chodorkovského vidí politickou motivaci.

Opozice považuje Chodorkovského za politického vězně, který si znepřátelil ruského premiéra Vladimira Putina financováním opozičních stran, politickými ambicemi a přílišnou nezávislostí na Kremlu.

O verdiktu se nerozhodlo u soudu, naznačuje Západ

Soud pozorně sleduje i Západ. Pondělní výrok o vině bývalého magnáta vzbuzuje podle západních představitelů pochyby o odhodlání nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva k proklamovaným reformám, které v Rusku mají prosadit spravedlivou justici a dodržování lidských práv.

Ruský premiér Vladimír Putin (30. prosince 2010)

Ruský premiér Vladimír Putin (30. prosince 2010)

Výsledek procesu s Chodorkovským a Lebeděvem by mohl zhoršit vztahy s Evropskou unií. Tvrdou zkouškou může také projít smířlivá politika "resetování" vztahů mezi Kremlem a Washingtonem. Západní země v čele s USA a Německem už rozsudek kritizovaly.

Americké ministerstvo zahraničí rozsudek ostře odsoudilo a vyjádřilo znepokojení nad pravděpodobným zneužitím justičního systému k nekalým cílům. Německá kancléřka Angela Merkelová prostřednictvím svého mluvčího vzkázala, že jde o krok zpět v modernizaci Ruska prosazovanou Medveděvem.

Moskva na kritiku, která se vynořila po pondělním verdiktu, zareagovala podrážděně. Rusové jako neopodstatněné odmítli náznaky zaznívající z USA, že o rozsudku se rozhodlo v Kremlu, a zdůraznili, že proces je výlučnou záležitostí ruské justice.

Pád oligarchy

Michail Chodorkovskij se ke značnému majetku dostal podobně jako další ruští oligarchové během privatizace v 90. letech. V roce 1995 koupila Chodorkovského banka Menatep od státu za 350 milionů dolarů ropnou společnost Jukos. V letech 1998-2003 Chodorkovskij působil jako generální ředitel tohoto největšího producenta ropy v Rusku.

Štěstí se od něj odvrátilo po nástupu Vladimira Putina. Nový prezident zahájil tažení proti mocným oligarchům, kteří se nehodlali podřídit Kremlu. V roce 2005 byl Chodorkovskij odsouzen za zpronevěru a daňové úniky na osm let a jeho firma byla demontována.

V březnu 2009 se vrátil před soud kvůli novému obvinění, že se společně s dalšími osobami podvodným způsobem zmocnili akcií různých firem a že zpronevěřili obrovské množství ropy za stovky miliard rublů. Obžaloba požadovala pro Chodorkovského dalších 22,5 roku vězení, nakonec se vyslovila pro 14 let se započtením stávajícího trestu.

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue