Brankář Scott Clemmensen z Floridy čelí nájezdu Davida Krejčího z Bostonu.

Brankář Scott Clemmensen z Floridy čelí nájezdu Davida Krejčího z Bostonu. | foto: AP

Krejčí slavil v NHL dva góly, Hudler se po dlouhé době prosadil za Detroit

• 16
V pondělí se základní část NHL posunula o dalších šest utkání, ve kterých se bodově prosadilo hned osm českých hokejistů. Nejlépe si vedl David Krejčí, jenž dvěma góly pomohl Bostonu k výhře nad Floridou. Po třináctizápasové odmlce se prosadil Jiří Hudler z Detroitu, když dvěma body (1+1) přispěl k výhře na ledě Colorada. Své první branky sezony se dočkal navrátilec do sestavy Calgary Aleš Kotalík.

Za asistencí útočníka Michaela Frolíka se Florida v domácím zápase s Bostonem dvakrát ujala vedení. Nejprve 1:0 v 22. minutě trefou Davida Bootha a 2:1 v 36. minutě po teči Mikea Santorelliho.

Více již ovšem skvěle chytající Tim Thomas, jenž kraluje brankářským statistikám letošního ročníku NHL, domácímu mužstvu nedovolil. Když se za Bruins v řádné hrací době svou šestou a sedmou gólovou střelou sezony prosadil český centr David Krejčí, utkání dospělo až do prodloužení a následných nájezdů.

V penaltovém rozstřelu opět zazářil hostující brankář Thomas, jenž kryl pokus Santorelliho, Stephena Weisse a Jevgenije Dadonova. Floridský Scott Clemmensen, který dostal přednost před odpočívajícím Tomášem Vokounem, naopak ve druhé sérii nestačil na Blakea Wheelera.

Boston si tak odvezl výhru 3:2 po nájezdech, když hvězdami střetnutí novináři vyhlásili střelce vítězného nájezdu Wheelera, dvougólového Krejčího a autora 32 zákroků Thomase.

Hudler bodoval po 13 zápasech, Osgood se zapsal do historie

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 29z., 32 bodů - 11+21)
2. Havlát (Minnesota, 35z., 31 bodů - 8+23)
3. Plekanec (Montreal, 34z., 30 bodů - 11+19)
4. Krejčí (Boston, 27z., 24 bodů - 7+17)
5. Eliáš (New Jersey, 34z., 24 bodů - 7+17)
6. Frolík (Florida, 33z., 23 bodů 8+15)
7. Fleischmann (Colorado, 35z., 22 bodů 9+13)
8. Voráček (Columbus, 35z., 20 bodů - 6+14)
9. Židlický (Minnesota, 29z., 20 bodů - 4+16)
10. T. Kaberle (Toronto, 34z., 20 bodů - 1+19)

Nejšťastnějším hráčem po zápase mezi Coloradem a Detroitem byl hostující Chris Osgood, jenž díky 46 zákrokům a čtyřem gólovým akcím svých spoluhráčů mohl slavit svou jubilejní 400. vychytanou výhru.

Osmatřicetiletý Kanaďan se tak stal teprve desátým brankářem v historii NHL s daným počtem výher na kontě.

Red Wings si z Denveru odvezli výhru 4:3 po prodloužení, přestože postrádali řadu zraněných hráčů jako střelce Dannyho Clearyho, technika Pavla Dacjuka či zkušeného Mikea Modana.

Absence klíčových hráčů otevřela prostor pro českého forvarda Jiřího Hudlera, jenž šanci proměnil v dvoubodový zisk (1+1). Rodák z Olomouce se prosadil po dlouhých třinácti startech.

Autorem vítězné trefy byl ve čtvrté minutě prodloužení při přesilové hře bek Niklas Kronwall. Po sedmi vynechaných zápasech kvůli potížím s třísly se do sestavy domácího Colorada vrátil Milan Hejduk a stejně jako jeho mladší krajan Tomáš Fleischmann si připsal jednu asistenci.

Pro Hejduka to byl bod s pořadovým číslem 32, díky čemuž se opět osamostatnil na čele produktivity Čechů v NHL od minnesotského Martina Havláta. Podívejte se na vítězný zásah Detroitu, v jehož dresu byl u všech gólů (1+3) nestárnoucí Nicklas Lidström, a následné gratulace Osgoodovi:

Kotalík se dočkal první branky sezony

Na ledě ve svém desátém startu sezony, jejíž úvod promarodil kvůli potížím s kolenem, strávil jen necelých deset minut čistého hracího času, přesto to Aleši Kotalíkovi stačilo k dosažení první trefy sezony.

Dvaatřicetiletý rodák z Jindřichova Hradce byl jedním z pěti střelců Calgary pondělního duelu s Buffalem, který skončil triumfem domácího celku v poměru 5:2. Kotalík se prosadil v 43. minutě za asistence Antona Babčuka a právě jeho akce byla z pohledu skóre tou rozdílovou.

Rangers ovládli newyorské derby

Po třech výhrách v řadě hokejisté Islanders opět narazili, když nezvládli newyorské derby na ledě rivalů z Rangers. V Madison Square Garden slavili domácí Blueshirts jasnou výhru 7:2.

Rangers tak ve čtvrtém letošním souboji s Islanders urvali už třetí vítězství, pod které se nejvýrazněji podepsal centr Brian Boyle (1+2) a obránce Matt Gilroy (2+0). Dva body přibyly i na konto slovenského reprezentanta Mariána Gáboríka (1+1), český zadák Michal Rozsíval jednou asistoval.

Se zraněnou rukou laborující bek Radek Martínek opět chyběl v sestavě hostujících Ostrovanů, na které den po sněhové kalamitě v New Yorku, během níž týmy New Jersey a právě Islanders zaznamenaly rekordně slabou diváckou kulisu, dorazila osmnáctitisícová návštěva.

Klesla s Voráčkem sledovali výhru Columbusu jen jako diváci

Poslední měsíc v roce výsledkově hokejistům Columbusu vůbec nevychází podle jejich představ. Před pondělním duelem proti Minnesotě uhráli z třinácti prosincových startů jen tři výhry.

Proti Wild však Blue Jackets zabrali a uspěli těsně 4:3 po nájezdech, ve kterých se prosadili všichni tři domácí exekutoři v osobách Ricka Nashe, Kylea Wilsona a Kristiana Huseliuse.

Úspěch svých spoluhráčů sledovali pouze jako nehrající náhradníci bek Rostislav Klesla a útočník Jakub Voráček. V dresu Minnesoty si dvě asistence připsal ofenzivní zadák Marek Židlický.

NY Rangers - NY Islanders 7:2 (2:2, 2:0, 3:0)
Branky
: 1. a 33. Gilroy, 20. Gáborík, 39. B. Boyle (Rozsíval), 45. Dubinsky, 50. Fedotěnko, 51. Stepan - 8. Schremp, 10. Parenteau. Střely na branku: 52:20. Diváci: 18.200.

Columbus - Minnesota 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 30. Brassard, 47. Tjutin, 48. A. Murray, rozh. nájezd K. Wilson - 3. Kobasew, 40. M. Koivu (Židlický), 52. Clutterbuck (Židlický). Střely na branku: 22:40. Diváci: 14.454.

Florida - Boston 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 22. Booth (Frolík), 36. Santorelli (Frolík) - 30. a 51. Krejčí, rozh. nájezd Wheeler. Střely na branku: 34:42. Diváci: 19.250.

Colorado - Detroit 3:4 v prodl. (2:2, 0:0, 1:1 - 0:1)
4. a 58. Duchene (na první Fleischmann, Hejduk), 7. Galiardi - 6. Hudler, 13. Franzén, 55. Lidström (Hudler), 64. Kronwall. Střely na branku: 49:30. Diváci: 18.007.

Calgary - Buffalo 5:2 (0:1, 2:0, 3:1)
Branky: 23. O. Jokinen, 37. Iginla, 43. Kotalík, 47. Moss, 50. Kostopoulos - 9. Stafford, 57. Kaleta. Střely na branku: 33:27. Diváci: 19.289.

San Jose - Los Angeles 0:4 (0:0, 0:0, 0:4)
Branky
: 47. a 58. D. Brown, 43. Lewis, 44. Sturm. Střely na branku: 24:37. Diváci: 17.562.