Prezident Václav Klaus přijal na Hradě zástupce vládní koalice. (21. prosince 2010) | foto: Dan Materna, MAFRA

Vládní roztržka ODS utužila, TOP 09 chce na krizi vydělat, Klaus posílil vliv

  • 632
Vláda hlasování o nedůvěře zvládla, ale vztahy mezi koaličními partnery dostaly praskliny. ODS se kvůli aféře stáhla před vnějšími nepřáteli do sebe. TOP 09 a Věci veřejné se na krizi pokouší získat politický kredit. Nejvíce však na ní vydělal Václav Klaus.

V pondělí agentura na výzkum veřejného mínění CVVM vydala zprávu, že nejvíce lidí opět důvěřuje Václavu Klausovi. Přesně 70 procent. To ovšem ještě bylo před včerejškem, kdy prezident aktivně ujal nové role - zachránce vlády a politika, jenž odvrátil politickou krizi.

Z tohoto pohledu můžeme Václav Klause považovat za jasného vítěze celé roztržky - alespoň měřeno preferencemi, které mu nejspíš zase o něco povyrostou.

Zrodila se Klausova vláda. Příští spory ve vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných bude řešit prezident. Kdo na krizi vydělal a kdo ztratil?

"Vklad pana prezidenta vnímám jednoznačně jako krok k uklidnění situace. Vyjádřil silný zájem na existenci reformní vlády," chválil premiér Petr Nečas. Jeho vládě se místo Nečasova může začít říkat Klausova, neboť prezident se stal garantem včerejší dohody, u něhož se budou řešit případné příští spory.

Proč tolik péče o kabinet? Prezident si osobně rozumí s lídry všech tří stran - Nečasem z ODS, Miroslavem Kalouskem z TOP 09 a Vítem Bártou z VV.

Vláda: narušená vzájemná důvěra partnerů

Ačkoliv vláda svou první větší roztržku nakonec přežila, vzájemná důvěra partnerů je vážně narušena. Kdybychom žertovali, tak i dohodu o vyhlášení nové ptačí rezervace by musel kabinet příště raději uzavírat na Hradě. Anebo musejí mít všichni vládní lídři při schůzkách na stolech diktafony, aby později měli důkazy.

"Není to krize. Koalice má svůj smysl, nicméně narušení důvěry tady samozřejmě je," říká šéf poslanecké frakce ODS Petr Tluchoř.

Véčkařům už asi nikdo nerozmluví pocit, že ODS se prostřednictvím Ivana Langera plete ministru vnitra Radku Johnovi do policie.

A občanským demokratům zase jejich paranoidní vidění situace, že šéf partnerské strany John posílá lidi, aby je tajně nahrávali.

Budou si i nadále věřit? A je možné, že takto otřesený kabinet bude schopen splnit svou nejdůležitější misi a slib - do března předložit všechny klíčové reformy?

"Na jednu stranu je tu stoosmnáctková většina, tedy obrovská šance nastartovat reformy, jak to od nás voliči očekávají. Na druhou stranu je to vláda, která si už bohužel dnes nemůže říkat protikorupční," odpovídá předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí.

ODS se vrací ke kořenům, zase se chová jako sekta

Velkým poraženým celé krize se rychle může stát ODS. Pravicová strana zrovna v momentě, kdy na ni útočí silný soupeř TOP 09, docela selhala. V momentě, kdy se rozhoduje, jestli Schwarzenbergova strana definitivně převezme občanským demokratům roli hlavní pravicové strany v Česku.

KOMENTÁŘ: Hrálo se o Nečasův osud. Vláda si pád nezasloužila

Před šesti měsíci ve sněmovních volbách k topce utekla skoro polovina voličů ODS. Naštvaní příznivci odešli hlavně proto, že občanští demokraté získali nálepku strany úzce spojené s byznysem a korupcí.

Ve chvíli, kdy vypukne aféra s pokusem tunelovat Státní fond životního prostředí a z něj napájet stranickou kasu, občanští demokraté se ublíženecky semknou jako sekta.

Místo toho, aby nové Nečasovo vedení ukázalo novou tvář (zcela se zbavilo místopředsedy Pavla Drobila jednoznačně usvědčeného na nahrávkách), se semkne. I ony nové tváře jako Miroslava Němcová nebo Alexandr Vondra se nejvíc diví, jak to, že někdo nahrával jejich člověka.

Pokud nebude strana rychle schopna sebereflexe, může jí TOP 09 brzy vzít i další voliče a předběhnout v preferencích.

"Petr Nečas udělal chybu, že se na začátku aféry tak silně postavil za Pavla Drobila. Nečas byl dosud vnímán jako člověk, který neměl styl staré ODS. Teď má problém, voliči si mohou říci, že se zas tak moc nezměnilo," míní politolog Tomáš Lebeda. "Na druhou stranu: lidé rychle zapomínají a příští volby jsou strašně daleko."

TOP 09 se z potíží konkurenta snaží vytřískat co nejvíc

Topka se na aféře snažila samozřejmě co nejvíc vydělat. Na jedné straně se na rozdíl od hysterických VV chovala státotvorně, když po první roztržce nevypovídá poslušnost společné vládě.

Na druhou stranu se Miroslav Kalousek velmi rychle a umně zastal odvolaného šéfa fondu Libora Michálka, jenž pokus o korupci zdokumentoval na nahrávkách.

Podle Kalouska ho musí každý "příští příčetný ministr životního prostředí" vzít zpátky jako ředitele úřadu.

Na výsledek pro Věci veřejné působí dvě protichůdné síly. Není jasné, která bude silnější. Véčkaři, jenž se do politiky dostali jako bojovník proti establishmentu a korupci, samozřejmě nemohli mlčet. Po nečekaném úspěchu v květnových sněmovních volbách spadli a motají se kolem pětiprocentní hranice, která rozhoduje o přežití.

Čekají, že svým "povstáním" proti korupci vydělají. Proti působí fakt, že veřejnost, unavená nekonečnými vládními krizemi a předčasnými volbami, nemusí ocenit vydírání svržením vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video