Podnikatel Tomáš Pitr u Městského soudu v Praze | foto: Michal Šula, MF DNES

Pitr podá stížnost proti svému vydání do Česka, získá tím čas

  • 66
Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr si bude u soudu stěžovat na rozhodnutí o svém vydání ze Švýcarska do Česka. Vydávací proces se tak může protáhnout o měsíce. Pitr dostal v roce 2006 pětileté vězení za daňové delikty. Za mříže ale nenastoupil a skrýval se v zahraničí.

Švýcarská policie zadržela Tomáše Pitra 27. července v alpském středisku Svatý Mořic. Česko požádalo o jeho vydání do vlasti. Švýcarské ministerstvo na podnikatele uvalilo vazbu. Minulý týden povolilo jeho vydání do ČR.

Podle mluvčího ministerstva Folco Gallia se nyní může vydávací řízení prodloužit o několik měsíců, protože Pitrův advokát dal písemně vědět, že se proti rozhodnutí odvolá. "Podá stížnost proti vydání do ČR ke spolkovému trestnímu soudu," uvedl Galli.

Pokud by Pitr s výrokem trestního soudu v Bellinzoně nesouhlasil, může se odvolat ještě k nejvyššímu švýcarskému soudu, který je poslední instancí.

Dřívější komentář ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila o šancích dostat Pitra před české soudy:

Pitra v roce 2006 soud v ČR pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Podnikatel do věznice nenastoupil a od června 2007 se skrýval v zřejmě v cizině. Letos dostal v Česku pravomocně souhrnný šestiletý trest vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Nejvyšší soud mu v létě dal šanci na obnovení jednoho z procesů.

Na švýcarské soudy se Pitr obrátil už několikrát. Stěžoval si na vazební rozkaz. Soudci ale jeho stížnost zamítli. Podnikatel se snažil také neúspěšně dostat z vazby na kauci. Za propuštění nabízel 3,3 milionu švýcarských franků (nyní asi 66,5 milionů Kč). Ani s tím ale ministerstvo nesouhlasilo.

Tomáš Pitr

Narozen 25. února 1971. Podnikatel v potravinářském průmyslu.

Vzdělání: nedokončená strojní průmyslovka

Podnikání: Na začátku 90. let zbohatl díky obchodům s rumem, poté měl velkoobchod s potravinami.V polovině 90. let koupil část někdejšího podniku Balírny, z nějž se vyvinula pozdější Marila (firmu prodal v roce 2007). V minulosti byly v Pitrově skupině i konzervárny Seliko (od roku 2000 v likvidaci). Jeho skupina podle tisku zřejmě stále kontroluje Moravský lihovar Kojetín či elektrárnu Energy v Ústí nad Labem, Pitr se však nikdy k vlastnictví firem (podobně jako v případě Setuzy) nehlásil oficiálně.

V roce 2000 Pitr se společníky po pádu IPB ovládl za nejasných okolností společnost Setuza. Firmu poté ovládla společnost Český olej, jež v roce 2005 získala od státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu i rozhodující zbytek akcií. Skupina podnikatelů kolem Pitra Setuzu kontrolovala do září 2006. Firma později čelila potížím, v prosinci 2008 výrobní činnosti předala firmám STZ a Oleofin patřícím společnosti Via Chem Group.

Trestní stíhání: V červnu 2006 byl Pitr pravomocně odsouzen za daňové delikty z roku 1994 k pětiletému trestu vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se skrýval v zahraničí, byl na něj vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

Ústavní soud před časem definitivně odmítl obnovení jeho procesu. Koncem roku 2008 vyšlo najevo, že Pitr nejspíše pobývá ve Švýcarsku (podle médií občas zajížděl i do ČR).

Pitr také již deset let čelí stíhání v souvislosti s firmou Setuza. Loni v červenci se kauzou okolo podezřelých obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000 začal zabývat pražský městský soud.

Ostatní: Pitr patří či patřil údajně k nejbohatším obchodníkům v Česku, přes společnost Setuza a další firmy údajně ovládal velkou část tuzemského potravinářství.

Podle tisku byl blízkým spolupracovníkem podnikatele Františka Mrázka zavražděného v roce 2006. MF DNES loni v září uvedla, že úřady už v roce 2004 věděly, že skupina kolem Mrázka a Pitra tuneluje potravinářský koncern Setuza, ale nic s tím nedělaly. List to uvedl s odvoláním na policejní spis nazvaný Olej. Policisté dle MF DNES tehdy zjistili i kontakty mezi Pitrem a pozdějším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS).

Řebíček to vysvětloval obchodním vztahem firem, které oba zastupovali.

Podle šéfa Agrofertu Andreje Babiše Pitr stál za problémy mezi polským koncernem PKN Orlen, který v roce 2004 získal od vlády Unipetrol, a Babišovou firmou.

Podle dřívějšího vyjádření tehdejšího předsedy ČSSD a bývalého premiéra Jiřího Paroubka stál Pitr za kauzou známou jako "pět na stole v českých", jež se rovněž dotýkala privatizace Unipetrolu.

zdroj: ČTK

,

Video