Michail Chodorkovskij v moskevské soudní síni (27. prosince 2010)

Michail Chodorkovskij v moskevské soudní síni (27. prosince 2010) | foto: AP

Vinen ze stamiliardových zpronevěr, řekl soud v procesu s Chodorkovským

  • 100
Soud v Moskvě rozhodl, že bývalý majitel ropného gigantu Jukos Michail Chodorkovskij a jeho partner Platon Lebeděv jsou vinni ze zpronevěry ve výši sta miliard rublů. Žalobci navrhují pro bývalého nejbohatšího Rusa šestiletý trest.

Sedmačtyřicetiletý Chodorkovskij, oblečený v černém, si verdikt vyslechl ve skleněné kleci. Podle agentury Reuters vyhlížel pobledle, ale vyrovnaně. Na diváky v plné soudní síni se usmíval a při příchodu jim zamával.

Soudce Viktor Danilikin shledal Chodorkovského a jeho obchodního partnera Lebeděva vinnými z krádeží ropy a z praní zpronevěřených peněz. Podle žalobců Chodorkovskij ukradl ze své vlastní firmy Jukos ropu v hodnotě 522 miliard korun.

Soudce Viktor Danilikin čte verdikt o vině Michaila Chodorkovského a Platona Lebeděva (27. prosince 2010)Michail Chodorkovskij a Platon Lebeděv (vpravo) u soudu (27. prosince 2010)

Právníci nejslavnějšího ruského vězně to považují za absurdní obvinění a za snahou o další uvěznění Chodorkovského vidí politickou motivaci. Opozice považuje Chodorkovského za politického vězně, který si znepřátelil ruského premiéra Vladimíra Putina financováním opozičních stran, politickými ambicemi a přílišnou nezávislostí na Kremlu.

Čtení rozsudku potrvá několik dní. Jak dlouho ještě Chodorkovskij a Lebeděv ve vězení stráví, bude jasné až na konci ledna, kdy soudce rozhodne o trestu.

Osm let na Sibiři

Bývalému oligarchovi se nyní pomalu krátí trest z prvního procesu z roku 2005, kdy byl spolu s Lebeděvem shledán vinným z rozsáhlých podvodů a odsouzen k osmiletému trestu. Do loňského března, kdy v Moskvě začal současný proces, si trest odpykával v trestanecké kolonii pět tisíc kilometrů od Moskvy.

Před budovou soudu demonstrovaly za propuštění Chodorkovského stovky lidí. Podle ruské agentury Interfax jich policie přibližně dvacet zatkla.

Soudní výrok kritizovala ve Washingtonu šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. "Tento a další podobné případy negativně ovlivňují pověst Ruska jako země plnící mezinárodní závazky v oblasti lidských práv a zlepšující investiční klima," uvedla Clintonová v prohlášení a dodala, že rozhodnutí soudu "vyvolává vážné podezření, že politické úvahy převážily nad vládou práva".

Kritici ruského vedení se domnívají, že o vině či nevině bývalého oligarchy se nerozhodne u soudu, ale přímo v Kremlu. Výsledek procesu bude také signálem, jestli má současný prezident Dmitrij Medveděv vůli a sílu k provedení slibovaných reforem justice.

Uvěznění Chodorkovského se stalo symbolem éry jeho předchůdce Vladimira Putina. Ten se se svým názorem na vinu Chodorkovského vůbec netají. "Zloděj patří do vězení," řekl Putin v polovině prosince v pečlivě inscenovaném televizním vystoupení, ve kterém odpovídal na otázky obyčejných Rusů.

WikiLeaks: Dodržování práva je jak rtěnka na praseti

Zajímavý pohled na proces s bývalým šéfem Jukosu nabízí i americké diplomatické depeše zveřejňované serverem WikiLeaks. Spojené státy proces s Chodorkovským kritizovaly i veřejně, ale otevřený jazyk důvěrné korespondence nabízí nový úhel pohledu.

Podle depeše z prosince 2009 je snaha ruské vlády během vyšetřování demonstrativně respektovat vládu práva jen "rtěnkou na politickém praseti". Fakt, že v zjevně politicky motivovaném procesu jsou úzkostlivě dodržovány právní postupy, se prý může zdát paradoxní.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (vpravo) a premiér Vladimír Putin (27. prosince 2010)Demonstrace za osvobození Michaila Chodorkovského (27. prosince 2010)

"Ukazuje to na míru úsilí, které je ruská vláda ochotná vydat na zachování tváře. V tomto případě aplikací pozlátka vlády práva na cynický systém, ve kterém jsou političtí protivníci beztrestně likvidováni," cituje WikiLeaks list The Guardian.

"Všeobecně se má za to, že Chodorkovskij porušil nepsaná pravidla hry: drž se mimo politiku a můžeš si nacpat kapsy podle své libosti," připomíná jedna z depeší setkání Putina s oligarchy v roce 2000, kdy novopečený prezident údajně varoval podnikatele před politickými ambicemi.

Podle amerických diplomatů je Rusko kleptokratický mafiánský stát, kde jsou úředníci, oligarchové a organizovaný zločin nerozlučně propojeny.

Pád oligarchy

Michail Chodorkovskij se ke značnému majetku dostal podobně jako další ruští oligarchové během privatizace v 90. letech. V roce 1995 koupila Chodorkovského banka Menatep od státu za 350 milionů dolarů ropnou společnost Jukos. V letech 1998-2003 Chodorkovskij působil jako generální ředitel tohoto největšího producenta ropy v Rusku.

Štěstí se od něj odvrátilo po nástupu Vladimira Putina. Nový prezident zahájil tažení proti mocným oligarchům, kteří se nehodlali podřídit Kremlu. V roce 2005 byl Chodorkovskij odsouzen za zpronevěru a daňové úniky na osm let a jeho firma byla demontována.

V březnu 2009 opět stanul před soudem. V novém procesu je obviněn z toho, že se společně s dalšími osobami podvodným způsobem zmocnili akcií různých firem a že zpronevěřili obrovské množství ropy za stovky miliard rublů. Obžaloba požadovala pro Chodorkovského dalších 22,5 roku vězení, nakonec se vyslovila pro 14 let se započtením stávajícího trestu.

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue