Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Slovenská policie pustila kontraband do Turecka, doplatili na to Češi

  • 213
Táborský dopravce J&M Pavlát přišel o kamion a do problémů se dostal i jeho řidič. Na objednávku Slováků vezli do Turecka chemikálii, která se - aniž to věděli - používá k výrobě drog. Stali se totiž součástí mezinárodní policejní akce. "Turci ale zabavili kamion a zadrželi řidiče," stěžuje si Martin Pavlát.

Kamion, podle dokladů naložený 15 tunami chloraminu, odjel z Česka 10. prosince. "O čtyři dny později dorazil bez problémů do Istanbulu," popsal začátek problémů Martin Pavlát. Přes snahu dopravce se v Turecku k nákladu nikdo nehlásil. Slovenský odesílatel ale opakoval, že vše je v pořádku a řidič s kamionem mají počkat.

Dopravce se 22. prosince rozhodl, že náklad nechá v celním skladu a informoval o tom slovenského partnera. Druhý den ráno se mu ale ozvala zaměstnankyně českého policejního prezidia a dohodla si s ním schůzku.

Slovenská výbušnina v Irsku

Irská policie v lednu zatkla Slováka, který nevědomky dopravil do Irska 90 gramů výbušniny, krátce poté ho ale propustila. Výbušninu mu totiž v rámci nepodařeného bezpečnostního experimentu do zavazadla dali slovenští bezpečnostní agenti. Po incidentu odstoupil ředitel slovenské hraniční a cizinecké policie Tibor Mako.

"Uvedla, že náklad byla ve skutečnosti chemická látka potřebná k výrobě drog. Řekla, že vozidlo, řidiče i náklad už zajistila turecká policie. Náklad měl být vyložen a řidič i kamion propuštěni," uvedl Pavlát.

Šéf spediční firmy poté zavolal řidiči a zjistil, že ho nikdo nekontaktoval. Po dohodě s policistkou z prezidia řidič odjel do celního skladu Halkali. Tam ho na Štědrý den turecká policie zadržela a kamion zabavila.

"Přijedete na celnici a tam se na vás vrhne padesát lidí. Vylezete z auta, dva vás čapnou a skončil jste. Pocity jsou to strašné. Chování kriminálky bylo ale velmi korektní. Asi od začátku věděli, že s tím nemáme nic společného. Hodně mi pomohla i naše konzulka v Istanbulu. Chci jí moc poděkovat. Nebýt jí, tak tam ještě jsem," řekl řidič Zdeněk.

Zástupci firmy pak zavolal i policista ze Slovenska - ujistil ho, že celá akce se připravovala půl roku předem, a turečtí partneři podle něj měli vědět, že dopravce ani řidič nemají tušení o tom, co skutečně vezou.

To potvrdil i zástupce organizace Eurojust, která koordinuje vyšetřovaní a trestní stíhání mezi státy EU. "Ten mi však také sdělil, že mu Turecko poslalo zprávu, že o vině posádky a dopravce rozhodne tamní justice," uvedl Pavlát. Turci zatím propustili jen řidiče, který se vrátil letadlem do Česka. Podle Pavláta má ale na rok zakázán vstup do Turecka.

Česká policie: Není to naše akce

Policejní prezidium uvedlo, že se jednalo o akci kolegů ze Slovenska, Maďarska, Rumunska a Turecka. "Česká policie v celém případu nehraje skoro žádnou roli. Slovenská policie po nás chtěla jen předání nějakých informací, ale detaily k akci nemáme," uvedla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká s tím, že podle jejích informací nešlo o cvičení.

"Naše role je vlastně jen v tom, že firma je z Česka a řidič je Čech. Ale o jaký případ šlo a k čemu došlo, jsme se dověděli oficiálně až 26. prosince přes Interpol od českého konzulátu v Istanbulu, který celý případ řeší. My konzulátu budeme pomáhat, jak nám zákon umožňuje, nic víc dělat nemůžeme, ani pro tu firmu, ani pro toho řidiče," dodala.

Podle Kopecké podobné policejní akce, jako je sledování zásilek nebo převodů peněz, nejsou výjimečné. Bližší informace k nim ale vždy mají jen policisté ze zemí, které se jich účastní.

O případu nevěděl nic bližšího ani policejní prezident. "Pokud by měl český občan doplatit na cvičení policejních složek jiných států, tak to je nepřípustné. Ale myslím, že se to vysvětlí," uvedl Oldřich Martinů.

Jsem vázán mlčenlivostí, říká slovenský objednavatel

Zástupce firmy Mozachem Slovakia, jež si přepravu u českého dopravce objednala, se odmítl k případu vyjádřit. "Firmu vlastní manželka. Vím, o co jde, ale není to na telefon," řekl deníku SME Daniel Molnár. Schůzku odmítl s tím, že je mimo Bratislavu. Když ho novináři SME přesto v Bratislavě našli, odmítl mluvit s vysvětlením, že je vázán mlčenlivostí.

Slovenská policie uvedla, že se jednalo o akci, která byla dohodnutá už v listopadu. Cílem bylo odhalit obchodníky s látkou, která se využívá při výrobě drog.

"Organizovaná skupina zabývající se obchodem se zbraněmi a drogami si na přepravu najala českou společnost. Polícia Slovenskej republiky nemohla ovlivnit a ani neovlivňovala výběr dopravní společnosti," uvedl Ladislav Harman, zástupce Slovenska v Eurojustě.

Podle něj bylo od počátku jednoznačné, že dopravce nemá žádnou spojitost s organizovaným zločinem. Za zadržení řidiče a kamionu je jednoznačně pochybení tureckých kolegů. "Je nepochopitelné, že turecké orgány přes to, že znaly okolnosti, zadržely řidiče i samotný dopravní prostředek. Turecké orgány tím hrubě porušily dohody a poškodily práva řidiče i majitele dopravní společnosti," řekl SME Harman.

Odborníci tvrdí, že není možné, aby policie postupovala bez vědomí občana tak, jako v tomto případě. "O policejní akci ho musí předem informovat. Občan byl vystavený riziku trestního stíhání v cizině, a pokud utrpěl újmu, má nárok na odškodnění od státu," uvedla Lucia Kurilovská z Ústavu práva a státu Slovenské akademie věd.

, ,

Nejlepší videa na Revue