Ke změně zákona, který umožní uložit ochrannou léčbu pachatelům, jimž ještě nebylo 15 let, přiměl politiky případ z Kmetiněvsi, kdy třináctiletý spolužák zabil stejně starou dívku. | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Mladé vrahy-psychopaty si stát lépe ohlídá, čeká je ústavní léčba

  • 49
Sedm let po vraždě třináctileté dívky, kterou u Kmetiněvsi zabil a znásilnil stejně starý spolužák, je připravený zákon, který umožní účinně hlídat a izolovat od společnosti zločince, jimž ještě nebylo 15 let. Soud pro mládež jim může uložit ochranné léčení, které bude tak dlouhé, jak bude třeba.

Návrh, který napsal šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS, už připomínkovali jeho kolegové ministři a brzy by ho tak měla projednat vláda. Zákon má podle návrhu začít platit od poloviny roku 2011.

"Byl bych rád, aby to vláda projednala někdy v lednu, únoru a pak na jaře parlament," řekl iDNES.cz Pospíšil.

Za co bude moci soud pro mládež potrestat ochranným léčením mladé zločince, jimž ještě nebylo ani 15 let? Pokud se u nich zjistí duševní porucha nebo pokud spáchali zločin pod vlivem návykové látky a jejich pobyt na svobodě bez ochranného léčení by byl nebezpečný.

Případ Kmetiněves

Na Nový rok 2004 zavraždil a poté sexuálně zneužil třináctiletý mladík spolužačku z Kmetiněvsi na Kladensku, vraždu si předem naplánoval.

V lednu 2010, rok po dovršení dospělosti, ho stát musel pustit z výchovného ústavu v Praze. Kmetiněveskou výzvu za zpřísnění podmínek pro dětské pachatele brutálních vražd poté podepsalo téměř půl milionu lidí. Změna zákona je připravena sedm let po vraždě v Kmetiněvsi.

Soud bude nejméně jednou za rok přezkoumávat, jestli trvají důvody pro ochranné léčení pachatele a jestli má být jen ambulantní či má být zločinec izolován v ústavu. To může trvat libovolně dlouho. Náklady na jeden den ústavní léčby dětských pacientů jsou v návrhu ministerstva spravedlnosti odhadnuty na 1900 korun na den.

"Chceme vyloučit možnost, aby se tito delikventi, kteří představují vážné nebezpečí pro své okolí, mohli po uplynutí osmnácti let vyhýbat dalšímu lékařskému dozoru a léčbě," zdůvodnil již dříve chystanou změnu zákona Pospíšil. Slíbil ji už v létě, krátce po nástupu nové vlády.

Když totiž začátkem letošního roku opustil pachatel vraždy u středočeské Kmetiněvsi výchovný ústav v Praze, rok poté, co dosáhl plnoletosti, vzedmula se vlna odporu veřejnosti. Petici, aby byli dětští pachatelé brutálních vražd doživotně pod dohledem úřadu, podepsalo téměř půl milionu lidí.

"My jsme jasně řekli, že by stát měl výrazně přitvrdit proti pachatelům, jimž ještě nebylo patnáct let. Předpokládám, že tohle bude mít naši podporu," řekl iDNES.cz středočeský hejtman David Rath z ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video